Search

English

زنان ایرانی «چهره مردانه مجلس» را تغییر می‌دهند

فعالان حوزه زنان کمپینی برای تغییر «چهره مردانه مجلس» راه‌اندازی کرده‌اند. شعار این کمپین «۵۰ کرسی مجلس برای زنان برابری‌طلب» است.

زنان برای تحقق خواسته‌شان سه کمیته «من کاندیدا می‌شوم»، «۵۰ کرسی برای زنان» و «کارت قرمز به کاندیداهای زن‌ستیز» تشکیل داده‌اند. کمیته «من کاندیدا می‌شوم» تلاش می‌کند حق انتخاب شدن زنان در مجلس را محقق کند. کمیته «۵۰ کرسی برای زنان» سعی دارد این طرح را پیش برده و گفتمان جامعه را درباره نمایندگی زنان تغییر دهد. کمیته سوم اما عملکرد کاندیداهای احتمالی مجلس و سخنان آنها را پیش از انتخاب شدن بررسی کرده و به کسانی که عملکرد و صحبت‌هایی «زن‌ستیزانه» دارند، کارت «قرمز» می‌دهد. نوشین احمدی خراسانی از اعضای این کمپین در نشستی با همین موضوع درباره این کمیته گفته است: «ما قرار است به طور هفتگي يا دو هفته‌اي گزارش‌هايي را از مجلس و عملكرد نمايندگان داشته باشيم و مواضع آن دسته از نمايندگاني را كه ضد زن هستند، مورد بررسي قرار دهيم. كساني كه مي‌خواهند راي مردم را داشته باشند بايد آگاه باشند كه نسبت به مسائل زنان حساس باشند.»

در بخش‌هایی از بیانیه این کمپین که تاکنون به امضا سیصد زن و مرد برابری‌خواه رسیده آمده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا زنان یک پنجم کرسی‌های مجلس را در اختیار دارند اما این رقم برای ایران ۳ درصد است. همین موضوع مجلس را در انحصار مردان قرار داده است. این در حالی است که ایران یکی از امضاکنندگان اهداف «توسعه هزاره» است. سندی که سال ۱۳۷۹ امضا شده و قرار است کشورهای امضا کننده تا سال ۱۳۹۴ هدف اختصاص دادن ۳۰ درصد کرسی‌های مجلس به زنان را محقق کنند. اما ایران از کشورهایی است که تاکنون به این سند پایبند نبوده است. در ادامه این بیانیه نیز تصریح شده است:«ما به پشتوانۀ تجربۀ بیش از یکصد سال تاریخ مبارزات زنان در ایران برای دستیابی به حقوق اجتماعی و قانونی خود و سایر شهروندان، می‌خواهیم از طریق پیشبرد اهداف این کمپین مسئولان را واداریم که نه فقط به لایه‌های رأس هرم قدرت، بلکه به گروه‌های مردمی و اقشار حاشیه‌ای نیز پاسخگو باشند و اگر در صدد جلب آرای زنان‌ هستند باید آنان را در سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری نیز سهیم کنند.»

در این کمپین چهره‌های سرشناس جنبش زنان و دانشجویی از جمله نوشین احمدی‌خراسانی، مهدیه گلرو، شیوا نظر‌آهاری مشارکت دارند و در نشستی که با همین موضوع برگزار شده است جامعه‌شناسان و فعالان حوزه زنان چون ناهید توسلی، ژاله شادی‌طلب، شهلا لاهیجی، ثریا عزیزپناه و ژیلا شریعت پناهی حضور داشتند.

 

انتشارات بیشتر ...