Search

English

آیان حرصی عالی؛ از ختنه‌شدن در سومالی تا نمایندگی پارلمان هلند

سرنوشت آیان حرصی عالی، فارغ از اندیشه‌اش سرنوشت قابل تاملی است.

او در سومالی به دنیا آمد. او را در پنج‌سالگی به امر عمه‌اش ختنه کردند. بعدها به هلند پناهنده می‌شود و در سال ۲۰۰۳ عضو پارلمان هلند می‌شود و تا ۲۰۰۶ ادامه می‌یابد. نوشتن فیلم‌نامه‌ای در مورد اسلام با نام «تسلیم» خشم اسلام‌گرایان را برمی‌انگیزد به‌طوری که او تهدید به قتل می‌شود. کارگردان فیلمی که بر اساس سناریوی «آیان حرصی عالی» ساخته می‌شود توسط بنیادگرایان مذهبی به قتل می‌رسد. او نیز دچار مشکلات عدیده می‌شود تا جایی که مجبور می‌شود با محافظ زندگی کند تا مبادا به قتل برسد. «آیان حرصی عالی»، سیزده نوامبر سال ۱۹۶۹ در موگادیشو در سومالی به دنیا آمد. خانواده‌ی او مذهبی و مسلمان بودند و پدرش مسلمانی روشن‌فکر بود و مادرش زنی خانه‌دار و کم‌سواد. بر خلاف خواست پدر آیان که به سنت ختنه بی‌اعتقاد بود، او را به دستور عمه‌اش در پنج سالگی ختنه کردند.

ابتدا در کنیا تحت تاثیر یکی از معلمانش به مسلمانی رادیکال تبدیل شد

آیان شش‌ساله بود که به همراه خانواده به عربستان و پس از آن به اتیوپی رفتند و پس از آن در کشور کنیا سکونت گزیدند. آیان دوره دبیرستان را در مدرسه‌ای انگلیسی‌زبان در این کشور به پایان رساند و در اینجا بود که تحت تاثیر یکی از معلمانش به مسلمانی رادیکال تبدیل شد. آیان حرصی عالی در گفت‌وگویی می‌گوید که در آن زمان عربستان سعودی و ایران با تاسیس مراکز خدماتی و مدارسی که در آن قرآن آموزش می‌دادند بر روی ساکنان کنیا تاثیر می‌گذاشتند.

هنگامی که آیت‌الله خمینی فتوای قتل سلمان رشدی را صادر می‌کنید آیان حرصی یکی از کسانی است که از این فتوا دفاع می‌کند. او البته بعدها با امضای نامه‌ای به همراه سلمان رشدی با عنوان «بیانیه علیه تمامیت‌خواهی نوین» نسبت به گسترش خطر اسلام‌گرایی هشدار می‌دهد.

آیان حرصی عالی در سال ۱۹۹۲ در هلند پناهندگی سیاسی می‌گیرد و هر چند پیش از آن قرار بود برای زندگی با پسرعمویش که پیش از این به عقد غیابی او در‌آمده بود راهی کشور کانادا بشود اما در اروپا ماندگار می‌شود. او برای گذران زندگی در هلند نظافتچی هم شد.

او در سال ۲۰۰۰ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود در رشته‌ علوم سیاسی را دریافت کرد. پس از پایان تحصیلات آیان حرصی در بخش پژوهشی حزب کارگر هلند مشغول به کار می‌شود و در زمینه حقوق زنان در اسلام پژوهش می‌کند.

در سال ۲۰۰۰ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود در رشته‌ علوم سیاسی را دریافت کرد

سخنان صد اسلام او موجب می‌شود که عرصه‌ حزب کارگر هلند بر او تنگ شود. او به حزب لیبرال «مردم برای آزادی و دموکراسی» می‌پوندد و در این‌جا راحت‌تر می‌تواند انتقادات خود نسبت به اسلام و بنیادگرایان مذهبی را بیان کند. سرانجام آیان حرصی عالی در سال ۲۰۰۳ به عنوان نماینده‌ این حزب وارد پارلمان هلند می‌شود.

آیان حرصی در سال ۲۰۰۴ میلادی سناریوی فیلمی را می‌نویسد که «تئو ون گوگ» آن را می‌سازد. این کارگردان هلندی که به «تئو» ملقب است پس از ساختن این فیلم در خیابانی حوالی خانه‌اش در آمستردام با شلیک گلوله‌ یک بنیادگرای مسلمان به نام «محمد بوبری» به قتل می‌رسد.

محمد بوبری که شهروند مراکشی – هلندی است پس از قتل «تئو» با کاردی گردن او را می‌برد.

فیلم «تسلیم» ساخته‌ «تئو» و با نویسندگی آیان حرصی عالی در مورد وضعیت زنان در کشورهای اسلامی است که بنیادگرایان آن را توهین به مقدسات مذهبی خود قلمداد کردند.

تئو ون گوگ، کارگردان هلندی که به قتل رسید

آیان برای حفظ جانش مجبور شد که از هلند خارج شود. او هم‌اکنون در آمریکا ساکن است.

آیان حرصی عالی با راه‌اندازی بنیاد ای.اچ.ای  AHA در زمینه‌ حقوق زنان فعالیت می‌کند.

آیان عالی چند کتاب نوشته است. کتابی با نام «کافر» – Infidel:My life – زندگی‌نامه‌ خودنوشت آیان حرصی عالی است. آیان حرصی منتقد اسلام است و معتقد است اینکه بگوییم اسلام دین صلح است هیچ گره‌ای از ما نمی‌گشاید. او معتقد است که باید در اسلام بازنگری صورت بگیرد و این بازنگری باید به دست مسلمانان مدارااندیش صورت بگیرد وگرنه اسلام خودویرانگر خواهد بود. او در جایی نوشته است که اگر اسلام دین صلح است چرا من با محافظ این‌طرف و آن‌طرف می‌روم.

سخنان آیان حرصی عالی خشم بنیادگرایان مذهبی را برانگیخته است و برخی نیز با حربه اسلام‌ستیزی تلاش کرده‌اند که از کنار نظرات او بگذرند.

انتشارات بیشتر ...