Search

English

پارازیت روی دختر خیابان انقلاب

 «غلامحسین محسنی اژه ای» در ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، معترضان به حجاب اجباری در معابر و خیابان ها را به مصرف مواد مخدر صنعتی متهم کرد. این معترضان که بنا به اصطلاحی فراگیر، «دختران انقلاب» خوانده می شوند، از جانب سخنگوی قوه قضاییه به سه گروه تقسیم شدند:‌«گروهی فریب خورده بودند و اعمال کودکانه انجام دادند، گروهی مواد مخدر صنعتی مصرف کرده بودند و گروه دیگری به صورت باندی و سازماندهی شده به این کار اقدام کردند».

او در ادامه سخنان خود با خبرنگاران درباره نوع واکنش دستگاه قضایی نسبت به بازداشت شدگان، «فریب خوردگان» را از آن دسته از افرادی که به تعبیر او به صورت «سازمانی» دست به این اقدام زدند، جدا کرد و در توضیح بیشتر گفت: «افرادی بصورت تشکیلاتی و با دستور گرفتن از خارج، این کار را انجام داده اند و هدف شان صرفا بحث حجاب نیست که این افراد به تناسب جرم و تشکیلاتی بودن شان با آنان برخورد می شود ؛ اگر جرم این افراد ثابت شود برای خود و خانواده هایشان سخت می شود». او در ادامه نیز گفت که با افراد «فریب خورده» یا کسانی که با «صرف مواد صنعتی» دست به این اقدام زدند، سخت گیری نمی شود. او از خانواده ها خواست که مراقب فرزندان خود باشند!

محسنی اژه ای، بخشی از معترضان به حجاب اجباری را متهم به مصرف مواد مخدر صنعتی کرد

درواقع سخنان محسنی اژه ای که می توان آن را موضع رسمی قوه قضاییه و حکومت جمهوری اسلامی قلمداد کرد، در دو مقوله تحقیر و تهدید پدیده دختران انقلاب خلاصه می شد. دخترانی که در گذرگاه ها و در اماکن شلوغ، شال های خود را روی چوبی نصب و آن را در هوا آویزان می کردند تا به صورت نمادین اعتراض خود را به حجاب اجباری نشان دهند.اما واکنش منفی، تحقیرآمیز و تهدیدبار به پدیده دختران انقلاب تنها به سخنگوی قوه قضاییه خلاصه نمی شد. شبکه های اجتماعی نیز محل جولان افراد و گروه های سازمان یافته ای بود که به نفی و تحقیر و تهدید و تمسخر خواست پوشش اختیاری دست می زدند.

از دسته افرادی که سعی کردند با پوشش استدلال به نفی حرکت دختران انقلاب دست بزنند، «شهاب اسفندیاری» بود که در یک رشته توییت در توییتر سعی کرد در خلال نقد و رد پدیده دختران انقلاب، از قانون حجاب اجباری نیز دفاع کند. سخنان شهاب اسفندیاری از این رو مهم است که او رییس دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی است و از جمله کسانی ست که مطالب او در وبسایت رسمی آیت الله خامنه ای منتشر می شود. شهاب اسفندیاری که متولد ۱۳۵۶ استو دکتری خود در رشته «نظریه انتقادی و مطالعات فیلم» را از دانشگاه ناتینگهام انگلستان اخذ کرده است در این رشته توییت از جمله گفته است: «اگر قانون حجاب نبود، دانشگاه از نظر بسیاری از اقشار مذهبی جامعه ‘دانشگاه’ تصور نمی‌شد. ‘مرکز فسق و فجور’ تلقی می‌شد. همان‌طور که در زمان پهلوی چنین نگاهی وجود داشت. قطعا دانشگاه‌ها اینقدر در جمهوری اسلامی توسعه پیدا نمی‌کرد. این همه دختران تشویق به ادامه تحصیل نمی‌شدند». او در همین رشته توییت، وجود «هزاران زن فعال در رادیو و تلویزیون و سینما» را مرهون و مدیون قانون حجاب اجباری می داند.

 شهاب اسفندیاری رییس دانشگاه صداوسیماست که گاهی از او به عنوان یک «مدیر جوان حزب اللهی» نیز یاد می شود

قابل پیش بینی بود که این سخنان شهاب اسفندیاری با واکنش کاربران توییتر فارسی مواجه شود. از جمله کاربری در نقد این اظهارات گفت: «حالا خروجي چيه؟ دانشگاه افسرده و مرده، سينمايي كه از بس مضحكه يك سنت ارز اوري نداره، تلوزيوني كه بينندش به زير سي درصد رسيده، مهاجرت تحصيل كرده ها، و جولان سريالهاي تركيه اي تو ايران. يه سي ثانيه فكر كنيد قبل حرف زدن جاي دوري نميره». کاربر دیگری با تمایلات مذهبی نیز در نقد دفاع اسفندیاری از حجاب اجباری نوشت: «جناب اسفندیاری بزرگوار. فرق است میان قانون حجاب و قانون اجباری حجاب. منِ مذهبی مدافع حجاب نمی توانم از قانون حجاب اجباری دفاع کنم، چون در صورت تغییر نگرش ها نمی خواهم از قانون منع اجباری حجاب دفاع کنم. حجاب خوب است و مزایا دارد قبول، اما باید انتخاب این مردمان باشد، نه قانونشان».

اما نقد و نفی حرکت دختران انقلاب منحصر به اصولگرایان و حلقه نزدیک به آیت الله خامنه ای نبود. اصلاح طلبانی نیز بودند که به پدیده دختران انقلاب با نگاهی منفی بنگرند. از جمله «فاطمه راکعی» – نماینده مجلس ششم شورای اسلامی – که در مقطع فعلی مشاور شهردار اصلاح طلب شهردار تهران است، به سیاق تحلیل قضایی – امنیتی حاکم بر جمهوری اسلامی، این حرکت را «سازمان یافته» و «مشکوک» خواند و در توضیح بیشتر گفت: «این برخوردها در شأن زنان فرهیخته‌ ما که عموماً برای آزادی‌های مدنی و حقوق انسانی و اجتماعی تلاش می‌کنند، نیست».البته با وجود تاکید خانم راکعی بر آزادی های مدنی، ایشان توضیح نداد که چرا خواست آزادی پوشش در قالب آزادی های مدنی قرار نمی گیرد؟ از دیگر واکنش های از این دست می توان به واکنش «سعید برزین» – تحلیلگر بی بی سی فارسی – اشاره کرد که در برنامه ای در بی بی سی که با حضور «مسیح علی نژاد» نیز همراه بود، «بزرگ نمایی» حرکت دختران انقلاب را «توهم» دانست. او همچنین ایده مسیح علی نژاد را «رادیکال» و «انقلابی» دانست و از این لحاظ آن را با تفکر آیت الله خمینی در سال ۵۷ و تفکر حاکم بر سازمان مجاهدین خلق در طول چهاردهه پس از انقلاب اسلامی مقایسه کرد.

 فاطمه راکعی از جمله زنان سیاستمدار اصلاح طلب بود که حرکت نمادین دختران انقلاب را «مشکوک» خواند

اما واکنش ها به دختران انقلاب در این دست سخنان خلاصه نمی شد. تحقیر و تهدید دختران انقلاب و شخص «مسیح علی نژاد» به عنوان بنیانگذار کمپین «چهارشنبه های سفید» بخش دیگری از این پازل بود. هشتگ هایی نظیر «دوشنبه های مامان دوز»، «پسر خیابان نجات اللهی کجاست؟» و یا حتی «مسیح پولی نژاد»از هشتگ هایی بودند که به طور سازمان یافته در شبکه های اجتماعی چون توییتر استفاده می شدند تا هشتگ هایی نظیر «چهارشنبه های سفید»، «دختر خیابان انقلاب کجاست؟» و «دختران انقلاب» کمرنگ شوند یا شخص مسیح علی نژاد مورد تخریب و ترور شخصیت قرار بگیرد. در واقع ارتش سایبری و اکانت های حامی آنان، که شامل اکانت های واقعی و نیز تقلبی می شد، سعی می کردند با انواع فعالیت های تخریب، روی صدای دختران انقلاب و حامیان آن ها در شبکه های اجتماعی پارازیت بیاندازند و در این راه حتی تصویری را منتشر کردند و مدعی شدند نشانگر مبلغ پرداختی است که مسیح علی نژاد بابت کارکردن خود در صدای آمریکا دریافت می کند. آن ها این را به عنوان سندی از عدم صداقت جریان چهارشنبه های سفید و دختران انقلاب تبلیغ کردند.

البته این فعالیت های تخریبی صرفا شامل هشتگ زنی نمی شد. بلکه حضور تخریبی بدنه ارتش سایبری در صفحات پرطرفدار نیز شایسته تامل است. به عنوان مثال روی صفحه اینستاگرام آموزشکده توانا تامل کنیم؛ هرگاه صفحه اینستاگرامی آموزشکده توانا، ویدئو یا تصویری از دختران انقلاب را در صفحه خود قرار می داد، می شد این دست کامنت ها را دید که به نظر سازماندهی شده می آمدند و دست به زشت ترین و خطرناک ترین تهدیدها و توهین ها می زدند.مثلا کاربری به نام “arash 100dg” که پروفایل پیکچر خود را پرچم جمهوری اسلامی قرار داده بود، ذیل یکی از این پست ها نوشت: «فقط یه نیم لیتر اسید بریزن روشون دیگه از این کارا نمی کنن»؛ یا کاربر دیگری به نام “ariyan.prn” با تهدیدی مشابه نوشت: «الانم اگه دست از جنده بازی و لخت شدن برندارن، اسید سولفوریک در انتظار صورت های ناز و خوشگلشونه». نکته جالب توجه درباره همین کاربر این است که اگرچه تصویر فردی حقیقی را به عنوان پروفایل پیکچر خود قرار داده است ولی وقتی به صفحه او می رویم، می بینیم او هیچ پستی در اینستاگرام قرار نداده است و هیچ فالوئری نیز ندارد. البته همانطور که در بالا نیز اشاره شد، اکانت هایی حقیقی نیز بودند که به تحقیر و توهین این حرکت بر می خاستند. مثلا کاربری به نام mohammad43503386 در ذیل یکی از پست ها در توهین به زنانی که به این حرکت نمادین دست می زدند می نویسد: «این جور زنا رو باید بذاری جلوی سگ بهش بشاشه». وقتی به صفحه همین کاربر می رویم، خواهیم دید که اکثر پست های او در تبلیغ و دفاع از گفتمان مذهبی جمهوری اسلامی است. در زیر می توانید تصاویر برخی از این جملات و پروفایل ها را ببینید که در کنار هم قرار گرفته اند.

 

 

انتشارات بیشتر ...