Search

English

فرزانه شرفبافی، اولین زنی که مدیر ایران‌ایر شد

نخستین زنی‌ست که دکترای هوا-فضا در ایران گرفته و به عنوان مدیر عامل زن شرکت هواپیمایی ” ایران ایر ” منصوب شده است. به نجوم علاقه داشته و دلش می‌خواست که فضانورد شوم. بعد از ورود به اين رشته اما بيش‌تر از فضا به هوا علاقه‌مند شد و فعاليتش در اين زمينه بيش‌تر است و مبحث هوايي برایش جذاب‌تر است.

نامش فرزانه شرفبافی و ۴۴ ساله است.

مشکلات یک زن ایرانی را در ادامه تحصیل داشته است اما با پشتکار به راهش ادامه می‌دهد و به عالی‌ترین درجات می‌رسد در رشته‌ای که انتخاب کرده است: «مشکل اصلی من در دوران تحصیلم بود. این که هم باید به کارهای خانه رسیدگی می‌کردم و هم تحصیل. در دوران فوق لیسانس پسر اولم به دنیا آمد و بر مشکلاتم افزوده شد. پدر و مادر و خانواده‌ام مرا حمایت کردند به ویژه استادم، دکتر ادیب نظری که حتی نق‌زدن‌های مرا هم تحمل می کرد و باعث افتخار است که بگویم شوهرم همواره پشتیبان من بوده و هست. به خاطر می‌آورم قرار بود در یک کنفرانس خارجی مقاله‌ای ارائه دهم. می‌دانستم آنجا گروهی هستند که با مقاله من مخالفت خواهند کرد. این موضوع را با شوهرم در میان گذاشتم و او با حرف‌هایش از من حمایت کرد و اعتماد به نفس مرا بالا برد تا این که توانستم در ارائه مقاله کاملا موفق شوم.»

594-11-1b.jpg

مادر دو فرزند است و ۱۷ مقاله علمی فارسی و انگلیسی به چاپ رسانده است و در سال ۱۳۸۶ مقاله‌اش یکی از پنج عنوان پژوهش برگزیده وزارت راه می‌شود و همینطور خودش نیز به عنوان پژوهشگر برتر وزارت راه انتخاب می‌شود. درباره ورودش به رشته هوا-فضا می‌گوید: «من تابوشكني كرده‌ام. پيش از آن كه گرايشم را به هوا-فضا تغيير دهم در رشته كشتي‌سازي تحصيل مي‌كردم. رتبه اول مهندسي مكانيك بودم. همه اين اتفاق‌ها باعث شد تا اسم من در ژورنال‌ها مطرح شود. فكر مي‌كنم بين هم‌جنس‌های خودم موفق‌تر عمل كرده‌ام.»

فرزانه شرفبافی خودش را محدود به دنیای هوا-فضا نکرده است. گاهي اوقات شعر اجتماعي مي سرايد، بعضي وقت‌ها داستان كوتاه مي‌نویسد و معتقد است که از اين طريق بتوانم كمي از دنياي رياضيات و انتگرال و مثل اين‌ها رها می‌شود. او همینطور به فعالیت‌های اجتماعی می‌پردازد و عضو انجمن دوستي ايران و اسپانيا است و قرار است که با همکاری یک دانشگاه معتبر اسپانیایی یک همایش در بزرگداشت مولانا در اسپانیا برگزار کنند. در این‌باره می‌گوید: «باعث افتخار است كه كشوري مانند اسپانيا از بزرگان فرهنگ و ادب ايران تقدير كند.»

 

89942397_103157146beecf.jpg

مديركل پژوهش، برنامه ريزی و بهسازي آموزش منابع انساني هواپیمایی هما بوده است و در تیرماه ۱۳۹۶ با حکمی از سوی وزیر راه  به عنوان سرپرست جدید شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تعیین شد و موظف شد که ماموریت‌های ۶ گانه‌ای را دنبال کند.

شرفبافی دارای سوابق تدریس در دوره‌های گوناگون تخصصی هوا-فضاست و یکی از زنان برگزیده سال ۱۳۹۱ در فعالان حوزه زنان و خانواده بود.

او یکی از کسانی‌ست که می‌تواند برای زنان دیگر الهام‌بخش باشد. در حوزه‌ای قدم گذاشت که مردانه بود و حالا توانسته به درجه‌ای عالی در این زمینه برسد. او از زنان می‌خواهد که خود را باور كنند: «شرايط براي رسيدن به مدارج بالا دشوار نيست. با كمي سختي كشيدن مي‌توان اين كار را كرد.»

انتشارات بیشتر ...