Search

English

آرمین راد؛ شارلاتانی مجازی که خود را هکر اینستاگرام جا می‌زند

اخیرا وبسایت های امنیتی نزدیک به حکومت و سپاه پاسداران فردی به نام «آرمین راد» را تبلیغ کرده اند و از او به عنوان «هکر»ی نام بردند که توانسته است صفحه «مریم رجوی» – رهبر سازمان مجاهدین خلق – را در اینستاگرام هک کند. در این گفتگوها تاکید شده است که آرمین راد همچنین توانسته است صفحات «سلطنت طلبان»، «مسیح علی نژاد»، «وهابیت»، «عرب اسپورت» و از این دست را در اینستاگرام هک کند. آرمین راد خود را «هکر کلاه سفید»ی معرفی می کند که وظیفه اش بر خلاف هکرهای کلاه مشکی، «کمک به مردم» است.

در گفتگویی که وبسایت هایی چون «خبرگزاری دانشجو»، «تسنیم» و «فارس» با او ترتیب دادند او اینگونه معرفی شده است: «آرمین راد فعال فضای مجازی است که به عنوان هکر کلاه سفید در اینستاگرام شناخته می‌شود. آرمین ۲۸ سال سن دارد و از کودکی به رایانه و برنامه نویسی علاقه داشته است. وی تاکنون بیش از دو هزار صفحه اینستاگرام را غیرفعال کرده است. اغلب این صفحات به دلیل توهین به ایران و اسلام از این هکر کلاه سفید پاسخ‌های دندان‌شکنی گرفته‌اند».

آرمین راد

تصویری از آرمین راد در خبرگزاری دانشجو که از وبسایت های نزدیک به حکومت است

اما آرمین راد کیست؟

طبق اطلاعاتی که یکی از کارشناسان و همکاران ما در «تواناتک» در اختیار ما قرار داده است، آرمین راد که نام اصلی اش «ایوب تیغ تیز» است در واقع یک کلاهبردار سایبری ست تا یک هکر اینترنتی! به گفته ایشان از جمله ترفندهای او این است که خودش صفحه ای می سازد (مثلا با نام مریم رجوی) و با انواع ترفندها برای صفحه فالوئر جمع می کند و آنگاه پس از اینکه این صفحه را در قالب صفحه اصلی فرد موردنظر جا زد، خودش آن را به اصطلاح هک می کند!

این کارشناس تواناتک تاکید می کند که نباید امثال آرمین راد را واقعا جای یک هکر جا زد. چون او واقعا یک هکر نیست و تنها وبسایت های نزدیک به سپاه همچون فارس و تسنیم او را تبلیغ کرده اند و از او به عنوان یک «هکر عاشق اهل بیت و رهبری» نام برده اند.

از همکار خود در تواناتک پرسیدیم نفع وبسایت های امنیتی در تبلیغ و بزرگ نمایی از فردی چون آرمین راد در چیست؟ او در پاسخ به مساله «هول افکنی» اشاره می کند. به گفته او یکی از دلنگرانی ها و دغدغه های جمهوری اسلامی وجود صفحات مختلف مجازی ست که به انتقاد از مبانی فکری اسلام و شیعه و یا شوخی و توهین به شخصیت های اسلامی می پردازند. گسترش این پندار که «هکر»ی وجود دارد که می تواند همه این صفحات را نشانه بگیرد و نابود کند برای گسترش فضای رعب و هراس مناسب است.

Image result for ‫آرمین راد‬‎

منابع حکومتی، آرمین راد را به عنوان هکر عاشق رهبری معرفی می کنند

نکته جالب در این است که خود آرمین راد نیز در گفتگویی که با وبسایت «خبرگزاری دانشجو» داشته است روی این مساله تاکید می کند. او می گوید: «به خون پاک سید شهدا همین لحظه از اینجا بیرون بروم صفحه ضد اهل بیت ببینم می‌زنم، رحم به بزرگ و کوچکشان نمی‌کنم و می‌زنم. این چیزی نیست که کسی جلوی من را در این زمینه بگیرد». او از شفای چشمان خود توسط امام سوم شیعیان می گوید و خوابی که انگار یکی از بزرگان مذهب شیعه او را بابت کمک نکردن به فرهنگ و مذهب شیعی شماتت کرده بود!

«محمد جرجندی نژاد» – کارشناس تک – که وبسایت «وب آموز خبر» را اداره می کند و به گفته خود ۱۶ سال است که به طور شبانه روزی با کامپیوتر دمخور است، آرمین راد را یک «شیاد مجازی» می نامد و درباره یکی از ترفندهای مجازی او می گوید که این افراد: «پیج هایی با فالوور فیک با نامهای مشابه پیج اصلی و پست های مشابه میسازن و خودشون همون رو هک میکنن و به سرعت هم اون پیج رو از دسترس خارج میکنن که شواهدی مبنی بر اصلی بودن پیج در دسترس نباشه».

Image result for ‫محمد جرجندی نژاد‬‎

محمد جرجندی‌نژاد، آرمین راد را یک شیاد مجازی می‌نامد

آقای جرجندی نژاد در نوشته خود درباره آرمین راد به صورت ظریف به یک سری نکات فرامتنی اشاره می کند که به نظر می رسد به اندازه خود محتوای بحث برای شناخت پدیده ای چون آرمین راد مهم است. او می نویسد:‌ «من بعد از ۱۶ سال کار شبانه روزی کامپیوتر به شما میگم یه هکر موهاشو شونه نمیکنه چه برسه هر روز یه کت بپوشه، یه هکر باشگاه بدنسازی نمیره با دمبل عکس بزاره ممکنه بره دکتر ستون فقراتشو عمل کنه البته!. یه آدم نمیتونه اسمش آرمین باشه فامیلش راد باشه! یه لر که به لر بودنش افتخار میکنه فامیلشو عوض نمیکنه و ته آی دیش ۰۲۱ نمیزاره!»

انتشارات بیشتر ...