Search

English

الویس پریسلی؛ محبوبیتی پایان‌ناپذیر

آن‌قدر در جهان شناخته‌شده و محبوب است که هنوز برخی‌ها در آمریکا نمی‌خواهند مرگ او را باور کنند و می‌گویند: الویس زنده است. اگر الویس زنده بود امروز هشتاد و یک‌ ساله بود.

الویس پریسلی آن‌قدر جهانی است که حسام نواب‌صفوی، هنرپیشه‌ ایرانی می‌گوید وقتی که برای بازی‌های جام‌ جهانی فوتبال به برزیل سفر کرده بود تماشاچیانی که او را می‌دیدند با او به دلیل شباهت با الویس عکس یادگاری می‌گرفتند و هر کدام با زبان خودشان می‌گفتند که «الویس نمی‌میرد». نواب‌صفوی می‌گوید زمانی که در آمریکا زندگی می‌کرده نیز با چنین مواردی برخورد کرده است. حتی یک روز فردی با خنده به او گفته است که بهتر است در جشنواره الویس که هر ساله از ۱۰ تا ۱۶ آگوست در آمریکا برگزار می‌شود شرکت کند. این هنرپیشه می‌گوید زمانی که از روی کنجکاوی در این جشنواره شرکت کرده است داوران با تعجب به سمتش می‌آمدند و می‌خواستند بدانند که آیا گریم دارد یا نه و زمانی که درمی‌یافتند او گریم ندارد از او می‌خواستند که در جشنواره شرکت کند. البته طبق گفته‌ نواب‌صفوی این شباهت موجب شد که کمپانی «برادران وارنر» که از بزرگ‌ترین شرکت‌های فیلمسازی هالیودی است به او پیشنهاد بازی در فیلم زندگی‌نامه‌ الویس پریسلی بدهند.

الویس پریسلی و حسام نواب‌صفوی

یکی از مجریان شبکه‌ ماهواره‌ای در گفت‌وگویی با «باز لورمن»، کارگردان معروف هالیوود و کارگردان فیلم «گتسبی بزرگ» که قرار است زندگی الویس پریسلی را بسازد مصاحبه‌ای کرده است و او بازی نواب‌صفوی در فیلم را تکذیب کرده است. از راست و ناراست این سخنان نواب‌صفوی که بگذریم از شهرت عجیب الویس پریسلی در گذر زمان نمی‌شود گذشت. الویس آرون پریسلی، خواننده و هنرپیشه‌ آمریکایی و یکی از موفق‌ترین‌ها در موسیقی آمریکا در قرن بیستم است که در هشتم ژانویه‌ سال ۱۹۳۵ در ایالت می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد. او فرزند ورنون الویس پریسلی و گلادیس لاو اسمیت بود. برادر دوقلوی او که قرار بود نامش «جس» باشد در زمان تولد از دنیا رفت. خانواده‌ الویس زمانی که او ۱۴ سال داشت به ایالت «تنسی» نقل مکان کردند و الویس در آن‌جا به دبیرستان رفت و در سال ۱۹۵۱ درسش را تمام کرد. در تابستان همان سال برای ضبط یک ترانه به نام «شادمانی من» به همراه ترانه‌ «این‌جاست که اندوهت آغاز می‌شود» به عنوان هدیه‌ای به مادرش به شرکت «سان رکوردز» رفت که در آن‌جا مورد توجه رئیس شرکت قرار گرفت. یک سال پس از این ماجرا الویس اولین ضبط موسیقی خود را در این شرکت به انجام رساند. در سال ۱۹۵۵ شرکت آرسی‌ای ویکتور (RCA Victor) قرارداد ضبط موسیقی او را از فیلیپس خریداری می‌کند و در سال ۱۹۵۶ و پس از اجرای ترانه‌ «هتل دلشکستگان» الویس پریسلی از لحاظ فروش کارهایش و همین‌طور بازی در برنامه‌های تلویزیونی به یکی از موفق‌ترین هنرمندان تبدیل می‌شود.

از موفق‌ترین هنرمندان آمریکایی

 اولین فیلم سینمایی الویس پریسلی با نام «به ملاطفت دوستم بدار» نیز در همین سال بر پرده‌های سینما ظاهر می‌شود. او را از تابوشکنان عالم موسیقی به حساب می‌آورند. حرکات پرشور بدن و جاذبه‌های جنسی که دو عنصر اصلی اجرای «راک اند رول» هستند در رفتار الویس در حد اعلا جلوه‌گر می‌شود. Rock And Roll در معنا نیز تکان‌دادن و غلت‌زدن را در خود به همراه دارد. الویس پریسلی را سلطان راک اند رول لقب داده‌اند. الویس پریسلی در زمان خود از سوی اخلاقیات مذهبی و رسانه‌های محافظه‌کار مورد انتقاد بسیار قرار می‌گیرد و مورد حمله واقع می‌شود. وقتی الویس پریسلی برای اولین بار در یک شوی تلویزیونی با میلیون‌ها بیننده ظاهر می‌شود که همان شوی پرطرفدار «اد سالیوان» بود. بسیاری از خانواده‌ها و پدر و مادرها دچار هراس می‌شوند؛ چرا که الویس پریسلی در این شو شانه‌ها و باسن خود را با حرکات عجیب پاها تکان می‌دهد. اعتراضات به حدی می‌شود که در یک شوی دیگر از ترس اعتراض مردم جای دوربین را طوری تنظیم می‌کنند که الویس را فقط از کمر به بالا نشان بدهند. در جامعه‌ محافظه‌کار آن دوره‌ آمریکا که ده پانزده‌ سالی از جنگ جهانی دوم گذشته بود رسانه‌های آمریکایی در برنامه‌هایشان کارشناس و روانشناس می‌آوردند تا نشان بدهند که کسی چون الویس پریسلی بیمار روانی است و این حرکات و رفتارها ریشه در همین بیماری دارد.

سلطان راک اند رول

در دهه‌ ۱۹۵۰ و اوایل ۱۹۶۰ و پیش از جنبش حقوق مدنی سیاهان، موسیقی الویس پریسلی تابوشکن و انقلابی بود و جوانان را تحریک می‌کرد که از مرزبندی‌های نژادی و جنسیتی عبور کنند. در دهه‌های بعدی این تابوشکنی‌ها نتیجه داد و جامعه و فرهنگ آمریکا چنان متحول شد که بسیاری از آزادی‌های فرهنگی را پذیرفت. الویس پریسلی به موسیقی «راک اند رول» غنای بیش‌تری بخشید. پس از پریسلی بود که گروه‌ها و خوانندگانی مانند بیتل‌ها، تام جونز، التون جان و گروه‌های دیگر موسیقی به راک اند رول توجه بیش‌تری کردند و آن را گسترش دادند. الویس پریسلی از سال ۱۹۵۶ به بعد با اجرای ۴۵ ترانه که هر کدام از آن‌ها بیش از یک میلیون نسخه فروش داشتند و همین‌طور با بازی در ۳۳ فیلم سینمایی و همچنین شرکت در برنامه‌های مختلف تلویزیونی توانست از لحاظ مالی یک رکوردشکن محسوب شود. آثار او بین ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد نسخه فروش داشته است که از پرفروش‌ترین‌های تاریخ موسیقی جهان محسوب می‌شود. الویس پریسلی در اول ماه مه ۱۹۶۷ با پریسیلا پریسلی، هنرپیشه ازدواج کرد و از او صاحب یک فرزند به نام «لیسا مری پریسلی» است که خواننده و ترانه‌سرا است. آن‌ها در سال ۱۹۷۳ از هم جدا شدند. الویس پس از جداشدن از همسرش کم‌ کم گوشه‌نشین شد.

مجسمه الویس پریسلی

الویس دچار اضافه‌وزن شد و برای مقابله با این اضافه‌وزن از دارو استفاده کرد. در ۱۶ اوت ۱۹۷۷ و در زمانی که الویس جوان تنها ۴۲ سال داشت پیکر بی‌جانش در حمام پیدا شد که به دلیل حمله‌ قلبی جان باخته بود. طرفداران الویس پریسلی هر ساله تولد و وفات او را گرامی می‌دارند. بسیاری از طرفداران او همه‌ساله در منزل پریسلی جمع می‌شوند و بر دیوار اتاق‌‌خواب او به یادگار بوسه می‌زنند. گرداگرد خانه و محل خاکسپاری الویس پریسلی در سی‌امین سالگرد درگذشت او پر شده بود از دسته‌های گل و عروسک‌ها و پلاکاردهایی که هوادارانش از سراسر دنیا فرستاده بودند. کنسرت سال ۱۹۷۳ هاوایی با نام Aloha From Hawaii که به صورت زنده و مستقیم از تلویزیون اکثر کشورهای جهان پخش شد با مخاطب بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان در رکوردهای جهان ثبت شده است.

سنگ مزار الویس در آرامگاه خانوادگی

انتشارات بیشتر ...