Search

English

تأثیرات الکل بر ارگان‌های مهم بدن

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- نوشیدن کم‌ترین مقدار الکل، بر روی کل سیستم بدن تأثیر دارد. زمانی که الکل می‌نوشید این ماده توسط خون جذب‌ و در کل بدن پخش می‌شود. فقط مقدار بسیار کمی از الکل توسط ادرار و یا تنفس از بدن خارج می‌شود.

اگر الکل را همراه با غذاهای پرچرب بنوشید خیلی به آهستگی جذب می‌شود و این ممکن است باعث شود بیش‌ از حد مصرف کنید و دچار مستی شوید. میزان متابولیسم الکل بستگی به جنس و جثه افراد دارد.

 

در صورتی‌که نوشیدنی‌های الکل‌دار مصرف می‌کنید این کار را در حد اعتدال انجام دهید. این بدین معنا است که مردان حداکثر یک و یا دو بار نوشیدن و برای زنان یک‌بار نوشیدن در طول شبانه‌روز مصرف کنند. (یک‌بار نوشیدن معادل ۱۲ اوز آبجو (یک اوز=۲۹/۶میلی‌لیتر) یا چهار اوز شراب و یا یک پنجمِ اوز الکل ۴۰ درصد).

انجمن قلب آمریکا به کسانی که فکر می‌کنند آمادگی نوشیدن الکل ندارند توصیه می‌کند که الکل ننوشند و قبل از مصرف آن از مضرات و فواید نوشیدن در حد اعتدال آگاه باشند.

نوشیدن بیش‌ازحد الکل اعتیادآور است و علاوه بر آن بیماری‌هایی همچون فشارخون، چاقی، سکته مغزی، حمله قلبی، انواع سرطان، خودکشی و حوادث ناگوار رانندگی را به دنبال خواهد داشت.

مصرف زیاد الکل موجب تغییرات جسمی و روانی می‌شود که می‌تواند آسیب جدی به بدن‌تان وارد کند. اثرات سوءمصرف الکل، سلامت و زندگی فرد را با خطرات جدی مواجه می‌سازد.

 

اثرات الکل بر روی ارگان‌های مختلف بدن

– دستگاه دفع

دستگاه دفع بدن در واقع مسئول پردازش و حذف ضایعاتی مانند الکل از بدن است. قسمتی از این فرآیند شامل ترشح آنزیم هضم از لوزالمعده است که با زرد آب صفرا ترکیب‌شده و به هضم غذا کمک می‌کند. لوزالمعده به تنظیم انسولین و قند خون نیز کمک می‌کند.

مصرف بیش‌ازحد الکل در لوزالمعده تولید مواد سمی می‌کند که باعث ایجاد تداخل در عملکرد صحیح آن می‌شود. التهاب ناشی از این تداخل را پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) می‌گویند، یک مشکل جدی که می‌تواند لوزالمعده را از بین ببرد.

کبد یکی از ارگان‌های مهم بدن است که وظیفه تجزیه مواد مضر از جمله الکل را بر عهده دارد. نوشیدن بیش‌ازحد الکل باعث هپاتیت می‌شود و پیشرفت آن منجر به یرقان (زرد شده پوست و سفیدی چشم) خواهد شد. التهاب مزمن کبد می‌تواند به زخم شدن شدید آن و بیماری به نام سیروز کبدی منجر شود. این‌گونه زخم‌ها موجب تخریب کبد می‌شوند. زمانی که کبد قادر به انجام کارش نباشد مواد سمی در بدن باقی می‌مانند. بیماری کبدی یک تهدید بزرگ برای حیات است. زن‌های الکلی دو برابر مردان در معرض خطر بیماری کبدی هستند، زیرا بدن زنان تمایل به جذب بیش‌تر برای الکل دارد و پروسه دفع آن نیز کندتر صورت می‌گیرد.

زمانی که لوزالمعده و کبد به‌درستی فعالیت نکنند، خطر ابتلا به هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) بالا می‌رود. لوزالمعده آسیب‌دیده سبب می‌شود که بدن نتواند از قند موجود در خون به دلیل فقدان انسولین استفاده کند، بنابراین قند خون افزایش می‌یابد. نامتعادل بودن سطح قند خون برای بدن خطرناک است به‌خصوص برای کسانی که بیماری دیابت دارند. مصرف بیش‌ از اندازه الکل موجب سرطان کبد نیز می‌شود.

 

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به لینک زیر مراجعه کنید:

چند راهنمایی برای پیش‌گیری از دیابت نوع۲

 

– سیستم عصبی مرکزی

یکی از اولین نشانه‌های تأثیر الکل در بدن تغییر در خُلقیات است. الکل به‌راحتی در کل بدن پیش می‌رود و به‌سرعت به تمام ارگان‌های بدن از جمله مغز و سیستم عصبی مرکزی می‌رسد. نشانه‌های آن شامل به‌سختی صحبت کردن و یا لکنت زبان هست. همچنین باعث تداخل در هماهنگی بین راه رفتن و تعادل فرد می‌شود.

نوشیدن بیش‌ازحد شما را از تصمیم‌گیری درست در زمان مشکلات، کنترل خشم و به یادآوردن موضوعات بازمی‌دارد. همچنین باعث کوچک شدن لوب قُدامی (جلویی، پیشانی) مغز می‌شود. اعتیاد شدید به الکل منجر به تخریب دائمی مغز و زوال عقل می‌گردد.

آسیب سیستم عصبی می‌تواند موجب تولید درد، بی‌حسی و یا یک احساس غیرطبیعی در دست‌ها و پاها شود. اعتیاد به الکل موجب کمبود ویتامین «ب۱» می‌شود که این فقدان باعث حرکت سریع و غیرارادی چشم‌ها، ضعف و یا فلج عضلات چشم خواهد شد.

 

– سیستم گوارشی

الکل می‌تواند برای سیستم گوارشی از دهان گرفته تا روده بزرگ ویران‌کننده باشد. گاهی حتی نوشیدن یک‌بار از یک الکل سنگین، می‌تواند به بخش‌هایی از سیستم گوارشی آسیب شدیدی وارد کند.

سوءمصرف الکل باعث آسیب به غدد بزاقی، تحریک زبان و دهان، بیماری لثه‌ها، آسیب دیدن دندان‌ها و حتی از دست دادن آن‌ها شود. مصرف بیش‌ از اندازه الکل موجب زخم مری، بازگشت اسید معده، زخم و التهاب یا ورم معده و سوزش سرِ دل می‌شود.

الکل مانع جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها توسط معده و روده می‌شود. اکثر معتادان به الکل سوءتغذیه دارند. مصرف‌کنندگان الکل بیش‌تر در معرض خطر سرطان دهان، مری، گلو، معده و روده بزرگ هستند، به‌خصوص اگر نوشیدن آن همراه با مصرف دخانیات باشد که خطرات دو برابر می‌شود.

 

– سیستم گردش خون

نوشیدن زیاد الکل آسیب جدی به قلب می‌زند. زنان بیش‌تر از مردان در معرض خطر آسیب قلبی-عروقی هستند.

آسیب به سیستم گردش خون شامل:

مسمومیت سلول‌های عضلات قلب، ضربان نامنظم قلب، بالا رفتن فشارخون، سکته مغزی، حمله و نارسایی قلبی می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می‌کنند، سطح قند خون‌شان کاهش می‌یابد. کمبود ویتامین «ب۶»، «ب۱۲»، تیامین و اسیدفولیک در خون موجب بروز کم‌خونی خواهد شد.

 

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به لینک زیر مراجعه کنید:

راه‌های پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی

 

– اختلالات جنسی و باروری

سوءاستفاده از الکل موجب اختلال در عملکرد بیضه‌ها و ناباروری در مردان می‌گردد و حتی مشکل نعوظ در مردان یک عارضه جدی است که ناشی از مصرف زیاد الکل می‌شود.

در زنان نوشیدن زیاد الکل موجب اختلال در عادت ماهانه و ناباروری می‌شود. در دوران بارداری می‌تواند باعث سقط‌جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد مرده شود. همچنین نوزادان افراد الکلی دچار اختلال در یادگیری، مشکلات فیزیکی و عاطفی می‌شوند.

در زنان سرطان سینه با مصرف الکل افزایش می‌یابد.

 

– سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن در افراد الکلی به‌شدت در مقابل میکروب‌ها، ویروس‌ها و همه انواع بیماری‌ها ضعیف می‌شود؛ بنابراین این افراد به‌راحتی به ذات‌الریه و سِل مبتلا می‌شوند. استفاده زیاد الکل خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

 

در برخی موارد معتادان الکل برای ترک، نیاز به سم‌زدایی دارند. هنگامی‌که نوشیدن الکل به‌طور ناگهانی قطع می‌شود بدن واکنش‌های زیر را نشان خواهد داد: تهوع، اضطراب، عصبانیت و لرزش

در موارد شدید به تشنج، هذیان‌گویی و سردرگمی منجر می‌شود. سم‌زدایی بین دو تا هفت روز به طول می‌انجامد. برخی از داروها نیز به عوارض بعد از خروج الکل از بدن کمک می‌کنند.

 

با تشکر از توجه و همراهی‌تان، از شما دعوت می‌کنم برای پی‌گیری برنامه‌های «ورزش، تغذیه و سلامتی» به ساندکلاد توانا بپیوندید.

 

منابع:

-”The Effects of alcohol on the Body”,healthline. (Accessed on 03 October 2015)

-”Alcohol and Heart Health”,heart. (Accessed on 03 October 2015)

 

انتشارات بیشتر ...