Search

English

محسنی اژه‌ای: به فساد رسیدگی می‌کنیم، ولی مردم باید نظام اسلامی را قدر بدانند.

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، مردادماه ۱۳۹۷ در نشست دانشجویی «قوه قضائیه در بوته نقد» در اردوگاه شبه‌نظامی سیدالشهدا، ادعا کرد که کار نقد را باید از خودمان شروع کنیم. او خطاب به مردم گفت که نباید فقط از حکومت گله‌مند و متوقع بود؛ بلکه می‌بایست به زحماتی که در طول تاریخ کشیده شده تا این نظام اسلامی در دوران غیبت امام معصوم برقرار گردد، توجه کرد.

این سخنان، یادآور شعار «نگویید انقلاب برای ما چه کرد! بگویید ما برای انقلاب چه کردیم!» است – که در دهه شصت و اوائل دهه هفتاد فراوان تبلیغ می‌شد – تا ناکارآمدی مدیریتی، چپاول منابع ملی و صدور تروریسم را توجیه کنند. این نگاه بر اساس زیربنایی‌ترین اصل ایدئولوژیک نظام کنونی تبلیغ می‌شود که طبق آن ایران، فقط ابزاری است برای گسترش اسلام‌گرایی شیعی. طبق همین دیدگاه محسنی اژه‌ای به مردم می‌گوید که در راه اهداف نظام اسلامی می‌بایست بیش‌تر از آن‌که از حقوق شهروندی حرف بزنید، از ایثار و مقاومت در برابر دشمنان جمهوری اسلامی سخن بگویید.

محسنی اژه‌ای بدین ‌حد اکتفا نکرد و خطاب به دانشجویان – که از گروه بسیجیان دانشجو هستند و نه به‌ تعبیر آیت‌الله خامنه‌ای، در خطبه خونین ۲۹ خردادماه ۱۳۸۸، «شلوغ‌کُن‌ها» – گفت که اعتراض آن‌ها به حاکمان به دلیل عدم برقراری عدالت اجتماعی، مصداق پیروی از هوای نفس و اطاعت از شیطان است.

دانشجویان در این جلسه قوه قضائیه را متهم کردند که شفافیت قضائی ندارد و در بررسی پرونده‌های فساد اقتصادی، برخورد سیاسی صورت گرفته است. محسنی اژه‌ای در مقابل مدعی شد شفافیت قضائی بدین ‌معنا نیست که جزئیات کامل همه پرونده‌های مربوط به فساد مالی و اقتصادی منتشر شود. در حالی که در قوه قضائیه سالانه بالغ بر پانصد حکم اعدام صادر و اجرا می‌شود، محسنی اژه‌ای پنهان‌کردن جزئيات پرونده‌های فساد مالی مدیران جمهوری اسلامی را نشانه احترام به حقوق شاکی و متهم دانست.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که چگونه تا کنون حتی حکم یک قاضی فاسد علنی نشده است، توضیح داد که حتی ریز جلسات دادگاه‌های علنی، اجازه انتشار ندارد و این را تصمیم مجلس دانست و ادعا کرد که این رویه خلاف نظر قوه قضائیه است.

چگونگی بررسی حساب‌های مالی قوه قضائیه هم از دیگر سوال‌های دانشجویان بود؛ اما محسنی اژه‌ای مدعی شد که این حساب‌ها، حساب و کتاب دارد و عواید سود بانکی آن جهت تامین هزینه‌های قوه قضائیه مصرف می‌شود و «حتی یک ریال به جیب رئیس قوه نمی‌رود.»

گفتنی است که در شعارهای اعتراضات مردمی در ایران، که از دی‌ماه ۱۳۹۶ آغاز شده است، اشاره به فساد افسارگسیخته در جمهوری اسلامی و ریشه‌یابی آن در ایدئولوژی دینی حکومت بسیار برجسته است. در ماه‌های اخیر نیز حکومت در واکنش به این اعتراضات، شروع به پوشش اخبار گسترده‌ای مبنی بر رسیدگی به تخلفات و فسادهای اقتصادی کرده است. آنچه در این میان قابل توجه است، بی‌اعتمادی مردم به قوای سه‌گانه و مجموعه حاکمیت ولایت فقیه در ایران است که در شعارهای مردمی همچون «حکومت آخوندی نمی‌خوایم» و «ملت گدایی می‌کند / آقا خدایی می‌کند» خود را نشان داده است.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به ‌نظر شما اعتراضات اخیر، چنان‌که اصلاح‌طلبان مدعی شده‌اند، تنها ریشه در تحریک مردم از سوی اصول‌گرایان دارد؟ آیا به‌ نظر شما جمهوری اسلامی با دو شعبه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، در مبارزه علیه فساد صداقت و شفافیت دارد؟ برای ما بنویسید به نظر شما چگونه می‌توان به فساد نهادی، ساختاری و سیستماتیک در ایران پایان داد.

 

منابع مرتبط

درس آنلاین توانا درباره «نظارت بر فساد دولتی» / شاسکا بایرلی

اقتصاد دولتی: عامل اصلی فساد گسترده در اقتصاد ایران

فساد اقتصادی در ایران

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...