اعلام آمادگی بیش از ۱۵۰۰ تن از دراویش برای رفتن به زندان اوین

Persian

در اعتراض به قانون شکنی‌ها و تضییع حقوق زندانیان سیاسی، بیش از ۱۵۰۰ درویش گنابادی اعلام آمادگی کرده‌اند که به زندان اوین بروند.

 به گزارش کلمه، دو هفته قبل، در روزهای پایانی تیرماه، سایت مجذوبان نور که اخبار درویشان گنابادی را پوشش می‌دهد، کمپینی با عنوان «کوچ دراویش از ایران به اوین» را سازمان داد و برای پیوستن به آن امضا جمع کرد.

آنگونه که برگزارکنندگان این کمپین به کلمه گفته‌اند، در همین دو هفته بیش از ۱۵۰۰ نفر فرم مربوط به این کمپین را امضا کرده‌اند که ۹۰ درصد آن‌ها از داخل کشور هستند. این افراد گفته‌اند که حاضرند عطای آزادی را به لقای بند و زندان ببخشند تا در برابر نقض حقوق دیگر درویشان سکوت نکرده باشند.

نام نویسی برای عضویت در این کمپین پس از آن آغاز شد که رهروان طریقت نعمت اللهی اعلام کردند برای اعتراض به ظلمی که در حق همفکران آنان در زندان اوین می‌شود، می‌خواهند به آنان بپیوندند.

هنوز ۷۲ ساعت از قرار گرفتن فرم ثبت نام در سایت نگذشته بود که ده‌ها نفر نام خود را برای کوچ به اوین در این سایت ثابت کردند. این در حالی است که در میان ثبت نام شدگان، اسامی خانم‌ها و درویشانی که در حال حاضر در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند نیز وجود داشت.

اما دلایل اصلی تشکیل این کمپین در بیانیه آنان آمده است. در بخشی از آن می‌خوانیم:» در زمانی که برادران ایمانیمان به جرم دفاع از حریم درویشی و به گناه عدالتخواهی در زندان‌های کشور، هر روز مورد ظلم و تعدی مضاعف قرار می‌گیرند و از ابتدایی‌ترین حقوق اولیه محروم شده‌اند، برای ما چه چاره‌ای باقی می‌ماند جز آنکه در همراهی و همدلی با آن عزیزان و در اعتراض به عدم اجرای قانون، ترجیحا از زندان بزرگی به نام ایران به زندان کوچکتری به نام اوین کوچ کنیم؟»

بنیانگذاران کمپین «کوچ داوطلبانه به زندان اوین» در بیانیه خود با اشاره به اینکه «برخوردهای فراقانونی، بی‌اعتنایی و تخطی و حتی ستیز با قوانین از سوی متصدیان امور، حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را خدشه‌دار کرده و سکوت در برابر امر غیرقانونی آمران ولو قانونی و خودسری مسولین، حاکمان را به گرداب استبداد رهنمون می‌کند»، تاکید کردند که «حفظ و تحقق آزادی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی در زمره حقوق و تکالیف متقابل دولت و ملت است» و «هیچکس عقلا و شرعا نمی‌تواند حق حیات، آزادی و حقوق قانونی شهروندان را از آنان سلب کند و حق حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش را در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد.»

درویشان گنابادی همچنین تاکید کرده‌اند که «بر شهروندان ایرانی فرض است آنگاه که صاحبان قدرت از محدوده وظایف و اختیارات و جایگاه خود عدول می‌کنند، با اتخاذ مواضع و تدابیری عقلانی و قانونی از سقوط حاکمیت به ورطه خودکامه‌گی پیشگیری» کند.

در این بیانیه درباره دلایل راه اندازی کمپین «کوچ به زندان اوین» آمده است: «ما دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی سال‌هاست شاهد شقاوت زورمداران، قساوت سیاست‌ورزان مزور و حماقت متحجران مفسد بوده‌ایم و در زنجیره‌ای از محرومیت‌ها، محدودیت‌ها، تبعیض و آزار و اذیت‌ها، مظلومیت را تجربه کرده‌ایم. ایستاده‌ایم و صابرانه، رفتارهای غیرقانونی افراط‌گران را با صدای بلند و با استفاده از شیوه‌های مسالمت‌آمیز و احتراز از هر گونه خشونت، طی شکایات گسترده و مکاتبه با مراجع ذی‌صلاح به اطلاع تصمیم‌گیرندگان و برنامه‌ریزان حکومت رسانده‌ایم»، و «امروز هیچ مقام و صاحب‌منصبی نمی‌تواند مدعی بی‌خبری از ظلم‌های رفته بر دراویش باشد. حتی بعضی مقامات در حد شعار و در حین مصاحبه با رسانه‌ها صراحتا به مظلومیت دراویش اقرار کرده‌اند اما عملا هیچ حرکت موثری در جهت خلاصی دراویش از این شرایط سخت انجام نشده است.»

درویشان طریقت نعمت الهی گنابادی با تاکید براینکه «آزادی در کشورمان مترادف مرگ تدریجی و جان‌کندن شده است»، اعلام کرده‌اند که با راه اندازی کمپین کوچ به زندان اوین، از ایران به اوین کوچ می‌کنیم و عطای این آزادی را به لقای بند و زندان می‌بخشیم.

دراویش نعمت اللهی گنابادی تا سال ۱۳۸۷ فعالیت نسبتا آزادانه‌ای داشتند. اما در پی انتشار اطلاعیه‌ای در نمازجمعه اصفهان علیه درویش‌های گنابادی، صبح روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۷ مقبره درویش ناصر علی (اسدالله ایزدگشسب) در آرامگاه تخت فولاد اصفهان، مورد حمله قرار گرفت و با بولدوزر به طور کامل تخریب و اموال آن غارت شد.

بنای تخریب شده از آثار ملی ثبت شده بود که از سال ۱۳۸۰ برای برگزاری مراسمات دراویش مورد استفاده قرار می‌گرفت. در پی این اقدام عده‌ای از دروایش در روز سوم اسفند مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تحصن کردند که در این تحصن نیز ۶۰ نفر دیگر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد پیش از این هم در حملات دیگری حسینیه‌های دراویش در قم، بروجرد و منزل مسکونی معلمی با نام رحمت‌الله جوادی در چرمهین که محل برگزاری مراسم مذهبی دراویش بود را نیز تخریب شده بود.

تخریب حسینیه و مقبره درویش ناصر علی از مشایخ دراویش منسوب به دراویش گنابادی و درگیری‌های خونین آن، بین دراویش و نیروهای انتظامی، اطلاعات، بسیج و لباس شخصی‌های نظام یاد آور حمله به کوی دانشگاه در قیام خونین ۱۸ تیر ۱۳۷۸ از نوع مذهبی آن ذکر می‌شود.

 سلسله نعمت‌اللهی یکی از طریقت‌های تصوف است که توسط سید نورالدین شاه نعمت‌الله ولی در قرن هشتم هجری بنیاد شده است. سلسله نعمت اللهی سلطان علیشاهی گنابادی در عصر حاضر از معروف‌ترین سلسله‌های تصوف است.

 کلمه نعمت‌اللهی از نام شاه نعمت‌الله ولی گرفته شده و چون در دوران ایشان، پیروان او را «نعمت‌اللهی» می‌خواندند، این عنوان به کسانی که بعد از وی از عقاید و روش صوفیانه وی تبعیت کردند، داده شد. قبل از شاه نعمت‌الله نام طریقت همنام با قطب وقت بوده، چنانکه در زمان معروف کرخی به معروفیه و در زمان جنید بغدادی به جنیدیه مشهور بوده است.

 

DOWNLOAD THE TAVAANA APP

Get it on Google Play

If you do not have access to Google Play download the Android APK file below ( Android 4.2.2 and higher). 

 

Twitter

کاش وکلای زیادی مثل #فرزانه_زیلایی داشتیم که از حقوق فعالان مدنی و کارگران بی هیچ چشم‌داشتی دفاع می‌کند. بسیاری ا… https://t.co/BGnNJg6uu3
Tavaana (56 minutes ago)
جمهوری اسلامی برای به سکوت واداشتن روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، برایشان پرونده‌سازی کرده و حکم‌های حبس صادر می‌کند… https://t.co/yOQH5eumSi
Tavaana (1 hour ago)
وجود داشت که حتی در مقیاس شکنجه‌های دهه۶۰ نیز شکنجه‌هایی بسیارسخت محسوب می‌شد.تجاوز به زندانیان زن،ضرب حتی‌الموت،یع… https://t.co/TD1KV96way
Tavaana (1 hour ago)
درباره شکنجه‌گاه #دزفول چه می‌دانید؟ زندان یونسکو در دزفول به روایت شاهدان زنده و تحلیلگران، از جمله زندان های «دهش… https://t.co/F9PGrkZ7rr
Tavaana (1 hour ago)
داود رحمانی، رییس زندان قزل‌حصار کرج در اوایل دهه ۶۰ و مخترع شکنجه های وحشتناک درگذشت. او به محبوس کردن چندماهه زند… https://t.co/Funqn2xR42
Tavaana (1 hour ago)
"من این رو امروز در فضای مجازی دیدم.روی دیوار نوشته«غلط کردیم گفتیم مرگ بر شاه»‌ ‌هرروز فقیرتر و ضعیف‌تر و البته در… https://t.co/4II8DKmyUy
Tavaana (2 hours ago)
گزارش «‌پایش فقر» که از سوی معاونت رفاه‌اجتماعی در وزارت تعاون، ‌کار و رفاه دولت ابراهیم رئیسی منتشر شده، می‌گوید ا… https://t.co/XC1yNAI5u1
Tavaana (2 hours ago)
وال استریت ژورنال نوشت که بر خلاف فتوای علی خامنه‌ای، جمهوری اسلامی به محض اینکه بتواند، سلاح‌هسته‌ای خواهد ساخت و… https://t.co/lnZGh83AZj
Tavaana (12 hours ago)