Search

English

۳۵هزار هیئت علمی عضو بسیج یا ۳۸هزار بسیجی عضو هیئت علمی؟

رئیس بسیج اساتید کشور از عضویت ۳۵هزار نفری اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در بسیج اساتید کشور خبر داد. در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پس از سخنرانی جنجالی رهبر جمهوری اسلامی در اوج ناآرامی‌های جنبش سبز مبنی بر ضرورت محدودکردن و اسلامی‌سازی هرچه بیش‌تر علوم انسانی، شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف شد تا تمامی درس‌های رشته‌های علوم انسانی را بازنگری کند. این بازنگری شامل سرفصل‌ها و کتب و حتی اساتید و گزینش سخت‌گیرانه‌تر دانشجو و هیات علمی نیز می‌شد.

در همین راستا بسیاری از اعضای بسیج به نحو فرمایشی و بدون طی مراتب علمی و با فقدان حداقل شایستگی‌های دانشگاهی، چه در قالب هیئت علمی و چه در شکل دانشجوی دکترا، به بدنه نحیف نظام آموزشی کشور در رشته‌های علوم انسانی تزریق شدند. متعاقب دستور ولی‌فقیه مصوبه اسلامی‌کردن علوم انسانی رسما ابلاغ شد و همچنین نهاد دیگری در دل شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام «شورای تحول و ارتقای علوم انسانی» ایجاد شد که مشخصا عملیاتی‌کردن پاک‌سازی در این حوزه را برعهده دارد. حتی کسانی از دل همین شورای مذکور گفتند که پاک‌سازی علوم انسانی باید از سوی مسئولان جدی‌تر گرفته شود.

اسلامی سازی علوم انسانی از جمله موارد مورد تاکید رهبر جمهوری اسلامی است

شاید اکنون فهم سخنان رئیس بسیج اساتید کشور بهتر فراهم شده باشد؛ سازوکار سرکوب علوم انسانی در ایران به مخاطب این سخنان می‌گوید که صرفا چنین نیست که افراد دارای صلاحیت ابتدا به عضویت هیئت علمی دانشگاه‌ها در آیند و سپس به دلیل علائق انقلابی عضو بسیج شوند، بلکه اسلامی‌کردن علوم انسانی شامل این هم می‌شود که بسیاری از اعضای بسیج را با دستور از بالا به عضویت هیئت‌های علمی در آورند تا علوم انسانی را هرچه بیش‌تر از شان و جایگاه آکادمیک‌اش به مرتبه یک سنگر انقلابی برای دفاع از ایدئولوژی جمهوری اسلامی تنزل دهند.

در همین راستا، رئیس بسیج اساتید کشور از وسعت ظرفیت سرمایه انسانی بسیج در هیئت علمی دانشگاه‌ها خبر داده است و گفته است که این اساتید بسیجی یا بسیجیانی که به مرتبه استادی دست یافته‌اند در ۷۲۰ مرکز در سراسر کشور مشغول فعالیتند. مجتبی زارعی این مراکز را «کانون‌های موثر مدنی» نامیده است که هدفی جز خدمت به مردم و کمک به مسئولان ندارند. او همچنین این مراکز را محل تجمع کسانی نامیده است که دل در گروی ایران و حاکمیت اسلام مترقی دارند که به تعبیری همان ولایت فقیه است. رئیس بسیج اساتید همچنین وعده داده است که «سازمان کار» بسیج اساتید کشور دگرگون خواهد شد و نیز از شکل‌گیری «اندیشکده‌های راهبردی مسئله‌محور» در کنار این هفتصد کانون موجود خبر داده است. مجتبی زارعی افزوده است که مسئولان بسیج اساتید با وزیر علوم دولت حسن روحانی همگی یک دیدگاه مشترک درباره آزاداندیشی در فضای سیاسی و فرهنگی درون دانشگاه‌ها دارند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا بسیج اساتید حامی شأن علمی دانشگاه است یا مانعی در برابر آن؟ آیا پشتیبانی دولت کنونی از یک نهاد شبه‌نظامی درون دانشگاه با وعده فضای باز دانشگاهی همخوان است؟ آیا بسیج اساتید شایستگی تصدی کرسی‌های آزاداندیشی را دارد؟

منابع مرتبط

صدا: سیاست تن و شهروندی / سعید سبزیان

https://goo.gl/f6TpAx

سند «کاهش اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‌ها» ابلاغ شد

https://goo.gl/Z2nxqV

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

لینک خبر:

https://goo.gl/sVLWuk

 

 

انتشارات بیشتر ...