Search

English

فریده مرادخانی؛ بلاتکلیفی در زندان به «جرم» ستایش شهبانو فرح

فریده مرادخانی خواهرزاده علی خامنه‌ای است و در تهران زندگی می‌کرد. برای کسی که او را نشناسد احتمالا این فرض قدرتمند پیش می‌آید که او از حاشیه‌ای امن برخوردار است ولی واقعیت این است که خانم مرادخانی اکنون در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات در بند ۲۰۹ اوین عملا زیر شکنجه است. او در ۲۳ دی ۱۴۰۰ در مسیر بازگشت به منزل توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و اکنون که این گزارش نوشته می‌شود (فروردین ۱۴۰۱) در بازداشتگاه وزارت بدنام اطلاعات جمهوری اسلامی است.
به گفته نهادها و خبرگزاری‌های حقوق بشری او در سلول انفرادی است و صرفا موفق شده است با مادر خود چند تماس کوتاه تلفنی برقرار کند. فریده مرادخانی فرزند بدری خامنه‌ای است، خواهر رهبر جمهوری اسلامی است. بدری خامنه‌ای همسر شیخ علی تهرانی بود که از سرشناس‌ترین مخالفان جمهوری اسلامی و شخص خامنه‌ای محسوب می‌شد. خانواده مرادخانی خانواده‌ای شجاع در مسیر مخالفت با جمهوری اسلامی و بیدادگری علی خامنه‌ای هستند. فرزند بزرگ خانواده، محمود مرادخانی که در پاریس زندگی می‌کند، سخنرانی‌های متعددی علیه دایی خود، خامنه‌ای، داشته است.
شخص فریده مرادخانی نیز روز ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در یک نشست مجازی که بزرگداشت شهبانو فرح پهلوی در سالروز تولد ۸۳ سالگی‌شان بود، حاضر شد و شعری برای ایشان و در ستایش از ایشان خواند. مسئله‌ای که سروصدای بسیار ایجاد کرد و نشان داد این زن چه اندازه جسارت و شجاعت دارد که حاضر است در قلب تهران و با وجود این‌که زیر فشارهای شدید امنیتی هست برای شهبانو فرح پهلوی شعری ستایش‌آمیز بخواند. این اقدام از این‌رو جالب‌توجه است که خامنه‌ای به خانواده پهلوی حساسیت ویژه دارد و اخیرا آن‌ها را «خانواده منحوس» خوانده است.

حضور فریده مرادخانی در نشست مجازی بزرگداشت شهبانو فرح پهلوی

فریده مرادخانی در شعر خود شهبانو فرح پهلوی را «ملکه‌ی جان» خطاب کرد و در پیامی معنادار او را کسی دانست که «خواهد آمد» و «نور» را برای «شکستن ظلمت شب» خواهد آورد. فریده مرادخانی از این لحاظ دست روی یکی از نقاطی گذاشت که بسیار مورد حساسیت دستگاه سرکوبی است که تحت نظر خامنه‌ای فعالیت می‌کنند. تبلیغ سرنگونی جمهوری اسلامی به واسطه پیام‌های معنادار از طریق ابراز احساس برای خانواده پهلوی قطعا توسط دستگاه سرکوب تاب آورده نخواهد شد. به ویژه که شهبانو فرح پهلوی نیز گوشه‌نشین است و پیام‌های سیاسی در موقعیت‌های ویژه صادر می‌کند.
محمود مرادخانی، برادر خانم فریده مرادخانی، نیز در گفت‌وگویی که با صدای آمریکا داشت به این نکته به عنوان یکی از علل اصلی بازداشت خواهر خود اشاره کرد و گفت: «خواهر من فقط کارهای حقوق بشری و کمک به خانواده زندانیان سیاسی و مستمندان در داخل انجام می‌داد. کارهای خیریه‌ای انجام می‌داده. البته به احتمال زیاد مقداری از زندانی‌شدنش به خاطر شرکت در بزرگداشت زادروز شهبانو فرح بود و پیامی که برای شهبانو فرح خوانده بود، به حتم مورد میل این‌ها واقع نشد و موجب خشم آن‌ها شد که خواهرم را گرفتند.»
آقای مرادخانی همچنین به این نکته اشاره کرد که خواهر او مبتلا به آسم است و پیدا نیست آیا در زندان به وضعیت درمانی خواهر او به درستی رسیدگی می‌شود یا خیر. آقای مرادخانی همچنین اشاره کرد که خانم فریده مرادخانی: «​​در این مدت در دو یا سه نوبت به صورت خیلی کوتاه و کم‌تر از ده، بیست ثانیه با مادرم صحبت کرده که بگوید حالش نسبتا خوب است ولی خب هم صدایش خسته بوده و هم این که بیش‌تر از این اجازه صحبت‌کردن به او نمی‌دادند. تحت نظر بوده و نمی‌توانسته صحبتی را که می‌خواهد انجام بدهد.» 
 

انتشارات بیشتر ...