Search

English

افزایش اعدام کودکان در ایران

به گزارش سازمان حقوق بشر، در چهار ماه اول سال ۲۰۱۹، ۲۲ نفر توسط حکومت جمهوری اسلامی در ایران اعدام شده‌اند که دو نفر از آن‌ها کودک‌مجرم بودند.

بر اساس منابع بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهای جهان است که کودکان را اعدام می‌کند. اعدام کودکان بر خلاف اصول کنوانسیون حقوق کودکان است؛ پیمان‌نامه‌ای که جمهوری اسلامی در سال ۱۹۹۴ میلادی اعلام کرد که به مفاد آن متعهد خواهد بود، در حالی که قوانین جمهوری اسلامی سن مسئولیت کیفری را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران می‌داند.

مهدی سهرابی‌فر و امین صداقت، هنگام دستگیری به اتهام «تجاوز در حین سرقت» ۱۶ ساله بودند. آن‌ها را قبل از اعدام شلاق زدند و در روز پنجم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ مخفیانه در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام کردند. مجرمان تا اندک‌زمانی پیش از اجرای حکم حتی خبر نداشتند که قرار است اعدام شوند.

با توجه به مدارک سازمان بهزیستی استان فارس و اداره آموزش و پرورش شیراز ، مهدی سهرابی‌فر، معلولیت ذهنی داشته و در مدرسه استثنایی درس می‌خوانده، به نوشته این سازمان، پزشکی قانونی نیز رشد عقلی این دو کودک را مورد تایید قرار نداده است.

این دو نوجوان دو ماه در یک بازداشتگاه پلیس، در حالی که محروم از داشتن وکیل بوده‌اند، بازجویی و شکنجه شده‌اند. یکی از بستگان آن‌ها به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «اتهام صحت نداشته و فرد دیگری مرتکب این جرم شده بوده و این دو زیر شکنجه اعتراف به این جرم کرده‌اند.»

افزایش اعدام کودکان در سال ۲۰۱۸

طبق گزارشی که عفو بین‌الملل تحت عنوان «گزارش اعدام‌های جهانی در سال ۲۰۱۸» منتشر کرده، اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند، در ایران افزایش پیدا کرده است. دو زن و هفت مرد که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بودند اعدام شده‌اند و تا پایان سال ۲۰۱۸ دست کم ۸۵ نفر زیر ۱۸ سال در صف اعدام قرار دارند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین نسبت به پیشبرد الگویی نگران‌کننده در ایران هشدار داده است، که در آن مقامات برای کاهش احتمال اقدامات دیپلماتیک و عمومی برای نجات جان محکومان نوجوان، برنامه اعدام را اندکی پیش از اجرا، به زندانی و خانواده‌اش اطلاع می‌دهند.

انتشارات بیشتر ...