Search

English

الیزابت بلک‌ول؛ نخستین پزشک زن و فعال حقوق زنان

«پیشگام‌بودن آسان نیست؛ اما چه مسحور کننده است.»

زنان برای کسب جایگاه والایی که امروز دارند راه طولانی و پر فراز و نشیبی را طی کرده‌اند. سیطره‌ فرهنگ مردسالارانه که برای زنان حق و سهمی در جامعه قائل نبود، همواره تلاش کرد تا زنان را در پرده نگاه بدارد. زنان بسیاری در طی قرون تلاش کردند تا این پرده‌ها را کنار بزنند تا زنان بتوانند وارد جامعه بشوند. یکی از این زنان بزرگ «الیزابت بلک‌ول» پزشک آمریکایی بود.

بلک‌ول نخستین پزشک زن در آمریکا و مبارز راه حقوق زنان و مخالف برده‌داری بود.

الیزابت بلک‌ول در سوم فوریه سال ۱۸۲۱ در برسیتون کشور انگلستان دیده به جهان گشود. الیزابت در یک خانواده‌ پر‌جمعیت رشد کرد. پدر الیزابت، ساموئل خلاف تصورات رایج زمانه که گمان داشت زنان چندان به کار تحصیل و درس نمی‌آیند معتقد بود درس‌آموزس زنان به اندازه‌ی مردان اهمیت دارد. پدرش منشی لیبرالی داشت.

الیزابت درخواست هیچ‌کدام از خواستگارانش را قبول نکرد و همواره مجرد ماند. خانواده‌ی الیزابت، ساموئل و هانا بلک‌ول از انگلستان به آمریکا مهاجرت کردند. پدر الیزابت زمانی مرد که الیزابت هنوز خیلی جوان بود. از این‌رو بار زندگی پس از پدر بر دوش الیزابت افتاد. او هم کار کرد و هم تحصیل. الیزابت در دیداری با خانواده‌ یکی از دوستانش وقتی با یک بیمار سرطانی مواجه شد گفت که زنان نیز باید طبابت یاد بگیرند تا بتوانند به درمان بیماران کمک کنند.

الیزابت بلک‌ول

در مدرسه‌ پزشکی ژنو به تحصیل دانش پزشکی پرداخت

الیزابت در سال ۱۸۴۴ به فکر فراگیری پزشکی افتاد. اما در آن زمان موانع بسیاری بر سر راه آموزش زنان قرار داشت از این‌رو نه مدرسه‌ پزشکی فیلادلفیا و نه مدرسه‌ پزشکی نیویورک هیچ‌کدام او را نپذیرفتند. الیزابت اما از پا ننشست و مقدمات پزشکی را به شیوه‌ خصوصی نزد پزشکانی که دوست داشتند به او آموزش بدهند فرا گرفت و سرانجام در مدرسه‌ پزشکی ژنو به تحصیل دانش پزشکی پرداخت. او در سال ۱۸۴۹ و پس از اخذ مدرک پزشکی به لندن رفت و دو ران تجربی پزشکی خود را در بیمارستان سن بارتولومیو سپری کرد و پس از آن نیز مدتی در بیمارستان پاریس به کارآموزی پرداخت. تز پایان‌نامه‌ الیزابت بلک‌ول درباره‌ درمان بیماری تیفوس بود.

پس از این الیزابت بلک‌ول به آمریکا بازگشت. او به دلیل زن‌بودن خود نتوانست در هیچ بیمارستانی کاری پیدا کند به این دلیل عزم خود را جزم کرد تا یک کلینیک پزشکی افتتاح کند که مخصوص زنان باشد. او با غلبه بر مشکلات فراوان توانست کلینیک خود را افتتاح کند که آموزشگاه کمک‌پزشکی زنان بود. الیزابت دانشکده‌ پزشکی زنان را به‌طور رسمی در نیویورک افتتاح کرد.

الیزابت بلک‌ول در سال ۱۸۵۲ مقاله و بروشور‌هایی با عنوان «قوانین زندگی با رویکرد به تربیت بدنی دختران» منتشر کرد که به دلیل جو زمانه با استقبال خوبی مواجه نشد.

انتشارات بیشتر ...