Search

English

روز جهانی حقوق بشر و تقدیم جایزه صلح نوبل به ملاله یوسف‌زی و و کایلاش ساتیارتی

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴ در روز جهانی حقوق بشر در شهر اسلو نروژ به ملاله یوسف‌زی، فعال حق تحصیل دختران از پاکستان و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان از کشور هند اهدا شد.

مراسم اهدای جایزه حدودا یک میلیون دلاری صلح نوبل امروز با شرکت شخصیت‌های برجسته بین‌المللی و خانواده سلطنتی نروژ برگزار شد. ملاله و کایلاش ساتیارتی دو ماه پیش اطلاع یافتند که به زودی جایزه صلح نوبل را به خانه خواهند برد. این جایزه به خاطر فعالیت‌ها و تلاش‌های این دو فعال برای حقوق کودکان به آن‌ها اختصاص یافته است.

یوسف‌زی و ساتیارتی طی سال‌های گذشته به خاطر باور و تلاش‌هایشان تحت فشار  حملات بسیاری قرار گرفته‌اند. ملاله که جوان‌ترین برنده جایزه صلح نوبل است، دو سال پیش در پی مداومت و اصرار بر حق تحصیل توسط طالبان از ناحیه سر مورد سوءقصد قرار گرفت و به کما رفت.

ملاله پس از نجات از ترور طالبان به فعالیت جهانی برای حق تحصیل کودکان ادامه داد و به سفرهای بین‌المللی برای جلب حمایت از حق تحصیل دختران پرداخت. ملاله در سخنرانی مشهوری در نشست عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد: «قلم از شمشیر نیرومندتر است.» او همچنین تأکید کرد که «افراطیان از کتاب و قلم هراس دارند. قدرت آموزش آن‌ها را می‌ترساند… یک کودک، یک معلم، یک کتاب ویک قلم می‌تواند جهان را تغییر دهد.»

ملاله که در مراسم امروز دو دوست ۱۶ و ۱۷ ساله‌اش را که در سوءقصد مورد نظر از طرف طالبان مجروح شده‌ بودند با خود به مراسم آورده بود در بخشی از سخنانش گفت: «من قصه‌ام را برای این تعریف نمی‌کنم که داستانی ویژه است. این داستان دختران بسیاری است. امروز من روای قصه آنان هستم. من خواهرانم از پاکستان، نیجریه و سوریه را با داستانی مشابه اینجا آورده‌ام. این جایزه فقط برای من نیست. برای کودکان از یاد رفته‌ای است که می‌خواهند تحصیل کنند. برای کودکان ترسیده‌ای که صلح می‌خواهند. برای کودکان بی‌صدایی که تغییر می‌خواهند. من اینجا هستم که از حق‌شان دفاع کنم و صدایشان را برسانم. حالا دیگر زمان تحقیر آن‌ها نیست؛  زمانی برای عمل است تا هیچ کودکی از تحصیل محروم نشود.»

ملاله درباره برنامه‌های آینده‌اش توضیح داد و از قصدش برای به کارگیری این جایزه در ساختن مدرسه در پاکستان گفته است: «این جایی‌ست که آغاز می‌کنم اما پایان کار نیست.» او همچنین ادامه داده است:‌ «من به این مبارزه ادامه می‌دهم تا وقتی که همه کودکان قادر به رفتن به مدرسه باشند.»

«توربیورن یاگلند»، رئیس کمیته جایزه نوبل در این مراسم تصریح کرده است: «ما به افرادی مثل یوسف‌زی و ساتیارتی نیاز داریم.» دبیر کل شورای اروپا امید دارد با اهدای این جایزه توجهات به حقوق کودکان افزایش یابد و کشور هند و پاکستان هم در روابط سیاسی بیشتر به هم نزدیک شوند: «این خاصیت افراطیان است که دشمن‌سازی می‌کنند و تصاویر ترسناک اشاعه می‌دهند، جهان را به دو بخش ما و آن‌ها تقسیم می‌کنند، اما برندگان صلح امسال چیز دیگری به ما نشان دادند. دختری جوان و مردی مسن از پاکستان و هند که یکی مسلمان و دیگری هندو است سمبل آن چیزی هستند که احتیاج داریم: اتحاد بیشتر.»

کایلاش ساتیارتی دیگر فعال پیشرو و برجسته حقوق کودکان از هند که طی کار در سازمان متبوعش کودکان بسیاری را از خرید و فروش و کار اجباری نجات داده و به تحصیل و زندگی بازگردانده است، در این مراسم بر دستآوردهایش در سال‌های گذشته تأکید کرد. او همچنین افزود: «این جایزه برای میلیون‌ها انسانی مهم است که از کودک بودن محروم‌اند. کودکانی هستند که مانند حیوانات خرید و فروش می‌شوند. کودکانی که در شرایط جنگ و نزاع به دنیا می‌آیند و بزرگ می‌شوند.»

انتشارات بیشتر ...