Search

English

کمپین دادخواهی؛ برای آنان که فرزند کسی هستند

از پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه ۱۳۵۷، خون‌های بسیاری ریخته شد و انسان‌های بسیاری توسط حکومت و عوامل آن کشته و مفقود شدند. اکنون در سال ۱۳۹۹، پس از ۴۱ سال، با فراخوان منوچهر بختیاری – پدر پویا، از جان‌باختگان کشتار آبان ۹۸ – و نیز با ممارست خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، خانواده‌های سایر قربانیان حکومت نیز فریاد دادخواهی سر داده‌اند.

هشتم اردیبهشت ۱۳۹۹ آقای بختیاری در صفحه اینستاگرام خود پیامی ویدئویی منتشر کرد. او در این پیام از دادگاه‌های قضایی خارج از ایران به‌ویژه دادگاه کیفری لاهه برای خون‌های ریخته‌شده توسط حکومت، اعلام دادخواهی کرد. پدر پویا بختیاری از تمام هموطنانی که به گونه‌ای خانواده‌شان به دست حکومت جمهوری اسلامی کشته شده‌ا‌ند، دعوت کرد به این کمپین بپیوندند.

 

منوچهر بختیاری از خانواده همه قربانیان جمهوری اسلامی، دعوت به دادخواهی کرد

پویا بختیاری یکی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ایران بود که ۲۵ آبان در ۲۷‌سالگی در مهرشهر کرج با اصابت گلوله ماموران امنیتی به سرش جان باخت و به نماد اعتراضات نسل جوان امروز ایران تبدیل شد.

در جریان فعالیت این کمپین کاربران از همان ساعات ابتدایی پس از انتشار پیام ویدئویی منوچهر بختیاری، با استفاده از هشتگ #کمپین_دادخواهی در توییتر اقدام به انتشار عکس و اطلاعات قربانیان جنایات جمهوری اسلامی کردند. این کمپین به نوعی موجب پیوند شهروندان رنج‌دیده بسیاری شده است؛ از خانواده‌های اعدام‌شد‌گان‌ دهه ۶۰ گرفته تا خانواده‌های قربانیان اعتراضات سال ۸۸، کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین و جان‌باختگان آبان‌ماه ۹۸ همگی در قالب این کمپین اعلام دادخواهی کرده‌اند.

یکی از اعضای خانواده‌ یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ نیز پس از حدود ۶ ماه، سکوت خود را شکست و به این کمپین پیوست؛ خواهر فرزاد انصاری‌فرد با انتشار ویدئویی، در قالب این کمپین ضمن اعلام دادخواهی گفت: «من تا نفس دارم، دادخواه خون به‌ناحق‌ریخته‌شده برادرم هستم.» فرزاد انصاری‌فر، جوان ۲۷ساله‌ اهل بهبهان بود که ۲۵ آبان ۹۸ در اعتراضات سراسری با اصابت تیر مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

خانواده فرزاد انصاری‌فر، سکوت خود را شکستند و به این کمپین پیوستند

۱۷ اردیبهشت ۹۹ نیز یک دادخواست برای گردآوری امضا در حمایت از این کمپین در شبکه‌های مجازی منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت. هر کسی از هر جای دنیا می‌تواند با امضای این دادخواست از این کمپین حمایت کند. در این میان صفحه فارسی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پیامی به این کمپین پیوست.

اعلام حمایت صفحه فارسی وزارت امور خارجه آمریکا از کمپین دادخواهی

از دیگر سو، برخی از کاربران شبکه‌های مجازی نیز با انتشار ویدئویی از خود به طور یکسان جمله‌هایی را با مضمون دادخواهی بر زبان آوردند: «دادخواهم / برای ایرانم / برای ندا / برای پویا / برای نداها و پویاهای هموطنم / اهل ایرانم / اهل داد / دشمن بیداد / دادخواهم / دادخواه.»

یکی از کاربران توییتر نوشت: «این فریاد دادخواهی پدر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران است! معترض یا شهروند عادی، همگی قربانی حکومتی هستیم که بر دروغ بنا شده و با فساد، جنایت و تبعیض به بقای خود ادامه می‌دهد! ما پسران و دختران کسی هستیم، فرزندان ایران! … ایران متحد، ایرانی آزاد ست.»

این کمپین از ۸ اردیبهشت ۹۹ در فضای مجازی به راه افتاده است

کاربر دیگری با انتشار تصویر محسن محمد‌پور، کودک کار کشته‌شده در آبان‌ ۹۸، نوشت: «برای تو می‌نویسم. تو که می‌توانستی درد فقر نداشته باشی. تو که می‌توانستی کودک #کارگر نباشی. می‌توانستی عاشق بشی، عشقبازی کنی و جوانی، زیبا باشی و دنیا را زیبا ببینی. برای تو که نمی‌شناختمت اما برای من‌هایی که نمی‌شناختی، داد دادخواهی زدی. برای تو که می‌توانستی زنده باشی … .»

پیش از این نیز در اسفندماه ۹۸ کمپین مشابهی توسط خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی تشکیل شد که بیش از ۷۲هزار امضا در حمایت از آن به ثبت رسید. این کمپین توسط حامد اسماعیلیون، نویسنده ساکن کانادا که همسر و دخترش را در این حادثه از دست داد، برای دادخواهی راه افتاده بود.

متن پیام دادخواهی پدر پویا بختیاری:

«به نام ایزد یکتا! به نام ایران!

اینجانب منوچهر بختیاری، پدر جان‌باخته راه میهن – پویا بختیاری – که در ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۸ در یک تجمع احقاق حق، توسط عوامل حکومت وقت به ضرب گلوله عالماً و عامداً جمجمه‌اش را متلاشی نموده‌اند، قصد دادخواهی و تشکیل “کمپین دادخواهی” را دارم. بدین وسیله از کلیه دادگاه‌های قضایی خارج از ایران و مخصوصا دادگاه کیفری لاهه اعلام دادخواهی نموده، امید است در این مورد اقدامات لازم و شایسته به عمل آید. در این راه از تمام خانواده‌های جانباختگانی که در طول ۴۱ سال حکومت جور و ستم عزیزان خود را از دست داده‌اند، می‌خواهم به این کمپین دادخواهی بپیوندند و اعلام همبستگی کنند. باشد که صدای حق‌طلبانه ما به گوش مقامات ذی‌ربط در داخل و خارج از کشور برسد تا آمران و عاملان این جنایات معرفی و مجازات شوند.»

پدر پویا در مصاحبه‌ای نیز گفت: «من دادخواه پویا هستم. مردم و چهره‌های شناخته‌شده کمک کنند تا داد او و همه جوانان را بستانیم.»

انتشارات بیشتر ...