Search

English

قربانی اسیدپاشی سفیر یک کمپانی مد لباس شد

 «لگزمی سارگرای» از قربانیان اسیدپاشی در کشور هند به عنوان سفیر یک کمپانی مد لباس انتخاب شد. سارگرای از رهبران مبارزه با اسیدپاشی در کشور هند است و سال‌هاست برای مقابله با حملات اسیدپاشی تلاش می‌کند. کمپانی «ویوا ان‌دیوا» در نظر دارد زیبایی و مقاومت قربانیان اسیدپاشی را با برگزاری فشن شو «چهره شجاعت» به نمایش درآورد و به همین منظور لگزمی را به عنوان چهره و سفیر این برنامه انتخاب کرده است.

لگزمی از انتخابش به عنوان سفیر این کمپانی شادمان است و می‌گوید: «فرصتی که برای نمایش لباس در اختیارم قرار گرفته موقعیتی است تا مثال‌هایی چون خودم را به زنان دیگر یادآور شوم که علیرغم ظاهرشان شجاعت و اعتماد به نفس داشته باشند.» او همچنین ادامه می‌دهد: «این موقعیتی برایم بود تا پیام روشنی را به همه جنایتکارانی بفرستم که زنان حتی پس از اسیدپاشی شجاعتشان را از دست نمی‌دهند.»

لگزمی زمانی که ۱۵ ساله بود مورد حمله اسیدپاشی مردی ۳۲ ساله قرار گرفت چرا که درخواست ازدواج او را رد کرده بود. او سال‌های سال چهره‌اش را پنهان می‌کرد. اما پس از اینکه کشور هند به دلیل تجاوز دسته جمعی مردان به دختری جوان در اتوبوس شهری دچار خشم و نفرت شد حجابش را برداشت و به گروه‌هایی پیوست که برای مقابله با حملات اسیدپاشی و خشونت علیه زنان تلاش می‌کردند. لگزمی بعد از آن به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده مقابله با اسیدپاشی و کمپین بزرگ «اسیدپاشی را متوقف کنید» شناخته شد. این کمپین موفقیت‌های متعددی طی سال‌های گذشته به دست آورده است. اعضای آن موفق شده‌اند قانونی در هندی به تصویب رسانند که متهمان اسیدپاشی را مجرم شناخته و روانه زندان می‌کند. حملات اسید‌پاشی یکی از معضلات اجتماعی کشور هند است به طوری که سازمان غیردولتی «ثبت سوابق ملی جنایی» تخمین می‌زند سالانه هزار حمله اسیدپاشی در این کشور رخ می‌دهد.

لگزمی تلاش زیادی می‌کند تا رفتار با قربانیان اسیدپاشی را تغییر دهد. او در گفتگویی با بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: «مشکل فقط قربانی بودن شما نیست بله نگاه قربانی‌ست که جامعه تحمیل می‌کند. جامعه با ما طوری رفتار می‌کند که انگار زندگی‌مان تلف شده است و هیچ‌ ارزشی نداریم.» او اعتقاد دارد برنامه جدید کمپانی «ویوا ان‌دیوا» بخشی از تغییراتی است که به تحول ذهنیت و نگاه دیگران کمک می‌کند.

یکی از موسسین این کمپانی به نام «روپش جوار» درباره پروژه در حال انجام کمپانی وی با قربانیان اسیدپاشی می‌گوید بعد از دیدن تقویمی که تصاویر قربانیان اسیدپاشی را نمایش می‌داد این ایده به ذهنش رسیده است: «به نظرم می‌آمد همه عادت دارند مدل‌های مد را بدون نقص مقابل دوربین‌ها ببینند اما این پروژه جدید الهام‌بخش و متفاوت است.» او ادامه می‌دهد: «برای لحظاتی زیبایی را به شکل دیگری دیدم و در نظر داشتم آن را ثبت کنم. تصویر قربانی بودن را از مقابل چشمان دور کنم و به آنها کار، صحنه و جایی دهم تا خود را نمایش دهند.»

در حال حاضر چندین برند مد دیگر نیز برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند. چندین قربانی اسیدپاشی نیز فرصت آن را خواهند داشت که شرکت کنند و چهره مقاومت و شجاتشان را نمایش دهند. لگزمی می‌گوید بهترین بخش قضیه آنجاست که مردم انسان‌ها را با زخم‌هایشان می‌بینند: «مردم گاهی به ما می‌خندند. کودکان می‌ترسند و به ما می‌گویند روح هستیم. اما وقتی چنین برنامه‌هایی اجرا شود به تدریج می‌فهمند که ما هم شبیه بقیه هستیم. گرچه چهر‌ه ما از بین رفته است اما زیبایی در درون ماست.»

انتشارات بیشتر ...