Search

English

معرفی روش‌هایی طبیعی برای جلوگیری از سرماخوردگی

پادکست این برنامه را از اینجا بشنوید.

توانا- برخی اوقات ممکن است کار بسیار مهمی در محل کارتان پیش رو داشته باشید و یا برای رفتن به یک سفر رویایی برنامه‌ریزی دقیقی کرده باشید. این مهم نیست که چه برنامه‌ای در تقویم شما نوشته‌ شده، مهم این است که نباید اجازه دهید دچار سرماخوردگی و یا آنفولانزا شوید.

با پیروی از هشت روش زیر از سرماخوردگی و آنفولانزا مصون بمانید:

۱- مرتب دستان‌تان را بشویید

برای انتقال ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا هیچ رازی وجود ندارد. زمانی که شخصی بیمار است و برای مهار کردن عطسه از کف دستان خود استفاده می‌کند و سپس به صفحه کیبورد، تلفن و یا لیوان آشپزخانه دست می‌زند باید بداند که با لمس کردن هریک از این اشیاء میکروب روی آن‌ها جذب می‌شود، حتی اگر یک ساعت گذشته باشد.

 

بنابراین مرتب دستان‌تان را بشویید و اگر برای‌تان مشکل است که مدام به دستشویی بروید، از یک ماده ضدعفونی مانند الکل برای میکروب‌زدایی استفاده کنید.

۲- برای مهارِ عطسه و یا سرفه از دستان‌تان استفاده نکنید

آیا می‌خواهید دوستان و خانواده‌تان را از ویروس سرماخوردگی مصون نگه‌ دارید؟ پس از دستان‌تان برای کنترل پخش نشدن ویروس در هنگام عطسه و یا سرفه استفاده نکنید زیرا میکروب به قسمت بدون پوشش کف دست‌تان می‌چسبد.

زمانی که احساس کردید می‌خواهید عطسه و یا سرفه‌کنید از دستمال استفاده کنید و بلافاصله آن را دور بیندازید و درصورتی ‌که دستمال در دسترس نداشتید، به‌ جای کف دست از آرنج خود برای مهار کردن ویروس‌ها استفاده کنید.

 

۳- از لمس کردن صورت خود بپرهیزید

ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا از طریق پوست، چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود؛ بنابراین به کودکان‌تان آموزش دهید در چنین موقعیت‌هایی از لمس کردن صورت خود بپرهیزند و خودتان نیز همین کار را انجام دهید.

 

۴- ورزش‌هایی مانند ایروبیک انجام دهید

ورزش‌های هوازی موجب پمپاژ قوی خون توسط قلب می‌شود که این امر سبب می‌شود سلول‌ها به‌طور طبیعی میکروب‌ها را از بین ببرند.

۵- از خوراکی‌های با ترکیبات شیمیایی طبیعی استفاده کنید

مواد شیمیایی طبیعی شامل گیاهان و خوراکی‌هایی می‌شود که ویتامین‌های لازم را به بدن‌تان می‌رساند و باعث افزایش قدرت بدنی می‌شوند؛ بنابراین از قرص‌های ویتامین دوری‌کنید و به‌جای آن‌ها از میوه‌ها و سبزی‌های سبز تیره و رنگی استفاده کنید.

 

۶- سیگار نکشید

کسانی که زیاد سیگار می‌کشند در معرض سرماخوردگی‌های شدیدتر و مکرر هستند. حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و بدن قدرت دفاع خود در برابر میکروب‌ها از دست می‌دهد.

 

 سیگار باعث خشک شدن معابر بینی می‌شود. دود سیگار بر روی مژک‌های ظریف مو که از بینی تا ریه‌ها را پوشانده است تاثیر می‌گذارد و به‌سرعت رفت‌وآمد ویروس‌های آنفولانزا و سرماخوردگی کمک می‌کند. کارشناسان می‌گویند فقط یک سیگار می‌تواند به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه کار طبیعی این مژک‌های را متوقف کند.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به این مقاله مراجعه کنید:

چرا ترک کردن سیگار سخت است

۷- در مصرف الکل دقت کنید

نوشیدن الکل مانع از کارکرد صحیح سیستم ایمنی بدن می‌شود و این می‌تواند شانس ابتلای شما به عفونت و عوارضی مانند آن را افزایش دهد. الکل همچنین باعث می‌شود بدن آب زیادی از دست بدهد.

 

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به این مقاله مراجعه کنید:

تاثیرات الکل بر ارگان‌های مختلف بدن

۸- استراحت کنید

سیستم ایمنی بدن از استراحت کردن بسیار استقبال می‌کند. شواهد نشان می‌دهد در زمان استراحت سیستم ایمنی بسیار سریع‌تر عمل می‌کند.

با تشکر از توجه و همراهی‌تان از شما دعوت می‌کنم تا از طریق ساندکلاد توانا پیگیر برنامه‌های «ورزش، تغذیه و سلامتی» باشید. همین‌طور می‌توانید با عضویت در تلگرام آموزشکده توانا با ما همراه باشید.

منابع:

 

14 Ways to Avoid Colds and Flu,”health. (Accessed on November 2015)

 “-Cold, Flu, & Cough Health Center,”webmd. (Accessed on 21 November 2015)

 

 

 

 

 

انتشارات بیشتر ...