Search

English

نگاهی به کودک آزاری جنسی در مدارس ایران*

روزنامه «مردم نو» در زنجان در اردیبهشت ۱۳۹۵ پرده از یک پرونده آزار جنسی در یکی از روستاهای این استان برداشت. ندا دختر ۹ ساله ای بود که در مدرسه ای در روستای «قره محمد» از توابع خدابنده زنجان از طرف معلم خود مورد آزار جنسی قرار می گرفت. او مدت ها این اتفاق را از خانواده اش مخفی نگاه می داشت. مادر ندا می گوید:«ندا مدت‌ها بود که تمایلی به رفتن به مدرسه نداشت، هر روز صبح به بهانه‌ای از رفتن به مدرسه طفره می‌رفت و من او را با کتک روانه مدرسه می‌کردم».

بالاخره دختر ۹ ساله آزار معلم متجاوز را فاش می کند و خانواده ندا ماجرا را به رئیس پاسگاه منطقه اطلاع می‌دهند. با اطلاع قاضی، ندا به پزشکی قانونی فرستاده می شود و پس از استعلام از پزشکی قانونی دستور بازداشت معلم متجاوز صادر می شود. اما دادگاه در نهایت برای این معلم – که به گفته وبسایت ها از خانواده سپاهی و پرنفوذ برخوردار بود – قرار منع تعقیب صادر می کند چون به گفته دادگاه عمل «دخول» در این رابطه صورت نگرفت.

 

نشریه محلی «مردم نو» در زنجان برای نخستین بار خبر این آزار جنسی را منتشر کرد

یکی از اعضای خانواده ندا درباره تبرئه معلم از اتهام «زنای به عنف» گفت و یادآور شد که دادگاه تنها اتهام «رابطه نامشروع» را قبول کرد. این عضو خانواده درباره رای دادگاه می گوید: « سوال ما این است که آیا برای بچه ۹ساله اصلا می‌شود از جمله رابطه نامشروع استفاده کرد؟»

این عضو خانواده ندا درباره بی توجهی دادگاه به سخنان خانواده ندا و اعمال نفوذ خانواده معلم آزارگر می گوید: «دادگاه به حرف‌های ما توجه نکرد. اینجا منطقه محروم است. وضع مالی ما خوب نیست ولی معلم پولدار است. یکی از برادرانش رئیس بانک انصار خدابنده است و یکی دیگر سپاهی است. اینها حتی یک نفر را واسطه فرستادند که به ما گفت تا ۶۰ میلیون تومان پول می‌دهیم، ماشین می‌دهیم و تا آخر عمر از شما حمایت می‌کنیم، فقط رضایت بدهید».

اما این تنها مورد کودک آزاری جنسی در مدارس ایران در سال های اخیر نبود

پیش از آن در اردیبهشت ۱۳۹۳ ناظم یک مدرسه ابتدایی در غرب تهران نیز به اتهام آزار جنسی ۶ کودک ۸ تا ۱۱ ساله بازداشت شده بود. با این حال برخی گزارش‌ها نیز از تعداد بیشتری از کودکانی می‌گفت که مورد آزار جنسی این ناظم قرار گرفته بودند. جالب آن‌که وقتی شاکیان پرونده دنبال محاکمه این ناظم متجاوز بودند، یکی از آن‌ها در طی مصاحبه‌ای گفت که از حراست کل آموزش و پرورش به او گفته‌اند پیگیر این قضیه نباشد زیرا «چنین اتفاق‌هایی در آموزش و پرورش می‌افتد».

اما نکته عجیب تر درباره پرونده، نوع اظهارنظر «مظفر الوندی» – دبیر مرجع ملی حقوق کودک و مشاور وزیر دادگستری – بود که در یک گفتگو حدود دو ماه پس از رسانه ای شدن این پرونده از وجود «کشش دوطرفه» بین ناظم متجاوز و کودکان مورد تجاوز گفت. او در سخنان خود گفته بود: «از نظر علمی نیز برخی اعتقاد دارند این کشش‌ها و گرایش‌ها به صورت دو طرفه در برخی مقاطع سنی وجود دارد. بنابراین باید زمینه این گونه گرایش‌ها از بین برود؛ فضاهای مجازی و ماهواره بر روی کودکان تاثیر می‌گذارند».

 مظفر الوندی – مشاور وزیر دادگستری – از وجود کشش دوظرفه بین ناظم متجاوز و کودکان مورد آزار سخن گفت

اما «شیرزاد عبداللهی» – کارشناس آموزش و پرورش – ضمن رد این اظهارات، این نگاه را «ظالمانه» می داند که هراس و ترس کودکان از ناظم مدرسه و ناآگاهی آنان از عمل انجام شده را در نظر نمی گیرد. او درباره چرایی چنین اتفاقی در مدارس نیز می گوید: «هر چند شناخت افراد پدوفایل (کودک آزار جنسی)کار آسانی نیست. اما تمرکز گزینش روی مسایل اعتقادی و سیاسی امکان عبور افراد منحرف از فیلتر گزینش را با ظاهرسازی فراهم کرده است».

در همان سال ۱۳۹۳ یک مورد کودک آزاری جنسی دیگر نیز در تهران رخ داد

در تابستان ۹۳ نیز اعلام شد که ۱۴ دانش آموز تهرانی در مدرسه ای در جنوب تهران مورد آزار و تجاوز جنسی معلم ورزش خود قرار گرفته‌اند.یکی از مادران در پرونده شکایت خود به چگونگی کشف این ماجرا اشاره کرده بود که روایتی دردآور است. این مادر گفته بود:«معلم ورزش..هم مربی فوتبال بود و از فدراسیون کارت داشت و هم معلم ورزش مدرسه‌شان بود، اعتماد کردیم و بچه‌ام را به دست او سپردیم اما روز حادثه وقتی به خانه آمد دیدم بدنش خونی است. اول نمی‌خواست حرفی بزند. وقتی خیلی پی‌گیر شدم گفت چون در بازی فوتبال با تیم رقیب باخته‌اند مربی‌شان آن‌ها را کتک زده است. وقتی موضوع را با خانواده‌های دیگر در میان گذاشتم متوجه شدم که فقط پسر من نبوده بلکه ۱۳ کودک دیگر نیز مورد آزار و اذیت این معلم قرار گرفته‌اند».

کودکان به خاطر علاقه به فوتبال و حضور در تیم چیزی به خانواده خود نمی گفتند

اما چرا بدن خونین؟ کودکان مورد آزار قرارگرفته در روند بازپرسی پرونده به این مساله اشاره کردند که این معلم آن‌ها را با سنگ و چوب می‌زد و اگر به حرفش گوش نمی‌کردند در اتاق زندانی می‌شدند اما به خاطر علاقه‌ به فوتبال و انتخاب برای تیم اصلی چیزی به خانواده‌ها نمی‌گفتند.

تا اینکه…یکی از کودکان که زیر دست این معلم ورزش بود، می گوید: «به خاطر فوتبال که علاقه ما بود چیزی به خانواده‌هایمان نمی‌گفتیم تا اینکه آخرین بار متوجه شدیم به چهار نفر از بچه‌های تیم تجاوز کرده است. من و یکی از دوستانم وقتی این موضوع را فهمیدیم از ترس همه چیز را به خانواده‌هایمان گفتیم. البته ما اول کتک‌ خوردن به دست مربی را گفتیم و بعد موضوع تجاوز به بچه‌های دیگر را مطرح کردیم».

گرچه بنا به گفته ها آن چهار نفر حاضر به طرح شکایت از معلم ورزش نشدند. اما به گزارش رسانه ها این پرونده قطعا تنها به ضرب و جرح کودکان محدود نمی شد. معلم ورزش کودکان را وادار می کرد تا عریان در برابر او بایستند و او نیز از آن ها عکس می گرفت.

و باز هم کودک آزاری جنسی در مدرسه ای در تهران

در یکی از آخرین موارد کودک آزاری جنسی در مدارس نیز وبسایت «خبرآنلاین» در یک گزارش اختصاصی خبر داد که گروهی از دانش آموزان سال اول دبیرستان در یک دبیرستان غیرانتفاعی پسرانه در منطقه دو تهران توسط معاون آموزشی مدرسه مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. این اتفاق در دبیرستان دوره اول مجتمع آموزشی معین تهران در خیابان مرزداران رخ داده است.

پدر یکی از دانش آموزان گفته است این معاون آموزشی با پخش تصاویر «مستهجن» از طریق گوشی تلفن همراه خود دانش آموزان را وادار به اعمال غیراخلاقی می کرده است. یکی دیگر از والدین از رفتار پرخاشگرانه و عصبی فرزند خود خبر داد که پس از مراجعه به پزشک، این نوجوان از بلایی گفت که در مدرسه سر او آمده بود. والدین همچنین گفته اند این فرد به دانش آموزان مشروب و سیگار می داده است.

بنا به این گزارش، و براساس گفته های والدین دانش آموزان، این معاون آموزشی به پخش تصاویر «مستهجن» در حضور دانش آموزان اقرار کرده است. به گفته خبرگزاری ها والدین دانش‌آموزان این نکته را بیان کرده اند که برخی از این آزارهای جنسی در اتاقی در مدرسه در مجاورت اتاق مدیر مدرسه روی داده است و بعید است که مدیر مدرسه از این واقعه خبر نداشته باشد.

تصویر ناظم متجاوز که سیدمحمدحسین حائری زاده نام دارد

به گفته خبرگزاری ها، این معاون‌آموزشی از حوالی آبان و آذر سال گذشته این آزارهای جنسی خود را آغاز کرده است و پس‌ از نوروز نیز به‌ بهانه اردوهای مرور دروس، دانش‌آموزان را به شرکت در اردوها تشویق می‌ کرد و برخی از آزارها نیز در این اردوها روی داده است.

این معاون‌آموزشی با شکایت بیش از ۴۰ نفر از اولیای دانش‌آ‌موزان دیروز حوالی ساعت ده صبح توسط پلیس امنیت بازداشت شد. این اتفاق واکنش های بسیار زیادی برانگیخت و حتی شخص آیت الله خامنه ای، شخصا وارد این مساله شد و طی حکمی به رییس قوه قضاییه دستور داد که «حدود الهی» در رابطه با محکومین پرونده اخیر آزار جنسی دانش آموزان در دبیرستانی در غرب تهران اجرا شود.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود نوشت: «خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تأسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید». وزیر آموزش و پرورش نیز بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار جنسی دانش آموزان آزاردیده کرد.

اما عمق فاجعه آنجاست که «نجاتی» که در وبسایت خبرآنلاین کار می کند در توییتی پس از این اتفاق نوشت: «گزارشی که دیروز در خبرآنلاین از ماجرای تجاوز به دانش‌آموزان منتشر کردیم اینقدر جدی‌ست و دردناک است که از دیروز تا همین ساعت بالغ بر ۶ تا ۷ تماس از والدین در مناطق دیگر تهران و شهرهای دیگر داشتیم و آنها درخواست بررسی مورد های مشابه در دیگر مدارس را داشتند».

کودک آزاری جنسی تنها محدود به مدارس نیست

اگرچه ذکر موارد بالا و اتفاقات فاجعه باری که بر سر کودکان دانش آموز آوار شده است، به اندازه کافی فاجعه بار بوده است، اما نکته این است که این گزارش تنها مواردی از کودک آزاری جنسی را برجسته کرد که در مدارس ایران رخ داده اند. بارز است که مواردی چون پرونده «سعید طوسی» – قاری مشهور قرآن – که به چندین مورد کودک آزاری متهم شده بود و سرآخر نیز از سوی دادگاه تبرئه شد، از جمله موارد برجسته سال های اخیر بوده است.

پرونده ای که «محمود صادقی» – نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی – به صراحت از «اعمال نفوذ آشکار در فرایند دادرسی» در جریان این پرونده گفت و افراد منتسب به دفتر رهبری را در جریان این مساله تاثیرگذار دانست.

سعید طوسی از قاریان محبوب آیت الله خامنه ای و متجاوز به چندین کودک

ضمن اینکه در آبان ۱۳۹۶ بود که مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران آماری فاجعه بار را اعلام کرد که نشان داد کودکان کار و خیابان به صورت دائمی مورد آزار جنسی قرار می گیرند. «رضا قدیمی» در یک رقم حیرت انگیز اذعان کرد که ۹۰ درصد کودکان کار و خیابان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

هنگامی که خبرنگار از او درباره صحت این رقم می پرسد او بر درستی این آمار تاکید می کند و در توضیح بیشتر می گوید:‌«متوجه شدیم عمو یا دایی این کودکان، بچه‌های فامیل را جمع می‌کند، صبح تا ظهر تکدی‌گری می‌کنند و بعدازظهر به آنها تعرض می‌کنند. اینها مستند است.» او ادامه می دهد:‌«متاسفانه از ٤٠٠ تایی که مددکاران بهزیستی با آنها صحبت کرده‌اند، به نزدیک به ٩٠ درصدشان تعرض شده است.»

 

*این گزارش تنها چند مورد کودک آزاری جنسی در مدارس در چندسال اخیر را در برگرفته است. طبعا مواردی در اینجا گزارش شده اند که رسانه ای شده اند. آموزشکده توانا منکر ابعاد گسترده تر این مساله در مدارس ایران نیست. 

انتشارات بیشتر ...