Search

English

پنج چهره فاسد جمهوری اسلامی

چندی پیش «مایک پمپئو» – وزیر امور خارجه آمریکا – در روز یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ در جمع ایرانیان آمریکا در ایالت کالیفرنیا حاضر شد و سخنان تندی علیه نظام حاکم بر تهران ایراد کرد.

 

او که به طور معناداری کتابخانه رونالد ریگان در شمال لس آنجلس را برای برگزاری سخنرانی برگزیده بود، در این سخنرانی به بر رفتارهای تروریستی رژیم جمهوری اسلامی و حمایت این رژیم از گروه های تروریستی منطقه اشاره کرد و در بخشی از سخنان خود گفت: «امروز، به لطف کمکهای مالی رژیم، درآمد ماهیانه یک جنگجوی متوسط حزب الله دو یا سه برابر یک آتش نشان در تهران است».

 

رییس سابق سیا، که پیش از این و چند هفته قبل، شروط ۱۲ گانه ای برای «رسیدن به یک توافق جدید» با جمهوری اسلامی برشمرده بود که به تمامی شروطی سیاسی بودند، در این سخنرانی بر رفتارهای غیرانسانی جمهوری اسلامی متمرکز بود و در این راه، یکی از جنبه های مورد تاکید پمپئو، فساد اقتصادی مسئولان ارشد و چهره های پرنفوذ در جمهوری اسلامی بود.

 

از جمله او در بخشی از سخنان خود، به بیکاری جوانان ایرانی اشاره کرد و با یادآوری زندگی میلیون ها ایرانی در زیر خط فقر گفت: «یک سوم جوانان ایرانی بیکارند و یک سوم ایرانیان زیر خط فقر زندگی می کنند». او مسبب این وضعیت را مسئولانی دانست که در حال پرکردن جیب های خود هستند. مسئولانی که به گفته پومپئو بیشتر شبیه به اعضای یک گروه مافیایی هستند تا دولت.

 

مایک پمپئو و صادق لاریجانی: پمپئو در سخنرانی خود به صادق لاریجانی اشاره ای تفصیلی داشت. او صادق لاریجانی را یک «راهزن» خواند و گفت: «من کمی شک دارم که یک راهزن که تحت تحریم های بین المللی است فرد مناسبی برای کسب بالاترین منصب قضایی در ایران باشد». او با اشاره به میزان دارایی صادق لاریجانی گفت: «صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه را در نظر بگیرید. ثروت او از طریق اختلاس دارایی های عمومی و ریختن آن به حساب بانکی اش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار است».

Image result for ‫صادق لاریجانی‬‎

مایک پمپئو، صادق لاریجانی را یک «راهزن» خواند

در پاییز ۱۳۹۵ کانال تلگرامی «آمدنیوز» خبر داد که ۶۳ حساب شخصی به نام صادق لاریجانی وجود دارد که سپرده های مردم در آن قرار می گیرد و بهره ماهانه آن – ۲۰ میلیارد تومان – به حساب صادق لاریجانی ریخته می شود. «علی طیب نیا» – وزیر وقت اقتصاد دولت روحانی – در گفتگویی تلویزیونی در آن وقت درباره این موضوع، اصل وجود حساب ها و بهره ماهانه از سپرده های مردم را انکار نکرد و صرفا گفت: «از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته است…طبعا به این مبالغ سودهایی نیز تعلق گرفته که البته از اصل پول ها به هیچ وجه استفاده نشده است». او در ادامه نیز گفت که سود حاصله از مبالغ مذکور، صرفا برای برخی هزینه های معین در قوه قضاییه صرف شده است.

 

مایک پمپئو و صادق محصولی: مایک پمپئو نیز در سخنرانی خود به نام «صادق محصولی» نیز اشاره کرد. او با اشاره به نام و سابقه و ثروت صادق محصولی گفت: «او زمانی یک افسر بی‌مایه سپاه در پایان جنگ ایران و عراق بود و حالا میلیاردها دلار ثروت دارد. چگونه موفق شد این کار را بکند؟ به دلایل نامعلومی در بستن قراردادهای پرسود عمرانی و تجارت نفتی از طریق کسب و کار مرتبط با سپاه وارد بود».

Image result for ‫صادق محصولی‬‎

روح الله حسینیان، صادق محصولی را «پولدار» اصولگرایان خوانده بود

صادق محصولی وزیر کشور دولت احمدی نژاد بود. او سابقه فعالیت در سطوح بالای سپاه پاسداران را داشت. صادق محصولی به دلیل ثروت گسترده خود در مظان اتهامات مختلف بود. از جمله وقتی نام او برای تصدی وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی شده بود، عماد افروغ نماینده وقت مجلس درباره او گفته بود: «چگونه فردی با ثروت بادآورده و ناشی از تعاملات و ارتباطات خاص زمان مسوولیت خود می‌تواند وزیری مناسب با کابینه‌ عدالت‌خواه باشد». «روح الله حسینیان» از چهره های شاخص اصولگرا یک بار در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر احتمال استفاده از پول محصولی به‌نفع تبلیغات انتخاباتی احمدی‌نژاد، گفته بود: «اصولگرایان باید یک نفر پولدار داشته باشند تا از آنها حمایت کند تا بتوانند رأی بیاورند».

 

مایک پمپئو و مکارم شیرازی: یکی دیگر از نام هایی که در سخنرانی پمپئو به عنوان یکی از چهره های فساد اقتصادی گسترده در جمهوری اسلامی مطرح شد، آیت الله صادق مکارم شیرازی بود. او لقب مکارم شیرازی را یادآوری کرد و او را «سلطان شکر» خواند و گفت: «او به لطف تجارت غیرقانونی شکر که به کسب بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد منجر شد به سلطان شکر معروف شده است. او به دولت ایران فشار آورده تا یارانه تولیدکنندگان داخلی شکر را کم کند در حالی که خودش بازار را از شکر وارداتی گران‌تر اشباع می‌کند».

Image result for ‫مکارم شیرازی‬‎

مکارم شیرازی در عامه مردم به «سلطان شکر» مشهور است

در اردیبهشت ۸۷، عباس پالیزدار، دبیر هیأت تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضاییه، در یک سخنرانی جنجالی در قوه قضاییه، درباره لقب سلطان شکر گفت: «اجازه ندید آخرشو نگیم کیه. ولی معاونش آقای مدلل هست که داماد یکی از این علمای اعلام هست». درواقع پالیزدار بدون آنکه نامی از مکارم شیرازی به میان بیاورد، داماد او – جواد مدلل – و چند نفر دیگر را متهم به دستکاری در بازار شکر کرد. عباس پالیزدار یک ماه بعد از این سخنرانی به اتهام برهم زدن امنیت ملی به ده سال زندان محکوم شد. در تیر ۱۳۹۵ نیز اتفاق جالب توجهی در یک گفت و گوی تلویزیونی رخ داد. در جریان گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران و وقتی بازار شکر در ایران ملتهب بود، چهار مهمان برنامه در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که: «اصلا سلطان واردات شکر ایران کیست؟» سکوت کردند و هیچ پاسخی به مجری برنامه ندادند. سکوتی که البته معنادار بود.

 

مایک پمپئو و محمد امامی کاشانی: مایک پمپئو همچنین در سخنرانی خود به مالکیت آیت الله امامی کاشانی بر چند معدن اشاره کرد. امامی کاشانی از ائمه جمعه موقت تهران است. پمپئو در سخنرانی خود گفت: «آیت‌الله امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران به مدت بیش از ۳۰ سال دولت را واداشته تا مالکیت چند معدن پرسود را به بنیاد تحت مدیریت خودش بدهد».

Image result for ‫امامی کاشانی‬‎

کاشانی به واسطه ایجاد یک مرکز حمایت از معلولان، مالکیت چندین معدن را در اختیار گرفت

درباره رانت اقتصادی – سیاسی امامی کاشانی که منجر به مالکیت بر چند معدن شده است نیز حرف و سخن بسیار است. آنطور که گفته می شود امامی کاشانی در دهه ۷۰ شمسی و در دولت اول سیدمحمد خاتمی، اقدام به راه اندازی یک مرکز توانبخشی می کند و برای تامین مخارج آن بهترین معدن مرمر کشور در «دهبید» فارس و چند معدن دیگر – از جمله معدنی در زنجان – در اختیار او قرار می گیرد. عباس پالیزدار نیز در سخنرانی افشاگرانه خود در سال ۸۷ پای امامی کاشانی را نیز به میان کشید و گفت: «همین حضرت آیت الله امامی کاشانی معادن سنگ‌های تزئينی کشور را تصاحب کرده – به اسم این که فرزند پسرش معلول جسمی است و او می‌خواهد مراکز حمایت از معلولان درست کند».

 

مایک پمپئو و خامنه ای: مایک پمپئو در سخنان خود به «دارایی های غیرعلنی» آیت الله خامنه ای – رهبر جمهوری اسلامی – نیز اشاره کرد و میزان سرمایه «ستاد اجرایی فرمان امام» را ۹۵ میلیارد دلار ذکر کرد. در گزارشی که پیش از این آموزشکده توانا تهیه کرده بود اشاره شده بود که این ستاد در ماه‌های پایانی زندگی آیت‌الله خمینی تشکیل شد وهدف از تشکیل آن ستاد «شناسایی و مصادره اموال وابستگان به رژیم شاهنشاهی» بود. اما جالب آنکه نیمی از اموال مصادره شده توسط این ستاد- که زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای اداره می‌شود – خصوصا در سال‌های نخست، متعلق به ایرانیانی بوده است که به خارج از کشور مهاجرت کرده بودند و وابستگی و تعلق به رژیم سابق حاکم بر ایران نداشته‌اند.

Image result for ‫خامنه ای‬‎

ثروت خامنه ای در ستاد اجرایی فرمان امام، نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار است

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی تفصیلی پیرامون ثروت آیت الله خامنه ای به این مساله پرداخته بود که ارزش املاک مصادره‌ای ستاد اجرایی فرمان امام مبلغی معادل ۵۲ میلیارد دلار است و سرمایه این ستاد در شرکت‌های مختلف نیز معادل ۴۳ میلیارد دلار است. سرمایه بسیار کلانی که در خدمت امپراطوری آیت الله خامنه ای است و درواقع به نوعی نقش کارگزاری مالی برای ایده های رهبر جمهوری اسلامی است. ستاد اجرایی فرمان امام صرفا به مصادره اموال نمی پردازد. بلکه از سال ۲۰۰۷ با سرمایه‌گذاری در بزرگ‌ترین بانک‌های کشور، و فعالیت در حوزه‌هایی گوناگون نظیر بیمه، تولید انرژی، پالایش نفت، ساخت و ساز، تولید سیمان و کارخانه‌های تولید نوشیدنی «سالانه میلیاردها دلار» درآمد دارد.

 

 

 

انتشارات بیشتر ...