Search

English

«آسمان ایران امن نیست»؛ کارزاری علیه شرارت

۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ ساعت ۶:۱۹ صبح هواپیمای مسافربری متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، به شماره پرواز ۷۵۲، مورد اصابت حداقل دو موشک سپاه پاسداران جمهوری اسلامی قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. سرانجام پس از سه روز پنهان‌کاری و تکذیب‌ مقامات جمهوری اسلامی، در ۲۱ دی‌ماه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی شلیک موشک به هواپیما را تایید کرد.

جمهوری اسلامی از تسلیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراین سر باز می‌زند

علی‌رغم درخواست کشورهای مرتبط با این حادثه مبنی بر ارسال جعبه سیاه هواپیما، جمهوری اسلامی کماکان از تسلیم جعبه سیاه سر باز می‌زند و هیچ گزارشی از دلیل شلیک به هواپیمای مسافربری ارائه نکرده و همچنین تا کنون خبری از محاکمه قضایی کسانی که مسئولیت این اتفاق را پذیرفتند، منتشر نشده است.

خانواده بازماندگان و مردم عادی بارها به عدم ارائه گزارش دقیق ماجرا و عدم برخورد با مقصران شلیک به هواپیمای اوکراینی اعتراض کرده‌اند. حامد اسماعیلیون، که همسر و دخترش را در این پرواز از دست داده، اما کلامی برنده‌تر و دقیق‌تر دارد و اعتراضش را رساتر به گوش جهان رسانده است. او بارها نوشته‌های بسیار تندی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی منتشر کرده و به عملکرد مقامات اعتراض کرده است.

خانواده قربانیان طی کارزای خواستار توقف پروازهای اروپایی در کریدور هوایی ایران شدند

البته خشم حامد اسماعیلیون فقط به نوشته‌های انتقادی و تلخ او ختم نشده است؛ با تلاش‌های او، خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی با عنوان «آسمان ایران امن نیست» خواستار توقف تمام پروازهای خطوط اروپایی در کریدور هوایی ایران شده‌اند. در درخواست آن‌ها آمده است: «ما جمعی از خانواده‌ها‌ی مسافرین آن هواپیما از دولت‌های دخیل در این پرونده که مسافران و خدمه در آن‌جا زندگی می‌کردند، (کانادا، سوئد، افغانستان، اوکراین، آلمان و انگلستان) از سازمان بین‌المللی هوانوردی، دیوان بین‌المللی دادگستری و سران سایر کشورها تقاضامندیم با اتخاذ سیاست‌های مناسب، حکومت جمهوری اسلامی را موظف به تن‌دادن به همکاری در تحقیقات، تحویل جعبه‌ سیاه و همکاری جهت پیشبرد و بررسی این حادثه کنند.»

در ساعات اولیه آغاز این کارزار، بیش از ۹‌هزار امضا جمع‌آوری شد

خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی، موافقت با استفاده از کریدور هوایی ایران را مستلزم «همکاری حکومت ایران با نهادهای بین‌المللی در انجام تحقیقاتی دقیق و منصفانه»، «آوردن دلایل سرنگونی پرواز ۷۵۲ اوکراین» و «معرفی آمران و عاملان این فاجعه» دانستند.

آن‌ها نوشته‌اند: «تنها چهار ماه گذشته است و همه طبق اعتراف جمهوری اسلامی می‌دانند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به انسان‌های بی‌دفاع حمله‌ موشکی کرده است. چه کسی می‌تواند تضمین کند [رژیم] ایران دوباره به چنین کاری دست نخواهد زد! وقتی خبری از همکاری در تحقیقات نیست و [جمهوری اسلامی] ایران از عوامل جنایت تقدیر می‌کند؟ چه تضمینی وجود دارد؟»

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار: درخواست اسماعیلیون موقت و مشروط به تحویل جعبه سیاه است

حامد اسماعیلیون در صفحه اینستاگرام خود نیز از همگان دعوت به امضای طومار این کارزار کرده است. او در صفحه فیس‌بوک خود نیز درباره این کارزار اینترنتی نوشت: «زمین ناامن، آسمان ناامن و حال، دریای ناامن. نتیجه‌اش اضافه‌کردن به خانواده‌های شهدای اجباری ‌ست (کلمه‌ بهتری برای قربانیانشان نمی‌یابند و این لقب زورکی به شما حقنه می‌شود.) که نام درستش آدم‌کشی‌ ست. قربانیانی که برای آدم‌کش‌ها فقط یک عددند. چه کسی می‌تواند تضمین کند بی‌کفایتان و جنایتکاران یک هواپیمای دیگر را هم به سهو یا عمد ساقط نکنند وقتی قرار است جعبه‌های سیاه را در خانه نگه‌دارند؟ چه کسی می‌تواند تضمین کند دوباره به بچه‌ها شلیک نکنند؟»

کاربری ممانعت استفاده از آسمان ایران را برابر با ضرر مالی حکومت خواند

از کمپین «آسمان ایران امن نیست» بسیار استقبال شد؛ به صورتی که در ساعات اولیه انتشار بیش از ۹ هزار امضا جمع‌آوری شد.

برخی کاربران این کارزار و خواست تحریم ایران را آسیب به شهروندان دانستند

هر چند گروهی هم با این کمپین مخالفت کردند؛ برخی از مخالفان معتقدند که نباید برای پیگیری‌ این حادثه پای خارجی‌ها وسط کشیده شود. و گروهی دیگر مشکلات پرواز به ایران و نرسیدن دارو از کشورهای دیگر به ایران را مطرح کردند.

آرش بهمنی، روزنامه‌نگار: مخالفان چه راهکاری برای محاکمه مقصران دارند؟

با این‌همه حامد اسماعیلیون در پاسخ به مخالفان‌ این کارزار می‌نویسد: «من حق دارم که بخواهم و تا نفس دارم همین است. من حق دارم از سفیر آلمان و اتریش بپرسم چرا یک ماه از جنایت نگذشته مشغول مذاکره برای برگشتن به کریدور هوایی ایران بودند؟ به جای آن‌که به وزیر خارجه و وزیر راه ایران بگویند وقتی به اوکراین سفر می‌کنید جعبه‌ سیاه را هم ببرید. بله موضوع جدید نیست. حق دارم از لوفتانزا بپرسم آیا تضمین می‌کند که این واله‌های دکمه‌های قرمز و عاشقان شلیک دوباره خانواده‌های بسیاری را عزادار نمی‌کنند؟ بله من می‌پرسم و حق دارم که بپرسم.»

مخالفت یک کاربر با کارزار حامد اسماعیلیون

انتشارات بیشتر ...