Search

English

در خوابگاه دختران چه می‌گذرد؟

تصور کنید اتاقی در خوابگاهی آتش بگیرد و شما راه فرار از ساختمان نداشته باشید و اگر هم با آتش نشانی تماس بگیرید از طرف مسئول ساختمان توبیخ شوید و به شما بگوید: «اگر هم می سوختید، دیه تون رو می دادیم»!

عجیب و ترسناک است؟ فکر می کنید درباره زندان سخن می گوییم؟ خیر! این شرایطی ست که بر خوابگاه دختران در ایران حاکم است. در واقع خوابگاه های دخترانه در ایران با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند. عمده ترین مشکلات خوابگاه های دخترانه در ایران محدودیت فضا و شلوغی اتاق هاست. مثلا در اتاقی که برای دو نفر طراحی شده است گاهی تا پنج نفر زندگی می کنند. مشکلات رفاهی متعدد از قبیل غذای نامناسب و بدون تنوع، عدم وجود وسایل ورزشی و تفریحی، نبود امکانات رفاهی مناسب و از این قبیل که گاه در خوابگاه های دخترانه در شهرستان های دوردست نسبت به مرکز وضعیت فاجعه آمیزی پیدا می کند.

Image result for ‫مشکلات خوابگاه دخترانه در ایران‬‎

خوابگاه دخترانه در ایران به طور کلی وضعیت مطلوبی ندارد و از فقدان امکانات رفاهی رنج می برد

خوابگاهی به مثابه زندان!

اما یکی از بزرگترین مشکلات خوابگاه های دخترانه، در مساله ای ست که ظاهرا ساده و کم اهمیت می نماید اما با توجه به حجم نظرات دریافتی در این باره در یکی از پست های اینستاگرامی مرتبط با این موضوع در اینستاگرام آموزشکده توانا، به نظر می رسد یکی از مشکلات جدی باشد؛ نگاهی زندانی وار به دانشجویان دختر که خود را در قفل کردن در خوابگاه در شب و مقررات بسیار سختگیرانه و ارتجاعی ورود و خروج نشان می دهد. روایت های شخصی و بی واسطه ای که از اتفاقات متاثر از این فضا خوانده می شود گاهی ترکیبی از خشم و حیرت می آفریند.

اگرچه به طور قطع نمی توانیم این ادعا را به «همه» خوابگاه های دخترانه در ایران تعمیم بدهیم، اما به نظر می رسد با توجه به تجربیات مشابه می توان گفت اکثر خوابگاه های دخترانه از ساعتی از شب به بعد قفل می شوند! «سرمه» که خود در خوابگاهی دخترانه در تهران زندگی می کند، یک تجربه شخصی اش را در توییتر ذکر کرده است که تایید کننده ادعای بالاست: «زنگ زدیم ۱۱۰ بیاد به صدای دزدگیر ماشینی که یه ساعته رو مخه رسیدگی کنه، گشتی شون زنگ زده که نمیتونی شماره پلاکش رو بگی زنگ بزنیم صاحبش بیاد خفه اش کنه گفتم نه ما تو خوابگاهیم در رومون قفله».

«فرشته» یکی از دانشجویانی ست که در دو دانشگاه بزرگ علامه طباطبایی و شهید بهشتی تهران دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را گذرانده است و از آنجا که اهل تهران نیست، در همه این سال ها در خوابگاه سکونت داشته است. او نیز در گفتگو با «توانا» تایید می کند که در خوابگاه های این دو دانشگاه، در خوابگاه ساعت ۹ شب به بعد قفل می شد.

توییت حیرت انگیز سرمه 

پس از اینکه اینستاگرام آموزشکده توانا، پستی در این باره قرار داد و از مخاطبان خود خواست که اگر تجربه زندگی در خوابگاه دخترانه را دارند از آن بنویسند، نظرات و پیام های مختلفی دریافت شد. در یکی از پیام ها یکی از همراهان از تجربه ای تلخ در خوابگاه دانشگاه خوارزمی کرج نوشته بود:‌ «در مورد خوابگاه دخترانه. من به مدت یکسال در خوابگاه دانشگاه خوارزمی واقع در حصارک کرج زندگی میکردم که دارای بیست و یک ساختمان جداگانه درون یک محوطه پارک مانند بود. هر شب ساعت یازده در ورودی هر ساختمان قفل میشد و نگهبان به ساختمان خودش می رفت. یک شب هم اتاقی من از پله ها سر خورد و پایش شکست و من هر چه سعی کردم با تلفنخانه یا نگهبانی تماس بگیرم، نشد که نشد و در قفل بود و دوست من تا صبح داد زد از درد ولی کسی سراغمون نیومد تا نزدیک شش صبح. من سال بعد از خوابگاه خارج شده و خانه گرفتم…».

فرشته از نوع برخورد مسئولین خوابگاه بسیار ناراضی ست و با اشاره به تجربه اش از خوابگاه کوی شهید بهشتی در ولنجک تهران می گوید: «وضعیت نظارت بر حجاب در دوران ما خیلی بد بود و خیلی گیر می داند. یک خانم به نام خانم رضایی دم در بود که سراسر عقده بود و کاسه داغ تر از آش بود. یکی از دوستان ما با او درگیر شده بود و او نیز دوست ما را به جاهایی مانند کمیته انضباطی و مراحل جدی تر کشاند. من فکر می کنم مسئولین به صورت عامدانه کسانی را دم در می گذاشتند که  بیشتر اذیت می کردند».

روایت هایی که دیگران نیز از تجارب خود عرضه می کنند نیز شبیه به روایتی ست که فرشته می گوید. به عنوان مثال اکانت «دیده بان آزار» در توییتر تجارب بسیار ناراحت کننده ای از زندگی در این فضا را نوشته است. به دو نمونه از این تجربیات توجه کنیم: «یکی از دوستانم به دلیل داشتن موهای زائد زیاد و موهای کوتاه روی سرش از خوابگاه اخراج شد. دختر را به دفتر کشاندند و گفتند: “شلوارت را بالا بزن” خشونت به بدن یکی از ترسناک‌ترین و شاید سینمایی‌ترین نظارت‌ها بود». یا او در یک توییت دیگر نوشته است: «یک بار دختری که می‌گفتند دهانش بوی الکل می‌داد ساعت دوازده شب رسید و فردای آن روز برایش شرط گذاشتند که فقط با آوردن گواهی بکارت اجازه پذیرشش را می‌دهند».

از فرشته پرسیدیم ِآیا مسئولین خوابگاه روی نوع پوشش شما هم حساسیت داشتند؟ او ضمن تاییدی قاطع در این باره می گوید: «حق نداشتیم با روسری بیرون برویم و باید با مقنعه بیرون می رفتیم که این خود خیلی آزاردهنده بود. حتی به لاک ناخن دخترها گیر می دادند و مجبورت می کردند که لاک ناخنت را پاک کنی و بیرون بروی. باور نمی کنید! ولی بعضا مسئول خوابگاه بعضی دخترها رو تعقیب می کرد که ببیند کجا می رود و با که می رود».

Image result for ‫خوابگاه دختران دانشگاه شهید بهشتی‬‎

نمایی از خوابگاه دخترانه دانشگاه شهید بهشتی

نکته جالب توجه در اینجاست که حتی گزارش هایی که در سایت های محافظه کار داخلی نیز تهیه می شوند، برخورد تند مسئولین خوابگاه ها را تایید می کنند. به عنوان مثال در گزارشی که سایت «به دخت» از یکی از خوابگاه های دخترانه تهیه کرده است، دانشجویی به نام «مینا» علی رغم آنکه معتقد است «کنترل شدید» ایرادی ندارد، اما مساله را فراتر از این می داند و می گوید:‌« مسؤول شب خوابگاه بسیار تند برخورد می کند، شاید به خاطر اینکه از او حساب ببرند».

فرشته در عین حال یادآوری می کند که این آزار محدود به مسئولین خوابگاه نبود. به گفته او بعضی خانواده های غیرتهرانی خودشان نزد مسئولین خوابگاه می آمدند و از آن ها درخواست می کردند که به اصطلاح حواسشان به دخترشان باشد و براین اساس کم پیش نمی آمد که اگر دانشجوی دختری خلاف خواست مسئولین رفتار کرده باشد، با خانواده او تماس گرفته شود و این مساله به خانواده گزارش داده شود.

نگاهی به زندگی خوابگاهی دخترانه در ترکیه

شاید برخی از در این استدلال وارد شوند که ایران کشوری مذهبی و محافظه کار است که در آن، جامعه و خانواده ها روی دختران دانشجو و زنان جوان به طور کلی حساسیت زیادی دارند و همین مساله ایجاب می کند که نظارت بالادستی و سیستماتیک روی رفتار دانشجویان دختر وجود داشته باشد. اما نکته آنجاست که اگر فرض محافظه کاری جامعه ایران را بپذیریم، ایران حتی در میان کشورهای مذهبی منطقه نیز شرایط استثنایی و غیرقابل تحملی برای دختران دارد.

آموزشکده توانا موفق شده است با یکی از دانشجویان دختر ایرانی که در ترکیه تحصیل می کند در این باره گفتگو کند و از او درباره وضعیت خوابگاه های دخترانه در ترکیه و تجربه شخصی او بپرسد. او که مایل به ذکر نام خود نبود، در گفتگو با توانا یادآوری کرد که در دو شهر مالانیا و آنکارا به تحصیل پرداخته است و در این دو شهر تجربه زندگی خوابگاهی داشته است.

او تاکید می کند با اینکه مالانیا شهری بسیار محافظه کار و مذهبی در ترکیه محسوب می شود، اما با این وجود حتی در چنین شهری از ساعت شش صبح تا ۱۱ شب اجازه ورود و خروج می دهند که در شب های تعطیل آخر هفته نیز تا ۱۲ شب تمدید می شود. این غیر از این است که اگر کسی در بین این ساعات بخواهد بیرون برود می تواند با اجازه از خوابگاه این را انجام دهد.

Image result for Ankara Üniversitesi  Kız Öğrenci

نمایی از زندگی خوابگاهی در ترکیه

این دانشجو که از زندگی خوابگاهی در ترکیه راضی است، در ادامه صحبت خود تاکید می کند که هیچ کسی نمی تواند در مورد پوشش دختران اظهار نظر کند. به تجربه ای جالب توجه اشاره می کند که می تواند فرق فارق خوابگاه دخترانه در ترکیه در مقایسه با ایران را نشان دهد: «یک چیزی بگویم. یک بار در یکی از این خوابگاه های دخترانه یک مدیر اسلامگرا به یک دانشجوی دختر گیر داده بود که شلوارکش خیلی کوتاهه و پرسنل مرد معذب میشن. این دانشجو هم از این مدیر شکایت کرد که آیا این مدیر حق دارد چنین حرفی به من بزند یا خیر. رای دادگاه هم این بود که این اخلال در آزادی پوشش است و مدیر خوابگاه باید توبیخ و جریمه شود».

او در یک جمع بندی پیرامون فضای حاکم بر خوابگاه های ترکیه و نوع نگاه خانواده ها به آن به این نکته اشاره می کند که خوابگاه اساسا برای خانواده های مذهبی در ترکیه از این رو اطمینان بخش است که مطمئن می شوند دختران و پسران جوانشان به علت دیسپلین موجود در خوابگاه بیرون نمی مانند و از رفتارهای حساسیت آفرین جلوگیری می کند اما در عین حال این مساله، این اجازه را به هیچ عنوان به مسئولین خوابگاه نمی دهد که در نوع پوشش دانشجویان به خود اجازه دخالت بدهند.

 

انتشارات بیشتر ...