Search

English

جمیله صادقی؛ زنی توانمند و موسس اولین تاکسی سرویس زنان

زنان ایرانی برای اثبات توانایی‌هایشان راهی طولانی طی کرده‌اند و همچنان طی می‌کنند. گرچه در قرون گذشته نام زنانی چند در تارک آسمان ایران می‌درخشد اما اوج فعالیت‌های آن‌ها برای احقاق حقوق‌شان به دوران مشروطه باز می‌گردد و این فعالیت‌ها تا به امروز ادامه داشته است. کارآفرینان زن اما نه تنها توانایی زن را به همگان نشان می‌دهند، بلکه در این راه تعدادی انسان دیگر را که عموما زن هم هستند، مشغول به کار می‌کنند. جمیله صادقی یکی از آن زنان است؛ کسی که اولین تاکسی سرویس ویژه زنان را در ایران به راه انداخت و زنانی را به‌عنوان راننده به بازار کار وارد کرد.

جمیله صادقی در سال ۱۳۳۷ در شهر کرج متولد شد، در خانواده‌ای پرجمعیت و کشاورز. زمانی که وی سیزده ساله شد، پدر او را مباشر مالی خود کرد. هوش و استعداد و پشتکارش باعث شده بود تا پدر حسابداری و رسیدگی به وضعیت حقوقی۳۰ الی ۴۰  کارگرش را همراه با تدوین برنامه‌های محصولاتی که هر روز به میدان تره‌بار ارسال می‌شدند بر عهده او گذاشت.

مدرک کارشناسی خود را در رشته مدیریت دولتی دریافت کرد و در اداره فرهنگ و ارشاد کرج استخدام شد. بعد از چندی به دلیل پشتکار و مسئولیت‌پذیری‌اش از او دعوت شد تا در فرمانداری کرج فعالیت کند. به مقام دبیری امور کمیسیون بانوان کرج و مشاور فرماندار کرج دست یافت و در این زمان بود که بر اثر ارتباط با زنانی که هر روزه به او مراجعه می‌کردند، به فکر تحقیق در مورد مشکلات زنان در زندان افتاد تا بتواند برای زنانی که مهارتی ندارند یا سن‌شان بالا رفته است و یا نمی‌توانند جذب بازار کار دولتی شوند کاری بکند.

 محکم بر سر ایمان خویش

جمیله صادقی در سال ۱۳۸۰ در صدد آن برآمد که تاکسی سرویسی ویژه زنان به راه بیاندازد. از شغل دولتی خود استعفا داد و چون راننده خوبی بود و گواهی‌نامه پایه یک را هم گرفته بود، کاملا آگاه بود که می‌تواند از زنان در این حرفه استفاده کند. درباره موفق‌شدن او در حوزه حمل‌و‌نقل شک و تردید وجود داشت. همسرش گرچه گفته بود که مانع کارش نمی‌شود اما کمک مالی و عاطفی نیز در این زمینه به او نکرد. اما این شک و تردیدها نه تنها او را مردد نکرد؛ بلکه باعث شد که برای اثبات توانایی‌های زنان بیش از پیش استوار بماند. با وام و قرض مکانی را اجاره کرد و از زنانی که نیاز به کار داشتند و مایل به همکاری بودند، دعوت به عمل آورد.

ماه‌ها برای اثبات این‌که او هم می‌تواند مدیر شرکت حمل و نقل ویژه زنان باشد، دوندگی کرد. قانون مانع او نشده بود بنابراین با مقاومتی که به خرج داد در نهایت توانست اولین مجوز تاکسی سرویس زنان در ایران را بگیرد. نام تاکسی سرویس خود را «یاس» گذاشت و از سازمان تاکسیرانی کرج حدود ۳۰ دستگاه تاکسی برای رانندگان زن تهیه کرد.

او می‌گوید: «به این شغل به‌عنوان یک نیاز نگاه می کردم. خانم‌ها توانمند و پر‌انرژی بودند و باید زمینه‌ای برای کار آن‌ها فراهم می‌شد تا بانوانی که توانایی کار دارند، بتوانند استفاده کنند. بسیاری از افراد این شغل را مردانه می‌بینند؛ اما باید توجه داشت که زمانی یک خانم با توان و انرژی می‌تواند این کار را انجام دهد چرا وارد این حوزه نشود؟ زمانی‌که شرکت به ثبت رسید چون کار جدیدی بود، زمان می برد تا این شغل بین مردم جا باز کند. روزهای اول با ۱۰ الی ۱۵ راننده شروع کردیم و استقبال تا جایی بود که ۱۰۰ خانم در این تاکسی سرویس شاغل شدند. تا آن زمان به خانم‌ها کارنامه تاکسی داده نمی‌شد اما با موافقت شورا و شهرداری در تاکسی‌رانی به بانوان کارنامه تاکسی‌رانی اعطا شد و خانم‌ها سرویس مدارس شدند. استقبال خانم‌ها و خانواده‌ها از سرویس مدارس خوب است چون علاوه بر سرگرمی برای بانوان می‌تواند منبع درآمد هم باشد.»

 در سال‌های ۱۳۸۲، ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ به‌ عنوان کارآفرین نمونه کشور برگزیده شد

موفقیت‌های پس از آن

در سال ۱۳۸۲ زمانی که سازمان اتوبوسرانی کرج خبر واگذاری چند دستگاه اتوبوس را به بخش خصوصی داد، با پولی که در اختیار داشت ۱۰ دستگاه اتوبوس خرید و آن‌ها را در اختیار زنان قرار داد.

بعد از ثبت اولین تاکسی‌سرویس ویژه بانوان در ایران در نمایشگاه‌های مختلف شرکت کرد و یک غرفه برای ارائه نحوه سرویس‌دهی و فعالیت‌های تاکسی سرویس نیز به او داده شد.

خبر تاسیس اولین تاکسی‌سرویس زنان با مدیریت یک زن در ایران توجه بسیاری کشورهای را جلب کرد. خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بیش از ۱۵ کشور جهان برای تهیه فیلم و گزارش به ایران آمدند. خبر اولین زنی که در ایران دست به ابتکاری جالب و ایده‌ای بزرگ زده است در رسانه‌های امریکا، کره جنوبی، کره شمالی، ترکیه، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و غیره پخش شد.

جمیله صادقی در حال حاضر مشغول راه‌اندازی خط حمل‌ونقل برون‌شهری و برون‌مرزی ویژه بانوان است و در حال راه‌اندازی اولین تعمیرگاه اتومبیل با کارکنان زن برای زنان نیز است.

بنیان‌گذار تاکسی‌سرویس بانوان

 جمیله صادقی در سال‌های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۵ و نیز در سال ۱۳۸۶ به‌ عنوان کارآفرین نمونه کشور برگزیده شد و کتاب «زنی به وسعت آسمان » که شرح تلاش‌های او است، منتشر شده است. او دو دختر دارد و پسرش را که در رشته نقاشی تحصیل می‌کرد، از دست داده است.

جمیله صادقی ۱۳ کلید طلایی برای موفقیت زنان کارآفرین را در نکات زیر خلاصه می‌کند:

۱) در خانه شغلتان را فراموش کنید

۲) کارهای خانه را تقسیم کنید

۳) یک سیاست‌مدار باشید

۴) ارزان‌فروش نباشید

۵ ) با دیگران مشورت کنید

۶) محل کار با محیط خانوادگی تفاوت دارد

انتشارات بیشتر ...