Search

English

الهام اکبری؛ الهام‌بخش زنان کرمانشاه

«باید راهی نو برای بودن پیدا كرد؛ از تجربیات الهام گرفت و نادیده‌ها را تصور كرد. این‌جا ست كه ناممكن‌ها ممكن می‌شود. توصیه‌ام به خانم‌های جوان این است كه اگر می‌خواهند فرد موفقی در جامعه باشند، باید از سختی‌ها نهراسند، مسئولیت‌های اجتماعی را بپذیرند و در راه رسیدن به اهدافشان محكم و استوار گام بردارند.»

جملات بالا را زنی می‌گوید که در کرمانشاه شناخته شده است. او را الهام‌بخش و موفق می‌خوانند. نامش هم الهام است، الهام اکبری، کارآفرین و زنی موفق در حوزه مطبوعات و ورزش که برای آینده هم برنامه‌های زیادی دارد. متولد ۱۳۶۲ است و در خانواده‌ای متولد شده است که همواره حامی او در مسیرهایی بودند که پیموده است. مادرش اولین مشوق او بوده، می‌گوید که همسرش نیز او را همواره حمایت کرده است.

از علاقه به مطبوعات تا کارآفرینی

زمانی که مشغول تحصیل در دوره کارشناسی بود به روزنامه‌نگاری علاقه‌مند شد و وارد دنیای مطبوعات شد. بعد از آن‌که‌ در رشته مدیریت اجرایی در دوره کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شد، مسیر جدیدی را انتخاب کرد: نمایندگی پخش روزنامه در کرمانشاه. تجاربش در مطبوعات او را به سمت صاحب‌امتیازی و مدیر‌مسئولی یک مرکز تبلیغاتی سوق داد. در حال حاضر سرپرستی چندین روزنامه و نشریه اقتصادی کشور را بر عهده دارد. او صاحب‌امتیاز و مدیر‌مسئول یك كانون تبلیغاتی، مشاور اقتصادی برخی از کارخانه‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی، رئیس هیئت مدیره یک تعاونی كشاورزی است.

کارآفرین شدن و زن بودن پیمودن راه ناهمواری را می‌طلبد

رمز موفقیت او

اکبری پشتکار و ایده‌های نو را مهم‌ترین عامل موفقیت می‌داند و معتقد است حمایت‌های خانواده‌اش در این مسیر حرکتش را سرعت بخشیده است. رمز موفقیتش را در زندگی این‌گونه بیان می‌کند که ابتدا اهداف خود را شناسایی کرده است؛ این‌که چه می‌خواهد و قرار است به کجا برسد. بنابراین با مشخص‌کردن یک برنامه زمان‌بندی‌شده برای رسیدن به آن اهداف گام در راهی گذاشته است که هم شکست داشته هم موفقیت: «هیچ وقت نخواسته‌ام فقط به موفقیت‌ها و هدف‌های خودم بیندیشم و همیشه سعی داشتم دیگران را نیز برای امید به آینده‌ای بهتر همراه کنم.» تاسیس یک کانون تبلیغاتی نه‌تنها او را در زمره کارآفرینان قرار داد، بلکه بر این برداشت و نحوه تفکر وی نیز جامه عملی پوشاند: «با هر موفقیت، جسارت بیش‌تر پیدا می‌كردم و با هر شكست، قوی‌تر می‌شدم. در آن روزها كانون توجه دوستان و اطرافیان بودم. حدود ۲ سال ارتباط کاری با برخی استادان و مدیران، زمینه‌ساز پیشنهادی تاثیرگذار شد. بله، پیشنهاد سرپرستی یک روزنامه سراسری اتفاقی بود كه به نوعی مسیر زندگی مرا با تغییری دلخواه مواجه ساخت و این انتخاب سرآغازی شد برای حصول موفقیت‌های بعدی. موفقیت‌هایی که چندی پیش در جریان برگزاری دومین جشنواره مطبوعات استان كرمانشاه، هم ادامه پیدا کرد و نشریه‌های تحت مدیریت من، حائز رتبه برتر شدند و این حاصل تلاش بی‌وقفه و همکاری مستمر اعضای مجموعه‌ای است که مدیریت آن‌ها با من است.»

کارآفرینی اشتغال‌زایی را به دنبال خود دارد، مهم‌ترین بخشی که براساس آن می‌توان کسی را کارآفرین قلمداد کرد. اکبری در بخش مطبوعات و رسانه، كانون تبلیغاتی و تعاونی كشاورزی که او در آن‌ها به فعالیت مشغول است به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۳۰ نفر را مشغول به کار کرده است. خودش در این باره می‌گوید: «این‌که می‌بینید تلاش شما باعث شده برای عده‌ای شغل ایجاد شود، حس خیلی خوبی دارد. من همیشه اعتقاد داشته‌ام که اول باید به فکر منافع دیگران بود تا بتوان در نهایت منفعتی را نصیب خودمان کنیم.»

زن بودن و کارآفرین شدن

کارآفرین شدن و زن بودن پیمودن راه ناهمواری را می‌طلبد که شاید معدود افرادی جسارت آن را در خود ببینند. اما این معدود افراد خود الگو و الهام‌بخش زنان دیگر می‌شوند. الهام اکبری می‌گوید: «بدیهی است كه در جامعه ما اشتغال و کارآفرینی زنان با مشكلات به مراتب بیشتری نسبت به آقایان همراه است. زنان هم عهده‌دار نقش‌های اجتماعی هستند و هم به‌عنوان همسر و مادر مسئولیت سنگین‌تری در قبال خانه و خانواده ایفا می‌كنند، اما نباید مشكلات و موانع موجود، زنان را از رسیدن به اهدافشان منصرف سازد. به عقیده من وقتی به آنجا می‌رسی كه می‌توانی درك كنی كه چه كاری باید انجام بدهی، دیگر هیچ چیز نمی‌تواند تو را از ادامه راهت باز دارد. در واقع تغییر دادن نگاه‌مان نسبت به وقایعی كه در زندگی برایمان اتفاق می‌افتد، واكنش ما را نسبت به آنها تغییر می‌دهد. پس اگر می‌خواهید رنگین‌كمان را ببینید باید بارانش را هم تحمل كنید.»

دعوت به تیم ملی گلف

همزمان گلف هم بازی می‌کند. علاقه‌اش به گلف را پیگیرانه دنبال کرده است تا جایی که به تیم ملی گلف هم دعوت شده است و در نهایت بر صندلی ریاست هیئت گلف استان کرمانشاه تکیه زده است. در این‌باره می‌گوید: «تلفیق دنیای مطبوعات و ورزش شاید کمی غریب به‌نظر آید، اما از همان ابتدا باور داشتم که می‌توانم از پس هردوی آن‌ها برآیم. مطبوعات برای من یک علاقه و کسب‌و‌کار دائمی و گلف یک بخش دوست‌داشتنی از زندگی‌ام محسوب می‌شود.»

انتشارات بیشتر ...