Search

English

بسیج دانشجویی؛ خدمتگزار دانشگاه یا پاسبان ولایت؟

احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در اجلاس سراسری سازمان بسیج اساتید کشور گفته است که وظیفه این نهاد شبه‌نظامی و ایدئولوژیک در دانشگاه‌ها این است که «سرداری مبارزه با تهاجم فرهنگی» را بر عهده گیرد. او به تغییر رویکرد دشمنان از براندازی سخت‌افزاری به نوع نرم‌افزاری اشاره کرده و با توسل به این تقسیم‌بندی در نهایت از آیت‌الله خامنه‌ای با عنوان «امام امت» تجلیل کرده است که «چشمان تیزبینش به خوبی جبهه جنگ نوین را دید و تشخیص داد».

مباهات احمد خاتمی به جعل واژگانی چون شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی در حالی است که بسیاری از روزنامه‌نگاران، نویسندگان، دانشجویان و اساتید دانشگاه با توسل به همین اتهامات، زندانی یا از دانشگاه پاک‌سازی شده‌اند. هفتم آبان ۱۳۹۶ علی‌اکبر ولایتی، رئيس جدید دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور آیت‌الله خامنه‌ای در سیاست خارجی، یک استاد دانشگاه واحد اراک را به اتهام موهوم هتاکی به مقدسات از دانشگاه اخراج کرد. آزادی آکادمیک در ایران علی‌رغم گذشت قریب چهل سال از انقلاب اسلامی همچنان در رتبه‌ای بسیار وخیم قرار دارد. پاره‌ای از اقلیت‌های دینی همچون بهائیان همچنان اجازه تحصیل در میهن خود را ندارند و با شگردهایی چون دریافت کارنامه کنکور بدون نتیجه قبولی یا اخراج از دانشگاه با دلایل واهی روبرو می‌شوند. قاسم اکسیری‌فرد، از نخبگان علمی کشور و استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، نیز صرفاً به دلیل صدای زنانه‌اش از دانشگاه اخراج شد. کمیته احراز صلاحیت‌های عمومی این دانشگاه طی حکمی در ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ او را ناتوان از انتقال مفاهیم علم و دانش به دانشجویان ارزشیابی کرد و قرارداد او با استناد به همین حکم دیگر تمدید نشد. اعتراض‌های این استاد برکنارشده و حمایت دانشجویان و دیگر اساتید ایرانی و نیز جهانی هرگز نتوانست در تصمیم دانشگاه تغییری ایجاد کند.

احمد خاتمی از بسیج دانشجویی خواسته بود که اساتید دارای ابهام یا غرض را شناسایی کند

احمد خاتمی در سخنرانی مذکور بسیج را فراتر از سپاه نشانده و سپاه پاسداران را نهادی دانسته است که «تدارک‌کننده یک طرز فکر به نام بسیج است». او همچنین پیشنهاد کرده است که بسیج بیش از دانشجویان باید روی اساتید متمرکز شود و اساتیدی که دارای ابهام یا غرض هستند را شناسایی کند و به سراغشان برود و با «زبان دل» با آنان به گفت‌وگو بنشیند.

احمد خاتمی که در سخنانش بسیج دانشگاه‌ها را به انصاف، نقدپذیری، رویکرد فراجناحی و عدم تقلیل به سیاست دعوت کرده بود، در پایان به نحوی متناقض چنین ابراز داشت: «آنچه از استاد انتظار می‌رود موضع درست و صحیح است. در شرایط کنونی، بنا به قضاوت عقل و ارزیابی متخصصین هیچ موضع درستی جز موضع ولایت نیست. موضع حق امروز، موضع ولی فقیه زمان است. اساتید بسیجی نیز باید بر این مدار حرکت کنند».

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا سلطه یک نهاد ایدئولوژیک بر دانشگاه را به نفع دانشجو و استاد و پیشرفت دانشگاه می‌دانید؟ آیا آزادی آکادمیک را در ایران رضایت‌بخش ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما جمهوری اسلامی تا چه حد به آزادی دانش و معرفت در دانشگاه‌ها پایبند بوده است؟

منابع مرتبط

صدا: سیاست تن و شهروندی / سعید سبزیان

https://goo.gl/f6TpAx

سند «کاهش اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‌ها» ابلاغ شد

https://goo.gl/Z2nxqV

بازخوانی حمله به کوی دانشگاه تهران: ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸

https://goo.gl/qZ85jA

بررسی نظام آموزشی در ایران / سعید پیوندی

https://goo.gl/DEYq3q

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

لینک خبر:

https://goo.gl/UTwZWe

 

انتشارات بیشتر ...