Search

English

سناریوسازی امنیتی از ترور یک آخوند در همدان

«مصطفی قاسمی»، روحانی ۴۶ ساله همدانی صبح شنبه هفتم اردیبهشت ماه مقابل حوزه علمیه همدان به ضرب دو گلوله کشته شد. قاتل او فردی به نام «بهروز حاجیلو» بود که فردای آن روز در تعقیب و گریز با پلیس کشته شد.

به گفته فرمانده انتظامی استان همدان، این فرد در کمتر از ۲۴ ساعت شناسایی شد. به گزارش خبرگزاری‌ها، این فرد در ساعت ۴:۲۵ بامداد هشت اردیبهشت توسط پلیس در یکی از محلات حاشیه شهر همدان شناسایی شد. او با مشاهده پلیس به سوی آنان تیراندازی کرد و نهایتا در یک درگیری مسلحانه ۲۰ دقیقه‌ای کشته شد. گفته می‌شود دو تن از نیروهای پلیس نیز زخم سطحی برداشتند.

بهروز حاجیلو پس از این قتل، در اینستاگرام خود مسئولیت این قتل را به عهده گرفت. او پیش از این در اینستاگرام خود، فیلم‌هایی از خود در حال تمرین با اسلحه منتشر کرده بود. او همچنین در اینستاگرام خود، خودش را «با افتخار تورک» نامیده بود و به تبار ترکی خود نیز اشاره کرده بود.

در روایتی جزيي‌تر از این حادثه و به نقل از شاهدان عینی روایت می‌کنند که زمانی که مصطفی قاسمی از درب حوزه علمیه خارج شد، ضاربان او را به اسم صدا می‌کنند و از او می‌پرسند: «شما آقای قاسمی هستید؟». با پاسخ مثبت مصطفی قاسمی، ضاربان که سوار یک پژو ۲۰۶ بودند به سمت او شلیک می‌کنند و سپس فرار می‌کنند. به روایت این شاهد عینی، حاضران در اتوموبیل دو نفر بودند.

اما «مصطفی قاسمی» نیز بنا به اطلاعات موجود، امام جماعت مسجد «حاج کربعلی» بود و پیش از این در حوزه علمیه دامغانی به عنوان مسئول کتابخانه فعالیت می‌کرد. نکته جالب توجه این است که هم مصطفی قاسمی و هم بهروز حاجیلو ساکن یک منطقه در همدان بودند.

Image result for ‫بهروز حاجیلو تمرین با اسلحه‬‎

از بهروز حاجیلو تصاویر متعددی در حال تمرین با اسلحه منتشر شده است

همچنین درباره بهروز حاجیلو نیز این روایت در فضای مجازی قوت گرفته است که از طرفداران «وحید مرادی» – از «لات»های معروف همدان – بوده است. وحید مرادی یکی از «اشرار» ایران بود که در سال ۹۷ در یک درگیری در زندان کشته شد. وحید مرادی تاکید می‌کرد که اصالتش به همدان می‌رسد گرچه ۱۰ سال آخر را در کرج زندگی می‌کرد.

واکنش خامنه‌ای به قتل همدان

نکته جالب‌توجه در این میان واکنش خامنه‌ای بود. خامنه‌ای در دیداری با مسئولان نیروی انتظامی در روز یکشنبه، به مرگ روحانی همدانی اشاره کرد و خواستار آن شد که نیروی انتظامی با تبادل و خرید و فروش اسلحه در فضای مجازی به شده مقابله کند. او با بیان اینکه فضای مجازی امروز در زندگی مردم گسترش زیادی پیدا کرده است، تاکید کرد که فضای مجازی در عین منافع و امکانات، «خطرات بزرگی» نیز دارد.

خامنه‌ای در بخشی از اظهارات خود خود گفت: «در برخی کشورها مانند آمریکا، خرید و فروش سلاح به علت منافع مافیای کمپانی‌های اسلحه‌سازی آزاد است و برای مردم آن مشکل‌ساز است، اما در کشور ما که چنین مشکلی وجود ندارد و خرید و فروش سلاح ممنوع است، باید جلوی آن گرفته شود… قاتل دیروز روحانیِ همدانی در صفحه‌ی اینستاگرام با چهار نوع اسلحه تصاویری از خود منتشر کرده است که مقابله با این‌گونه موارد وظیفه‌ی نیروی انتظامی است».

ترور آخوند همدانی؛ حواشی حضور حشدالشعبی؟

در این میان ویدئویی نیز از سمت برخی از هواداران او منتشر شده است که در آن انگیزه بهروز حاجیلو از قتل مصطفی قاسمی را به این علت می‌دانند که این روحانی هفته قبل از آن، در یک سخنرانی در مسجد کربعلی همدان، زنان را تشویق کرده بود به عقد حشدالشعبی و نیروهای شبه‌نظامی عراقی ساکن در ایران در بیایند.

این ادعای مورد نظر آنان را یک اکانت فیک، نخستین بار هفته قبل در توییتر منتشر کرد. این اکانت با استفاده از تصویر یک روحانی جوان آملی، ولی با نام مستعار «سید مصطفی حجازی» این تقاضا را مطرح کرد که «خواهران مجاهده مجرد» ایرانی به صیغه نیروهای شبه‌نظامی عراقی در بیایند.

گرچه بسیاری از اهالی توییتر از همان ابتدا این توییت را جدی نگرفتند و به فیک‌بودن آن آگاه بودند اما از سوی برخی این توییت آن اندازه جدی گرفته شد که واکنش آنان را برانگیخت و حتی «مهناز افشار» نیز آن را ریتوییت کرد؛ اما پس از اینکه این روحانی جوان آملی که آن اکانت از تصویر او استفاده کرده بود، ویدئویی منتشر کرد و روشن ساخت که اساسا در توییتر فعالیتی ندارد، مسئله از حالت جدی‌ خود خارج شد.

اما اکنون هواداران و دوستان بهروز حاجیلو مدعی هستند که مصطفی قاسمی نیز مشابه این تقاضا را در یکی از منبرهای خود در مسجد کربعلی همدان مطرح کرده است؛ یعنی تقاضا از زنان بیوه و دختران ایرانی برای به صیغه درآمدن نیروهای شبه‌نظامی عراقی. ادعایی هنوز از طریق دیگری ثابت نشده است و نمی‌توان به صورت مستقل آن را تایید کرد.

Related image

تصویری از توییت بحث‌برانگیز جعلی

تلاش برای کشیدن پای شاهزاده رضا پهلوی به میان ماجرا

اما نکته جالب در این میان، بهره‌برداری سیاسی وبسایت‌های خبری امنیتی و نزدیک به حکومت، از این اتفاق و تلاش برای انتساب این قتل به شاهزاده رضا پهلوی است. به عنوان مثال چندین سایت داخل کشور، از جمله «باشگاه خبرنگاران جوان»، «تابناک»، «جوان آنلاین» در یک گزارش کاملا شبیه به هم، سعی کردند روند اتفاقات و تحلیل‌های پشت ترور طلبه همدانی را به گونه‌ای تنظیم کنند که آن را به رضا پهلوی برسانند. درواقع آنان تلاش می‌کنند با اشاره به پیام شاهزاده رضا پهلوی مبنی بر ضرورت مقابله ایرانیان با حضور نیروهای حشدالشعبی، خشونت بهروز حاجیلو را متاثر از این پیام بدانند.

بخشی از گزارش امنیتی مورد نظر را بخوانیم تا بهتر بتوانیم این سناریو را ردیابی کنیم: «به گفته برخی از فعالان فضای مجازی از صحبت‌های فرد مذکور در این فیلم می‌توان به نکات جالبی رسید. هم‌زمان با ورود نیرو‌های حشدالشعبی به خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان، رضا پهلوی در پستی توییتری مردم را به قیام علیه نظام تحریک و آن‌ها را به مقابله با نیرو‌های حشدالشعبی دعوت کرد.

چند روز پس از انتشار این توییت، همان اکانت جعلی شروع به فعالیت و ترغیب زنان به انجام فتوای ساختگی خود کرد تا شاید اینگونه مردم را نسبت به روحانیون تحریک و فضا را برای اقدام وحشیانه روز گذشته بهروز حاجیلو و قتل طلبه همدانی باز کند».

درواقع، تلاش این گزارش – آشکارا – امنیتی و برخی از اکانت‌های ارزشی در توییتر آن است که پیام آن اکانت جعلی مبنی بر تقاضا از زنان ایرانی برای صیغه با نیروهای عراقی را «شیطنت» یکی از «براندازان» و هواداران رضا پهلوی بدانند که فضا را برای قتل این روحانی همدانی آماده کند.

«پویان حسین‌پور» یکی از اکانت‌های پرطرفدار «ارزشی» است که سعی می‌کند این قتل را به دامن هواداران شاهزاده رضا پهلوی بیاندازد. او در یکی از توییت‌های خود می‌نویسد: «تروریست سلطنت‌طلبی که دیروز طلبه همدانی را به شهادت رساند، از قبل بیانیه عملیاتی منتشر کرده بود و بعد از قتل هم با همراهی باندش، سناریوی فرار و فریب سیستم امنیتی را اجرا کرد. این سازماندهی و طراحی را نباید ساده فرض کرد. چه بسا جوخه‌های ترور پهلوی، دوباره شروع به کار کرده باشند!».

انتشارات بیشتر ...