Search

English

علیرضا افضلی‌پور؛ آن‌که دانشگاه می‌ساخت

 «همه دانشجوها از رشته‌های مختلف اومده بودند. جا برای سوزن‌انداختن نبود. کسی‌ حتی نمی‌دونست که اونا اومدن یا نه. بیش‌تر ماها هیچ تصویری از اونا ندیده بودیم. وقتی‌ رئیس دانشگاه کرمان سخنرانی‌ کرد و گفت به پاس تمام تلاش‌ها و کاری که کرده‌‌اند دانشکده پزشکی و بیمارستان دانشگاه کرمان به نام او نامگذاری شده، و با اصرار از او و همسرش خواست که پشت تریبون بیان و شروع به کار اونجا رو رسما اعلام کنند، اون وقت ما زوج پیر و کوچیک و  لاغر اندامی رو دیدیم که از پله‌ها بالا رفتند. هیچ سخنرانی‌ نکردند و هیچ نگفتند. فقط اونجا ایستادند و دانشجوها همه بدون هیچ هماهنگی‌ قبلی همه با هم به احترامشون بلند شدند و برای بیش‌تر از ۲۰ دقیقه فقط دست زدند. و اونا فقط نگاه کردند و گریه کردند. روز زیبایی بود. …»

slide_persian.jpg

 یک بیمارستان  ۳۵۰ تخت‌خوابی آموزشی-درمانی در کرمان تاسیس کرد

این جملات را مژگان فرهمند نوشته است، در وصف کسی که شاید نام او به گوش خیلی از شما نخورده باشد اما آن‌ها که در کرمان زندگی می‌کنند یا کرده‌اند یا دانشجویانی که در دانشگاه کرمان درس خوانده‌اند به‌خوبی او را می‌شناسند. درباره علیرضا افضلی‌پور صحبت می‌کنیم او و همسرش، فاخره صبا، افرادی نیکوکار بودند و دانشگاه باهنر کرمان را نیز بنیان گذاشتند.

او در سال ۱۲۸۸  در تفرش متولد شد.  در تهران تحصیلات خود را به پایان رساند. پس از قبولی در آزمون اعزام دانشجو به خارج از کشور برای تحصیل عازم فرانسه شد. پس از شش سال در سال ۱۳۱۶ در رشته مهندسی شیمی با گرایش شیمی کشاورزی فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت. پس از خدمت سربازی و مدتی استخدام در بانک کشاورزی به تجارت وسایل و تجهیزات الکترونیکی پرداخت و از این راه به فرد ثروتمندی بدل شد.

Thumbnail.png

او و همسرش افرادی نیکوکار بودند که دانشگاه باهنر کرمان را نیز بنیان گذاشتند

به همراه همسرش فاخره صبا تصمیم گرفت تا ثروت خود را صرف تاسیس یک دانشگاه نماید. پس از انجام مطالعات گسترده و بازدید از اکثر دانشگاه‌های ایران و برخی دانشگاه‌های اروپا، شهر کرمان را برای دانشگاه خود برگزید. پس از آن که ۵۰۰ هکتار زمین در  چهار ماه دی ۱۳۵۳ به بنای دانشگاه اختصاص داده شد وعملیات تاسیس دانشگاه با کمک مالی ۶۰ میلیون تومانی وی در آن زمان آغاز شد. حوادثی مانند انقلاب و جنگ این سال‌ها اتفاق افتاد افضلی‌پور اما به راهی که آغاز کرده بود ادامه داد تا آنکه در نهایت دانشگاه به صورت رسمی در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ با حضور او گشایش یافت. دانشکده‌ها یکی پس از دیگری بنیان گذاشته می‌شدند. دانشکده‌ای که در نهایت نام او بر آن نهاده شد دانشکده پزشکی بود که  «دانشکده پزشکی مهندس افضلی‌پور» نامیده می‌شود.

او همین‌طور یک بیمارستان  ۳۵۰ تخت‌خوابی آموزشی-درمانی در کرمان تاسیس کرد که به نام خودش مزین است.

1.gif

همسرش، فاخره صبا خواننده اپرا (متزو سوپرانو)، نویسنده و فرهنگ‌نویس ایرانی بود

افضلی‌پور در ۱۸ فروردین ماه ۱۳۷۲ درگذشت و در قبرستان ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد. همسرش، فاخره صبا خواننده اپرا (متزو سوپرانو)، نویسنده و فرهنگ‌نویس ایرانی بود او نیز در سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت و در کنار همسرش به خاک سپرده شد.

.او و همسرش فرزندی نداشتند. از آن‌ها بعد از مرگ آپارتمانی به‌ جا ماند که آن‌هم بر طبق وصیتشان به دانشگاه آزاد بخشیده شد

انتشارات بیشتر ...