Search

English

سرنوشت نامعلوم مدارس تحت مالکیت بنیاد شهید؛ دو مدرسه پلمب شدند

در حالی که کشور و پایتخت از کمبود فضاهای آموزشی و فرسودگی بافت مدارس رنج می‌برد، همین میزان فضاهای اندک نیز از برکت انقلاب اسلامی هر کدام تحت مالکیت یکی از نهادهای انقلابی قرار گرفته که در صورت لزوم و به‌ وقت دلخواه، نهاد مربوطه می‌تواند اقدام به بازپس‌گیری املاک خود کند. چنان‌که این اتفاق برای دو مدرسه در تهران افتاده و بنیاد شهید هر دو را با حکم قضایی پلمب کرده است. البته ماجرا به همین دو مدرسه ختم نمی‌شود و بنیاد مذکور قصد دارد در مجموع یازده مدرسه را به ‌عنوان حق خودش پس بگیرد.

حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی‌راد، که عنوان معاونت آموزشی و فرهنگی بنیاد شهید را بر دوش می‌کشد، در گفت‌‌وگو با خبرنگار مهر به پلمب پی‌درپی مدارسی در تهران که مالکیت آن‌ها با بنیاد شهید است و نیز به خبری که آموزش و پرورش شهر تهران انتشار داده (مبنی بر این‌که ۱۱ مدرسه در مالکیت این بنیاد بازپس گرفته خواهد شد) واکنش نشان داده و از موضع حق‌به‌جانب و منت‌گذارانه اظهار کرده که «چرا کسی این میان نمی‌پرسد که بنیاد شهید سال‌ها ست املاکی را بدون چشم‌داشت در اختیار آموزش و پرورش برای امر آموزش گذاشته است.»

چیزی که حجت‌الاسلام مذکور نمی‌گوید آن است که چه زمانی، تحت چه عنوانی و با کدام نیازسنجی این املاک به بنیاد شهید واگذار شده است و در نهایت سیاهه املاکی که این بنیادهای ریز و درشت در آغاز با مصادره اموال بسیاری از مردم عادی و خدمت‌گزاران کشور در دوران پیش از انقلاب و سپس با زمین‌خواری‌های حقیقی و حقوقی به ‌دست آورده‌اند چه تعداد است؟ توانا پیش‌تر در گزارشی با عنوان «جانبازان اعصاب و روان؛ فراموش‌شدگان در هیاهوی اختلاس‌ها» به فساد سرسام‌آور در بنیاد شهید پرداخت که طی اظهارات رسمی فقط در یک مورد هشت هزار میلیارد تومان وام بدون تضمین به افراد خاص پرداخت شده بود. در نهایت نیز دست‌های همیشه ‌پنهان اجازه ندادند که گزارش مجلس اسلامی از «فساد بنیاد شهید» در صحن علنی قرائت شود.

کاویانی‌راد: این املاک صاحب و متولی دارد و مالک دارد حقش را پیگیری می‌کند 

اکنون روحانی تکیه‌زده بر معاونت این بنیاد می‌گوید که «یک اتفاقی افتاده است» و تاکید دارد که جنبه حقوقی ماجرا را نباید به روابط حسنه فرهنگی میان بنیاد شهید و وزارت آموزش و پرورش ربط داد. حجت‌الاسلام کاویانی‌راد در پاسخ به این پرسش که با این توضیحات آیا امکان بازنگری در این اقدام وجود دارد یا خیر، از دادن پاسخی روشن طفره می‌رود و تنها به‌ همین بسنده می‌کند که «من نمی‌توانم بگویم بازنگری می‌شود». او در عین حال هم وعده داده است که «حتما بُعد فرهنگی را در این میان در نظر می‌گیریم» و پافشاری کرده است که توضیحات درباره این اتفاق می‌بایست در حوزه ادبیات حقوقی دنبال شود. به ‌سبک دعانویسان قدیم که اکنون بدل به مدیران کشور شده‌اند، روحانی مذکور فال نیک زده و اظهار داشته که تصورش این است که این داستان ختم به خیر می‌شود.

با این حال نگرانی اهالی آموزش و پرورش از این‌که سرنوشت مشابهی در انتظار ۹ مدرسه دیگر باشد در پرسش‌ها هویدا ست. او در پاسخ به این پرسش که آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرده در صورت بازپس‌گیری این ۱۱ مدرسه، ۱۱ مدرسه شاهد را به مدارس دولتی تبدیل خواهد کرد تا بتوان دانش آموزان مدارس پلمب‌شده را در آن اسکان داد، تنها به ابراز امیدواری بسنده کرد که «من تصور نمی‌کنم داستان به این مراحل کشیده شود. چون الحمدالله دوستان در آموزش و پرورش نیز افرادی آگاه و دلسوز هستند … انشاالله توافقی حاصل می‌شود.» کاویانی‌راد بی‌درنگ تاکید کرده که پلمب دو مدرسه و وضع باقی مدارس در ذیل «اثبات حق» بنیاد شهید می‌گنجد و هیچ‌ کس از جمله آموزش و پرورش نمی‌تواند انکار کند که این املاک متعلق به بنیاد متبوع او ست. به ‌زبان خود او «این بحث حقوقی یعنی این‌که این املاک صاحب و متولی دارد و مالک دارد حقش را پیگیری می‌کند تا تعیین تکلیف شود.» در میان حق‌های بی‌‌شمار و بی‌حساب‌وکتاب بنیادهای ریز و درشت جمهوری اسلامی، حق تحصیل و حق شهروندی حتی اولویت آخر مسئولان نظام اسلامی هم نیست.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا آموزش و پرورش کشور در این چهار دهه سهم متناسبی از درآمدهای نفتی ایران داشته است؟ از نظر شما رویه‌های حقوقی در جمهوری اسلامی که منجر به تحت مالکیت درآوردن بی‌‌شمار زمین شده است تا چه میزان در عرف عدالت قضایی می‌گنجد؟ رابطه آنچه حجت‌الاسلام کاویانی‌راد «اثبات حق» بنیاد متبوع خود می‌نامد با فساد ریشه‌دار در قوه قضاییه چیست؟

 

منابع مرتبط

آخوندها، سپاه پاسداران و بنیادها (انگلیسی) / سازمان مطالعات دفاع ملی

از بلوچستان تا خوزستان: دختران به مدرسه نمی‌رسند

مدارس کوخ‌نشین

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...