Search

English

شلاق اربابان بر تن شهروندان

همین جمعه قبل بود که در باغی در کرج و منزلی در سعادت آباد تهران نزدیک به ۴۲ زن و مرد به دلیل برگزاری جشن مختلط و مصرف مشروبات الکلی، از طرف نیروهای انتظامی بازداشت شدند. در روزهای اخیر  هم در بندرعباس و قزوین نیروی انتظامی به مهمانی‌ها حمله برده بود و در خبر مربوط به قزوین، ۳۵ پسر و دختر که مشغول برگزاری جشن فارغ التحصیلی بودند، پس از بازداشت هر کدام ۹۹ شلاق هم خوردند.

در مورد قزوین، «اسماعیل صادقی نیارکی» دادستان عمومی و انقلاب قزوین، روز پنجشنبه، ۶ خرداد به خبرگزاری قوه قضاییه گفت تشکیل «جلسه فوق العاده» دادگاه و اجرای حکم ۹۹ ضربه شلاق برای ۳۵ دختر و پسر به این دلیل بوده است که: «درس عبرتی باشد برای افرادی که مبادرت به هنجارشکنی کرده و حیاط خلوتی برای رفتارهای هنجارشکنانه خود ایجاد می‌کنند.»

نکته آن است که این جنس برخوردها از حمایت صریح آیت‌الله خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی برخوردار است. چنانکه پس از جنجال مربوط به طرح «گشت نامحسوس»، آیت‌الله خامنه ای در دیدار با مسئولان نیروی انتظامی از آنان خواست به مخالفت و انتقاد در این باره توجه نکنند. او با اطمینان خاطر به پلیس گفت: «در موضوعات مربوط به امنیت اخلاقی، بعد از برنامه‌ریزی دقیق، مستحکم، عقلانی و صحیح، دیگر نباید به مخالفت برخی افراد یا فضاسازی‌های رسانه‌ای توجه شود بلکه باید با توکل بر خدا کار را پیش برد.»

این رفتار حکومت جمهوری اسلامی در قرن بیست و یکم و در روزگار حاکمیت حقوق بشر، یادآور رفتار حکومت‌های قرون وسطایی‌ست؛ دورانی که حقوق شهروندی معنا نداشت و همه چیز در اراده حاکم خلاصه می‌شد.  دوران ارباب – رعیتی.  «رعیت» در لغتنامه دهخدا از جمله به «مردمان تابع» ترجمه شده است. اما مساله این است که دنیای امروز دیگر دنیایی نیست که مفهوم رعیت و تابعیت محض مردم از حکومت جایگاهی داشته باشد. به کمک جنبش‌ها و انقلاب‌های دموکراتیک، مفهوم «شهروند» جایگزین مفهوم رعیت شده است و شهروند بر خلاف رعیت، مرعوب و تسلیم حاکم نیست.

بلکه شهروند حقوقی بنیادین دارد که حکومت باید به آن تن بدهد. اما در عین حال همین شهروند محق، مسئولیت‌هایی را هم به گردن دارد که از آن به مسئولیت‌های شهروندی یاد می‌کنند. آموزشکده توانا، متنی را از «مرکز آموزش شهروندی» ترجمه کرده است به نام «نقش شهروند» که در آن مسئولیت‌ها و حقوق شهروندان و اشکال مشارکت مدنی از جمله نافرمانی مدنی و نقش شهروندان در فرایند سیاسی را بررسی می‌کند. کتاب را می‌توانید از اینجا به رایگان دانلود کنید؛ http://ow.ly/fJb6300WMCX

انتشارات بیشتر ...