Search

English

تلگرام؛ از عامل افزایش طلاق تا خدمت به داعش!

در یکی دو ماه اخیر انتقادهای مسئولان جمهوری اسلامی از تلگرام شدت بیشتری پیدا کرد. وقتی «محمد جعفر منتظری» در مقام دادستان کل کشور در یک نشست خبری در مهر ۱۳۹۶ به صورت تهدیدآمیز گفت:‌ «به زودی تکلیف تلگرام را روشن می کنیم»، در واقع پرده از خشم نهادهای بالادست امنیتی – قضایی از فعالیت انتقادی برخی کانال های تلگرامی برداشت. فعالیتی که در نگاه امنیتی دادستان کل کشور به «فعالیت های ضدانقلابی» ترجمه شد و تلگرام را «بستر»ی برای اینگونه فعالیت ها دانست. اگرچه محمدجعفر منتظری به صورت مستقیم از شأن نزول چنین موضع گیری خشم آلودی سخن نگفت اما آگاهان می دانستند که منظور نظر او به طور مشخص، مدعیات اخیر یکی از کانال های پرطرفدار تلگرامی بود که مدعی شده بود، «زهرا لاریجانی» – دختر رییس قوه قضاییه – برای بیگانگان، «جاسوسی» می کند.

شاید تلگرام را بتوان عمومی ترین و پرکاربردترین شبکه اجتماعی مجازی در ایران دانست. «پاول دوروف» – بنیانگذار تلگرام – مدعی ست که تلگرام در ایران ۲۵ میلیون کاربر فعال روزانه و ۴۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. این ادعا با برخی پژوهش هایی که بعضی از نهادها در این باره انجام داده اند تقریبا همخوان است؛ چنانکه بر اساس نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی، تعداد کاربران تلگرام بیش از ۲۰ میلیون نفر است. اماری که تلگرام را به پرنفوذترین شبکه اجتماعی در میان ایرانیان تبدیل کرده است و رقبایی چون اینستاگرام و فیس بوک را پشت سر گذاشته است. اگر صرفا توجه کنیم که بر اساس همان نظرسنجی ایسپا تقریبا نیمی از جمعیت تهران، از تلگرام استفاده می کنند، شاید بتوانیم علت نگرانی مقامات امنیتی – قضایی جمهوری اسلامی را دریابیم.

براساس سخن پاول دوروف – بنیانگذار جوان تلگرام – ۲۵ میلیون ایرانی روزانه از تلگرام استفاده می کنند

خشم از تلگرام چنان در میان مسئولان قضایی جمهوری اسلامی اوج گرفته است که «جعفری دولت آبادی» – دادستان تهران – در مهر ۱۳۹۶ علیه مدیر تلگرام «اعلام جرم» کرد و با تاکید بر اینکه تبعیت مدیریت تلگرام از «قوانین غربی» مانع از رسیدگی به «جرم»های آن نیست، تلگرام را متهم کرد که: « علاوه بر ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج نموده و تسهیل کرده است.»

پیوندزنی بین گروه داعش و شبکه تلگرام، از سوی «حسین نجات» – جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی – نیز صورت گرفت. او در مهر امسال مدعی شد که داعش در تلگرام در حال «جریان سازی» ست. او علاوه بر داعش، پای پادشاهی خواهان ایران را نیز به میان کشید و گفت: «جریان سلطنت‌طلب از طریق تلگرام در حال سازمان‌دهی فعالیت‌های خود است.» نجات نیز در این سخنرانی خود در مشهد مدعی شد که ۲۴ میلیون مخاطب در ایران از تلگرام استفاده می کنند.

علی رغم هجمه حکومتی به تلگرام، بسیاری از کارگزاران نظام و برخی از روحانیون برجسته نزدیک به حکومت نیز در تلگرام حضور فعال دارند

نگرانی های حکومتی از نفوذ تلگرام در میان ایرانیان، صرفا به نگرانی های سیاسی و امنیتی خلاصه نمی شود. روحانیون ارشد وابسته به حکومت، تلگرام را عامل ایجاد یا افزایش بحران های اجتماعی و خانوادگی در ایران نیز می دانند. در یکی از آخرین موارد، «مصطفی حقی» – دادستان مرکز استان گلستان – با بیان اینکه «مدیریت، هزینه و درآمد اکثر شبکه های اجتماعی و کانال های فارسی زبان»، در دست اسراییل است، تلگرام را موجد مشکلات خانوادگی و خلق جنایت دانست و گفت:‌ «بسیاری از طلاق هایی که در سیستم قضایی کشور ثبت می شود نتیجه همین است که فضای مجازی مانند تلگرام به خانه های ما نفوذ کرده است و جنایت هایی که صورت می گیرد نتیجه آن است.»

علی رغم همه این ها، تلگرام در ایران هنوز فیلتر نشده است و از نفوذ بسیار بالایی در میان شهروندان برخوردار است. کاربران این ابزار ارتباطی می توانند با استفاده از منابع آموزشکده توانا درباره امنیت تلگرام، از امنیت خود در تلگرام اطمینان خاطر داشته باشند و با آسودگی خاطر به استفاده از آن بپردازند.

بسته آموزشی تلگرام تواناتک
امنیت در تلگرام در ۵ قدم
نحوه برقراری تماس‌های صوتی امن در تلگرام

انتشارات بیشتر ...