Search

English

دوربین‌ در حمام زندان زنان

 

بازداشت همراه با کتک

«آتنا فرقدانی» -فارغ‌التحصیل رشته نقاشی، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان، روز شنبه بستم دی ماه دوباره بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. به او اتهاماتی چون «تبلیغ و توهین علیه نظام» زده شده است. این بار اما در هنگام بازداشت او را در برابر چشمان پدر و مادرش کتک زدند. «تقی فرقدانی»، پدر آتنا، درباره نوع برخورد با فرزندش در هنگام بازداشت روز شنبه می‌گوید: «آتنا که وارد دفتر قاضی شد، دیدیم ۱۰ دقیقه هم نکشید که او را با دستبند بیرون آوردند. ما هیچ حکمی ندیدیم. جر و بحثی بین او و مامور خانم صورت گرفت و مامور خانم یک سیلی به او زد. او هم در اعتراض به دفتر قاضی رفت که آنجا هم ماموران مرد او را کتک زده بودند. مادرش هم که اعتراض کرد و داد و بیداد کرد که چرا می‌زنید، گفتند اگر حرف بزنید از اینجا می‌اندازیمتان بیرون.»

 

توهین به نظام از طریق نقاشی

آتنا فرقدانی که صراحتا اعلام کرده است «هیچ اعتقادی به نظام جمهوری اسلامی» ندارد در گفتگویی که ساعاتی پیش از بازداشت او منتشر شده بود درباره دلایل بازداشت خودش سخن گفت و آن را مربوط به فعالیت در حقوق کودک ندانست. او در توضیح بیشتری که درباره دلایل بازداشتش می‌دهد، اینچنین می‌گوید: «دلیل بازداشت من، از یک طرف رابطه بسیار زیاد من با بهاییان بود؛ هم‌چنین من یک نمایشگاه نقاشی از کار‌هایم برپا کردم که خانواده خیلی از زندانیان سیاسی در آن شرکت کردند و مشخص شد که تقریبا تمام نقاشی‌های من محتوای سیاسی دارند و به شهدای سال ۱۳۸۸ مربوط می‌شوند. به خاطر همین، یکی از اتهام‌هایم استفاده از نقاشی برای به سخره گرفتن نظام در نظر گرفته شده بود.»

آتنا فرقدانی معدل اول دانشگاه الزهرا در رشته نقاشی بود و بدون کنکور جواز ورود به دوره کارشناسی ارشد را کسب کرده بود که البته با ممانعت نیروهای امنیتی اجازه تحصیل از او گرفته شد. در نمایشگاه نقاشی او در اردیبهشت امسال که «پرندگان خاک» نام داشت، شخصیت‌هایی مانند «محمد نوری‌زاد» و یا اعضای خانواده «میرحسین موسوی» شرکت کرده بودند. یکی از طرح‌های او که به گفته خودش اعتراض شدید نیروهای امنیتی را برانگیخت برمی‌گشت به طرحی که از نمایندگان مجلس کشیده بود. او درباره این طرحش می‌گوید: « من چند تا از نماینده‌های مجلس را کشیده بودم که کت و شلوار پوشیده بودند ولی سرشان را به شکل حیوان‌های مختلفی طراحی کرده بودم. این طرح به عنوان یکی از بالاترین توهین‌های من به مسئولان نظام مطرح شده بود.»

 

«من آقای خامنه‌ای را جزء مقدسات نمی‌دانم»

آتنا فرقدانی اول شهریور ۱۳۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شده بود. او نزدیک به دو ماه در بند دو-الف سپاه محبوس بود. ۲۰ روز از این مدت را در سلول انفرادی گذراند و ۲۰ را نیز در اعتصاب غذا به سر برد. او نهایتا در پی وخامت حالش بابت اعتصاب غذا و با وثیقه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. وی درباره چرایی تعیین این وثیقه سنگین می‌گوید: «وثیقه من ابتدا ۶۰۰ میلیون تومان بود. اما بعد از مشاجره من با قاضی صلواتی، مبلغ وثیقه‌ام سنگین‌تر شد. چون قاضی صلواتی یکی از اتهام‌های من را “توهین به مقام رهبری” عنوان کرد و من هم در جوابش گفتم “من آقای خامنه‌ای را جزء مقدسات نمی‌دانم مگر این‌که برای شما مقدس باشد اما برای من، ایشان در چنین جایگاهی نیستند.”، قاضی صلواتی در واکنش به پدرم گفت “مخ دخترتان را شستشو داده‌اند و من به این سادگی، با آزادی موقت دخترتان موافقت نمی‌کنم مگر این‌که مبلغ وثیقه، حداقل دو برابر شود.” پدر من هم قبول کرد و در مجموع با وثیقه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شدم.»

 

افشاگری درباره نصب دوربین در حمام و دستشویی بند زنان زندان اوین

اما همان‌طور که گفته شد، فشار‌ها بعد از آزادی موقت بر آتنا فرقدانی افزایش یافت و وی دوباره بازداشت شد. این بازداشت دوباره برمی‌گردد به یک افشاگری که او در دوره آزادی موقت خود انجام داد. او در افشاگری‌هایی که در دوره آزادی موقت داشت صراحتا به وجود دوربین در حمام و توالت زنان زندان اوین اشاره کرد و به هتک حرمت خود از سوی ماموران زندان اشاره کرد؛ ماموران زنی که با توهین و کتک و به زور تمام لباس‌های او را در سلول زندان و به عنوان تفتیش بدنی از تنش بیرون آوردند. این افشاگری خشم ماموران امنیتی را برانگیخت و در تماسی که با پدر او گرفتند به او گفتند: «عواقب این کار را هم خودت و هم دخترت می‌بینید که با این کار‌ها فقط حکمش را سنگین‌تر می‌کند.»

نخستین بار این «فائزه هاشمی رفسنجانی» بود که به نصب دوربین در حمام و دستشویی‌های زنان زندان اوین اعتراض کرد. او که دوره‌ای شش ماهه را در بند زنان زندان اوین گذرانده است، در دیدار نمایندگان مجلس از زندان اوین به این مساله اشاره کرد. فائزه هاشمی رفسنجانی اشاره می‌کند که به آنان گفته شده بود این فیلم‌ها را فقط مسئولان زن می‌بینند که این توجیه نیز به نظر او کاملا غیرقابل قبول بود.

حتی نمایندگان مجلس نیز اصل مشاهده فیلم‌ها را قبول داشتند اما استدلالشان این بود که این فیلم‌ها را زنان مشاهده می‌کنند و نه مردان. «صفر نعیمی رز» نماینده آستارا در مجلس در این‌باره و در مصاحبه با روزنامه شرق با لحنی تحقیرآمیز گفت: « فائزه آنجا بود، بحث دوربین‌ها را مطرح می‌کرد. فائزه فکر می‌کرد همه چیز را خوانده اما این را نخوانده بود که دوربین‌های بند نسوان را نسوان مانیتور می‌کنند.»

 

«از کجا معلوم که آقایان هم این فیلم‌ها را نگاه نمی‌کنند؟!»

آتنا فرقدانی نیز به صورت تفصیلی و جزیی به مساله نصب دوربین‌ها در حمام و دستشویی زندان اشاره می‌کند. به گفته او ماموران زندان دیده‌ شدن این فیلم‌ها را انکار می‌کردند و اصلا می‌گفتند این دوربین‌ها کار نمی‌کند. وی در توضیحاتی دقیق‌تر می‌گوید: «هم داخل حمام و هم داخل دستشویی دوربین بود و وقتی می‌پرسیدیم این دوربین‌ها چیست، می‌گفتند این‌ها کار نمی‌کند. آن روز در سطل آشغال دستشویی دو تا لیوان یکبار مصرف کاغذی دیدم. آن‌ها را برداشتم و زیر لباسم گذاشتم وقتی من را سلولم می‌بردند، یک‌دفعه دیدم پچ پچ چند تا از مامورا می‌آید که دوربین را عقب و جلو بزن و این لیوان‌ها را برای چه می‌خواهد. تازه متوجه شدم که دوربین‌های دستشویی و حمام کار می‌کند و از آن موقع که متوجه این موضوع شدم به شدت حال روحی‌ام بهم ریخته و هنوز هم کابوس می‌بینم.» به گفته او وقتی این قضیه نزد علی مطهری مطرح شد، او رو به مادر «غنچه قوامی» کرد و به او گفت: «از کجا معلوم که آقایان هم این فیلم‌ها را نگاه نمی‌کنند؟!».

 

انتشارات بیشتر ...