Search

English

از قربانیان سیلاب تا قربانیان سپاه پاسداران

در ۱۶ فروردین ۹۸، رییس پزشکی قانونی ایران از جان‌باختن ۶۷ نفر از شهروندان ایرانی «به دلیل وقوع سیل و حوادث ناشی از آن» خبر داد. این در‌حالی‌ست که به علت ادامه بارندگی، و احتمال جاری‌شدن سیل، احتمال صدمات جانی همچنان بالاست.

«احمد شجاعی» دراین‌باره و در توضیحی تفصیلی گفت: «در استان فارس ۲۱ نفر، لرستان ۱۵ نفر (یک نفر به دلیل تخریب پل و سقوط خودرو) خراسان شمالی ۳ نفر، گلستان ۸ نفر، مازندران ۵ نفر و همدان ۵ نفر به دلیل سیل جان خود را از دست داده‌اند. همچنین یک نفر در قم به دلیل سقوط در سیلاب، ۲ نفر در محور رشت – قزوین به دلیل رانش زمین، یک نفر در خوزستان، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در سمنان، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد جان خود را به دلیل سیل از دست داد‌ه‌اند».

تیراندازی سپاه پاسداران؛ قتل شهروند ایرانی

اما فارغ از این جان‌باختن‌ها که به علت وقوع سیلاب بوده و در پی حادثه‌ای طبیعی بوده است، یک شهروند ایرانی به نام «عبود جلیزی» نیز در خوزستان جان خود را از دست داد اما نه به علت سیل و تبعات آن، بلکه با گلوله‌ای که نیروهای سپاه پاسداران شلیک کردند.

در خبری که «بنیاد برومند» نیز آن را تایید کرده است، در چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸ بود که بین نیروهای سپاه پاسداران با روستاییان چند روستا حوالی دشت آزادگان و سوسنگرد درگیری رخ می‌دهد. درباره علت درگیری به طور خلاصه می‌توان گفت که سپاه پاسداران تصمیم گرفته بود سیل‌بندهایی را که این روستاییان برای حفاظت از مزارع خود در برابر سیلاب درست کرده بودند را باز کند.

منابع محلی نقل می‌کنند که سپاه پاسداران این کار را برای حفاظت از تاسیسات نفتی در مقابل جریان سیلاب انجام داد. «محمد دورقی» – از تحلیلگران خوزستانی – درباره این درگیری نوشت: «در اطراف هورالعظیم جدال عظیمی بین منافع ملت و منافع دولت در جریان است. دقیق‌تر بگویم بین گندم ملت و نفت دولت. دولت می‌خواهد مردم و گندم‌شان را زیر آب ببرد تا نفت‌اش را نجات دهد و مردم که می‌دانند تنها همین گندم است که راه به سفره هایشان می‌برد و نفت و عواید متعدد و منافع بی‌شمارش مال آن‌ها نیست برای نجات خود و دسترنج‌شان مقاومت می‌کنند. مقاومتی مشروع در برابر سلب مستقیم حیات».

به هر ترتیب در این درگیری، چند تن از مردم مجروح شدند. از جمله عبود جلیزی گلوله خورده و زخمی می‌شود و در نهایت در بیمارستان آپادانا جان خود را از دست داد.

Image result for ‫عبود جلیزی‬‎

تن بی‌جان عبود جلیزی

به گفته منابع محلی، عبود جليزی پدر سه پسر و سه دختر بود كه هيچ‌كدام از آنها ازدواج نكرده‌اند. تنها منبع درآمد این خانواده نیز زمین کشاورزی بود که بازکردن سیل‌بندها (که مردم خود درست کرده بودند) توسط سپاه پاسداران، موجب شد زمین کشاورزی آن‌ها نیز مانند صدها هکتار از دیگر زمین‌های کشاورزی به زیر آب برود.

«تکذیب» درگیری سپاه با شهروندان

پس از این درگیری بود که «رمضان شریف» – سخنگوی سپاه پاسداران – درگیری بین یگان‌های سپاه و مردم را «شایعه» و «فضاسازی» دانست و با اشاره به اینکه مصوبات شورای تامین استان‌ها را باید نیروهای نظامی و انتظامی اجرایی کنند، چنین گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نهادی مردمی که ارتباطی صمیمی و معنوی با آحاد مردم به ویژه عشایر و روستاییان دارد، از قدرت گفتمانی خود برای مجاب کردن آنان برای دور شدن از مناطقی که احتمال خطر جانی برایشان دارد استفاده کرده و به مسئولین مربوطه در بخش های مختلف برای حل مشکلات مردم ناشی از حوادث طبیعی کمک می کند».

 

 

انتشارات بیشتر ...