Search

English

فرحناز مظفری؛ زنی که با نخ و طناب اشتغال‌زایی کرد

فرحناز مظفری مدیرعامل شرکت «نخ و طناب» و موسس و عضو هیئت مدیره اتحادیه غیر‌دولتی زنان توانمند استان گلستان در سال ۱۳۵۳ در روستای گمیشان از استان گلستان متولد شد. او در خانواده‌ای متولد شد که تولید طناب در آن سابقه‌ای دیرین داشت. جد بزرگ او تاجر طناب بود و در صادرات و واردات آن به شوروی سابق فعال بود. زمانی که ایده تاسیس کارخانه‌ای برای تولید طناب را با پدرش در میان گذاشت با استقبال او روبرو شد. حمایت خانواده این مسیر را برای او آسان‌تر کرد. او کارخانه‌اش را در کنار حمایت مالی پدرش، با مبلغ ۴۳ میلیون وام راه‌اندازی کرد.

از تحصیل و تدریس تا تاسیس کارگاهش

مظفری دوره چهار ساله دبيرستان را در تربيت معلم گذراند و بعد از اتمام آن در سال ۱۳۷۴ در رشته جامعه‌شناسی پذيرفته‌ شد و وارد دانشگاه شد. همین‌طور دوره‌های کار با کامپيوتر را گذرانده‌ است که به ظن خودش در مديريت شرکت بسيار به او کمک کرد. او می‌گوید: «به‌طور کلی تحصيلات در حرفه‌ ما بر دو محور علم و تجربه تاثيرگذار است. ولی من معمولا برای انتخاب کارمندان از افراد بومی و غير آشنا استفاده می‌کنم.»

او همزمان با تحصيل، تدريس نيز می‌کرد تا سرانجام در ۱۲ تيرماه ۱۳۷۷ با خاتمه يافتن امتحانات دانشکده، موفق به اخذ جواز تاسيس کارگاه خود در شهرک صنعتی شد. در خرداد سال ۱۳۷۸ با رسيدن ماشين آلات مورد نياز کارگاه را راه‌اندازی کرد و محصولات از همان زمان وارد بازار شدند: «شروع فعاليت كارآفريني‌ام در تيرماه ۱۳۷۷ در ناحيه صنعتي بنادر شهرستان بندر تركمن در زميني به وسعت ۲۱۰۰ متر مربع بود كه با تاسيس سالني به مساحت ۶۰۰ مترمربع و در ادامه با افزايش سالن ديگري به مساحت ۲۰۰ متر مربع بود و ابتداي راه‌اندازي خط توليد داراي ماشين‌الات يك خط توليد انواع نخ شامل نخ‌هاي كادويي، سركيسه‌دوزي، كاه‌بندی و نخ‌های طناب و سه ماشين نخ‌تاب بيلر بود. در ارديبهشت سال ۱۳۸۷ توليد آزمايشي را شروع كرديم و توانستيم با همان توليدات آزمايشي با دادن ضمانت يا گارانتي مصرف و همراه با خدمات پس از فروش وارد بازار شديم و خوشبختانه با استقبال مصرف‌كنندگان روبه‌رو شديم و در همان سال با ارائه طرح تكميلي به سازمان صنايع روستايي ميزان توليد را گسترش دادیم به اين ترتيب كه خط توليد و همچنين ماشين‌آلات تابنده نخ را دوبرابر كرديم و سپس طرح توسعه طناب را پياده كرديم و قسمت پاياني طرح توليدي يعني طناب را عملي ساختيم.»

کارخانه او انواع نخ‌های صنعتی، کاه‌بندی، طناب و نخ‌های صيادی را در حال حاضر تولید می کند. ۲۰ کارگر برای او کار می‌کنند و سالانه ۱۲۰۰ تن نخ تولید می‌کند. او می‌گوید:«با توجه به نیازهای منطقه و شرايط اقليمي استان گلستان- به‌ويژه مجاورت آن با دريا، دريافتم كه توليد نخ و طناب در شهرم توجيه اقتصادي دارد، به‌ويژه اينكه در استان با كمبود اين كالا روبرو بوديم و واردات اين كالا از ديگر استان‌ها نيز نيازهاي استان را تامين نمي‌كرد.»

چالش‌هایی که جامعه سنتی در برابرش قرار داد

در قدم نخست چالش او با باورهایی بود که زنان را به عقب می‌راند. باورهایی که خطرپذیری زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او در این باره می‌گوید: «از آنجا که محيط کار ما بسيار سنتی بوده و آداب و رسوم سنتی داشت، در ابتدای امر اطرافيان، پدر مرا نکوهش می‌کردند که چرا سرمايه خود را در اختيار دختر خودش قرار داده‌ است. مشکلات دیگری هم بود. اما من از برخورد با مشکلات هراسی ندارم و معتقدم اگر کاری راحت به‌دست بيايد، راحت هم از دست خواهد رفت.»

او الهام‌بخش زنان دیگر در عرصه‌های دیگر هم بوده‌ است. او قواعد جامعه سنتی شهرش را به‌هم زده است، شهری که به گفته خودش به زنان به دیده تحقیر نگاه می‌کنند. او به زنان نشان داده است که اگر بخواهند، می‌توانند حتی موفق‌تر از مردان باشند: «باور كنيد بلوايي به دلیل رانندگی من به راه افتاد. من مجبور بودم هر روز براي رفتن به كارخانه ۲۵ كيلومتر را بپیمایم و اين امر بدون خودرو غيرممكن بود. دوستان و نزديكانم بارها به من گفتند كه اين كار را نكن و از خير رانندگي و كارخانه‌داري بگذر؛ اما من بي‌توجه به همه اين حرف‌ها، هر روز براي رفتن به كارخانه با ماشين خودم راهي مي‌شدم. حالا نصف زنان شهر گواهي‌نامه گرفته‌اند و به‌راحتي با ماشين در شهر رفت و آمد مي‌كنند. اقتدار سبب مي‌شود تا زنان ترس و دلهره را فراموش كنند. وي معتقد است كه هر حركتي حتي لحن سخن گفتن، در مديريت تاثيرگذار است. گاهي با كساني كه تلفني صحبت مي‌كردم و مرا نمي‌شناختند نمي‌توانستند باور كنند من زني جوانم و جديتم مرا به زنان مسن شبيه مي‌كرد.»

او بر اين باور است كه زنان نباید از فعاليت اقتصادی بترسند و معتقد است که آن‌ها مديرهای خوبي باشند، بر همه مشكلات فائق مي‌آيند، هرچند مشكلات هم در اين راه كم نيست.

تا کارآفرین نمونه شدن راه سختی پیمود

مظفری به‌عنوان اولین زن صنعت‌گر استان گلستان شناخته می‌شود و تا به حال چندين بار به‌عنوان‌ زن كارآفرين برتر استانش انتخاب شده است. در سال ۱۳۸۰ به عنوان زن نخبه کشور در جشنواره سراسری عذرا برگزیده شده است. همین‌طور در سال ۸۱ زن توانمند استان گلستان و دبیر نمونه شده است.

اين بانوی صنعتگر از شرکت‌کنندگان در طرح ملی ترویج کارآفرینی و توان‌افزایی زنان کارآفرین بوده‌اند که در سال ۱۳۸۲ توسط خانه پژوهش نواندیش و با حمایت دفتر امور بانوان وزارت کشور اجرا شد. همچنین در سال ۱۳۸۴ به عنوان بانوی نمونه صنعت‌گر برگزیده شد.

او که انگيزه‌ اصلي كارآفريني خودش را ثروت آفرینی و توليد ثروت می‌داند، می‌گوید: «هدف اصلی تجارت من، حضور در بازارهای جهانی است. البته در حال حاضر صادرات كالا نداريم ولي فروش خارجي داشتيم و البته رايزني‌های با كشور‌های حوزه‌ خليج فارس شده، كارخانه در سه شيفت فعاليت دارد.»

مظفری زنی خیر نیز است، دبستان روستاي «قلعه جيق کوچک» گميشان با کمک این بانو ساخته شده است.

انتشارات بیشتر ...