Search

English

دور جدیدی از فشار مذهبی علیه مسیحیان ایران؟

طی یک ماه گذشته حمله برخی از نهادها و چهره‌های مهم حکومتی به دین مسیحیت، دور جدیدی از نارواداری مذهبی در ایران را به نمایش گذاشت. در اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که «محمود علوی» – وزیر اطلاعات – از گسترش گرایش به مسیحیت و تغییر مذهب در برخی از شهرهای ایران خبر داد.

علوی که در قم سخن می‌گفت، از همدان مثال زد و گفت: « افرادی گرایش به مسیحیت پیدا می‌کنند که جزو افراد عادی جامعه هستند مثلا کارشان ساندویچ فروشی و امثال اینها بوده است. ناچار شدیم اینها را احضار کنیم و دلیل گرایش به مسیحیت را از آنها جویا شویم. برخی از این افراد عنوان می‌کردند که ما به دنبال دینی هستیم که به ما آرامش بدهد. به آنها گفتیم اسلام دین برادری و صفاست. گفتند ما می‌بینیم علمای اسلام و کسانی که پشت تریبون صحبت می‌کنند به طور مداوم علیه یکدیگر سخن می‌گویند، اگر اسلام دین صمیمیت باشد باید قبل از هرچیز بین علمای خود باید صفا و صمیمیت ایجاد کند».

علوی همچنین تاکید کرد که اگرچه دستگاه اطلاعاتی نباید به ریشه‌یابی پیرامون چرایی تغییر مذهب بپردازد و این وظیفه او نیست، ولی حواس دستگاه اطلاعاتی به فعل و انفعالات این چنینی هست.

«سیدرضا اکرمی» – رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری – نیز درباره تبلیغات مسیحیان در ایران و مسیحی شدن برخی ایرانیان گفت: « باید اصل موضوع را بپذیریم اما از سوی دیگر اگر کسی به مسیحیت روی می آورد از طرفی بسیاری از مسیحیان به اسلام روی می آورند که موجب شگفتی غرب شده است و گفته می شود که سال ۲۰۵۰ دوران پیروزی اسلام در کل جهان است و همین امر موجب هراس آنها شده است».

اکرمی که رییس شورای فرهنگی وزارت کشور نیز است از اینکه اسلام به عنوان دین شمشیر و مسیحیت به عنوان دین محبت ترویج می‌شود انتقاد کرد و گفت که در قرآن آیات زیاد ی درباره عفو، محبت، بخشش و گذشت عنوان شده است. او همچنین تورات و انجیل را قابل مقایسه با قرآن ندانست.

Image result for ‫محمود علوی‬‎

محمود علوی خبر از مسیحی‌شدن افراد عادی در شهر همدان داد

«هاشم بطحایی» – نماینده مجلس خبرگان رهبری – گرایش به مسیحیت در جامعه ایران را بر اثر برخی «تبلیغات فاسد» دانست. او سپس با طرح ادعای عجیب درباره مسیحیت امروز گفت: «باید بدانیم که مسیحیت در مواردی امروز جعلی است و حتی کتاب انجیل نیز دستخوش تحریف شده است، در دین واقعی مسیحیت حضرت مسیح می گوید اگر کشیده ای به شما زدند طرف دیگر صورت تان را مقابل فرد بگیرید اما آیا ترامپ نیز پیرو همین مسیحیت است. آیا مسیحی که در کلیسای لندن ترویج می شود نیز همان مسیحیت واقعی است پس چرا این کلیسا از بمب اتمی دفاع کرد؟»

هاشم بطحایی همچنین با طرح ادعای عجیب دیگر، «تنها عامل این موضوع در انحراف به سمت مسیحیت» را «فقر» دانست و گفت: « دولت وقتی به فکر تامین نیازهای اقشار جامعه نباشد فقر برای افراد کمر شکن می شود و افراد به سمت تحریفات مذهبی منحرف می شوند».

اگرچه «علی یونسی» – وزیر سابق اطلاعات و مشاور حسن روحانی – در سال ۹۷ گفته بود: «هيچ زبان، قوم و مذهبي در جمهوري اسلامي ايران موجب تبعيض در اجراي قوانين نيست و بر ديگري ارجحيت ندارد»، اما به نظر می‌رسد حداقل از منظر سه مقام عالی‌رتبه حکومتی، اسلام بر مسیحیت برتری بی‌چون‌وچرایی دارد و افراد حق ندارند مسیحی شوند!

شاید با توجه به این زمینه‌چینی وزارت اطلاعات بود که در اردیبهشت ۹۸ نیروهای امنیتی به کلیسای صد ساله‌ آشوریان در تبریز نیز حمله بردند و حتی صلیب این کلیسا را که از آثار ملی ایران به شمار می‌رود، پایین کشیدند.

ایران همیشه در لیست ۱۰ کشوری بوده است که مسیحیان در آن در بدترین وضع بسر می‌برند. مسیحیت تبشیری و پدیده کلیساهای خانگی به شدت مورد انتقاد خامنه‌ای قرار گرفته است و شخص «حیدر مصلحی» – وزیر پیشین اطلاعات – نیز در سال ۱۳۸۹ گفته بود: «امروزه بسیاری از افرادی که به تازگی مسیحی شده‌اند، روزی مخلصین اهل بیت و شیعه‌های معتقد بودند»

انتشارات بیشتر ...