Search

English

جوان فاسد هزاران میلیارد تومانی

۳۰ سال بیشتر سن ندارد اما یک میلیاردر است. به گفته دادستان، فقط یک ملک او در منطقه پاسداران در تهران، ۵۰ میلیارد تومان می‌ارزد و یک خودروی زیر پایش نیز پنج میلیارد تومان قیمت دارد. این جدای از املاک و دارایی‌های دیگر اوست؛ «امیرحسین آزاد».

امیرحسین آزاد – متهم ردیف اول پرونده فساد ۱۴ هزار میلیارد تومانی – فرزند «علی‌محمد آزاد» است. علی‌محمد آزاد، فرمانده سپاه استان ایلام بوده است و در دوران ریاست‌جمهوری «محمود احمدی‌نژاد»، استانداری در استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام را نیز تجربه کرده است. علی‌محمد آزاد، ریاست ستاد بسیج اقتصادی استان ایلام، ریاست ستاد بازسازی مناطق جنگی استان ایلام را هم در پرونده کاری خود دارد.

بنا به ادعای مقامات قضایی، امیرحسین آزاد از بر موقعیت پدر و البته پدر همسر خود، «فریدون همتی» – که اکنون استاندار هرمزگان است – توانست به راه‌اندازی موسسات و تعاونی‌های اعتباری اقدام کند. چنانکه نماینده دادستان خطاب به امیرحسین آزاد در دادگاه گفت: «پدر شما استاندار سابق و پدر همسرتان استاندار کنونی بندرعباس است و به همین دلیل با اعمال نفوذ در سن ۲۴ سالگی وارد بانکداری شدید». آزاد در این سال‌ها از یاری «حسن قریانی»، «محمد بهرامی»، و «احسان حیدری» نیز برخوردار بوده است.

اتهام این افراد از دید دادگاه، «افساد فی‌الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به موثربودن اقدامات» بوده است. در واقع این افراد از طریق تاسیس دو موسسه مالی «البرز ایرانیان» و «ولی‌عصر» از ۹۱ هزار تن از مردم سپرده جمع کردند که بیش از شش هزار تن از آنان از این افراد شکایت کرده‌اند.

بنا به اظهارات دادگاه در جلسه آغازین، گردش مالی تعاونی البرز ایرانیان از تیرماه سال ٩١ تا آذر ٩٦، ٤٣هزار میلیارد تومان و از اردیبهشت ٩٤تا اسفند ٩٦ گردش مالی تعاونی ولیعصر ١٧هزار میلیارد تومان بوده است. اما اکنون تعهد باقیمانده البرز ایرانیان هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و تعهد باقیمانده تعاونی ولیعصر ٢٥٠میلیارد تومان  است.

Image result for ‫امیرحسین آزاد‬‎

تصویری از امیرحسین آزاد

به گزارش «جوان آنلاین»، این افراد اساسا در استان‌هایی چون کرمانشاه، ایلام، و همدان این فعالیت‌ها را انجام دادند چون راحت‌تر می‌توانستند اقدامات غیرقانونی خود را پیش ببرند. «جعل امضای معاون بانک مرکزی، اسناد، مهر، سربرگ و تابلوی مؤسسه» از جمله ترفندهای این افراد برای جذب سرمایه بیشتر بود و نکته تامل برانگیز اینکه به گزارش این سایت، حتی تا دقایق قبل از بازداشت و علی‌رغم هشدارهای بانک مرکزی و مراجع انتظامی، این افراد مشغول اقدامات غیرقانونی خود بودند.

«اعطای تسهیلات غیرقانونی کلان به دوستان و آشنایان بدون هیچ‌گونه بازپرداخت» و نیز «اعطای تسهیلات به برخی مقامات و مسئولان استانی» از دیگر موارد موجود در متن کیفرخواست دادگاه علیه این متهمان بود. به گونه‌ای که نماینده دادستان بیان کرده است: «۲۲۰ نفر به دلیل ارتباط با متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان موفق به دریافت تسهیلات در حدود ۴۰ میلیارد تومان بدون بهره یا با سود کمتر از چهار درصد شده اند».

نماینده دادستان امیرحسین آزاد را عملا یک «دلال» توصیف کرده و درباره شیوه دلالی او گفت: «امیرحسین آزاد با پول سپرده گذاران، یک ملک پنج میلیارد تومانی را به مبلغ یک میلیارد تومان نقد می خریده و به مالک می گفته بقیه آن را سپرده می دهد و سپس همان ملک را یک میلیارد تومان ارزانتر می فروخته است. متهم می توانسته طی پنج سالی که موسسه البرز ایرانیان را تاسیس کرده بود به کار کشاورزی یا صادرات بپردازد در حالیکه فقط دلالی می کرده و از یک شخص پول می گرفته و به شخصی دیگر می داده است».

نکته آنکه بسیاری از سپرده‌های مردمی نیز عملا حیف و میل شده بود. خرید آپارتمان در دوبی، خرید خودروهای لوکس برای خود و خانواده، خرید خانه در مکان‌های مختلف، سفر خارج، تا حتی خرید ساعت‌های لوکس، از جمله مصارف این افراد بود که عملا با دست‌درازی  به سپرده‌های مردم صورت گرفته بود.

 

انتشارات بیشتر ...