Search

English

ماه رمضان؛ ماه آزار شهروندانی که روزه نمی‌گیرند

«دیروز بعد از کار رفتم استخر، مثل همیشه. مسئولش راهم نداد گفت گواهی‌پزشک بیار که نمی‌تونی روزه بگیری تا بتونی از استخر استفاده کنی. اسیرمون گرفتن، ولی از داعش می‌ترسونن. داعش همینجاست، چهل ساله داره حکومت می‌کنه».

این روایت شهروندی ست که در ایران زندگی می‌کند؛ به آیین اسلام باوری ندارد اما در عین حال در ماه رمضان زندگی برای او و دیگر ناباورمندان سخت می‌شود. خوردن و آشامیدن در این ماه نه تنها در خیابان ها جرم است، بلکه در خودروهای شخصی نیز جرم محسوب می شود و ماموران با این افراد برخورد می کنند. حتی برنامه استخرها هم در این ماه تغییر می‌کند و همانطور که در نمونه بالا دیدیم، اگر در ساعات روزه داری، قصد ورود به استخر داشته باشید، حتمن باید گواهی پزشکی بیاورید که نمی توانید روزه بگیرید.

کاربر دیگری در توییتر نوشته است: « زن‌داداشم بادوستش امروز به پارک بانوان کرج رفتند. جلو در کیف هاشان را گشتند و ظرف میوه و بطری آب‌شان را گرفتند واجازه ندادند حتی داخل کیف‌شان باشد. زن‌داداشم گفت که نمی خواهیم در پارک میوه بخوریم که گفتند ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم حتی میوه‌ وآب داخل کیفتان باشد وداخل پارک بشوید».

نیروی انتظامی؛ مجری آزار شهروندان

در این ماه رستوران‌ها و مراکز غذاخوری بسته می‌شوند و این بسته شدن با نظارت نیروی انتظامی انجام می‌گیرد تا تخلفی از این مساله صورت نگیرد. به این سخنان فرمانده انتظامی مشهد توجه کنید: «امسال نیز مانند سال ‌های گذشته طرح های ویژه ای ممنوعیت فعالیت مراکز فروش اغذیه و سالن های غذاخوری در ماه رمضان در ماه مبارک رمضان به ویژه لیالی قدر و راهپیمایی روز قدس به منظور افزایش امنیت شهروندان توسط پلیس اجرا می شود».

در ماه رمضان شهروندان ناباورمند به روزه گرفتن عملا از سوی نهادهای حکومتی تهدید می شوند

جدای از نیروی انتظامی، در این ماه آتش به اختیارها نیز بیشتر فعال هستند و از حمایت حکومت برخوردار هستند. به عنوان مثال دادستان کرمان بر اهمیت توجه به امر به معروف ونهی از منکر تاکید کرده است و گفته است: «ضرورت دارد شهروندان گرامی در جهت  تکلیف شرعی و قانونی، در صورت روزه‌خواری افراد در ملأعام، به صورت ارشادی و تبلیغی، امر به معروف و نهی از منکر کنند».

قانون چه می گوید؟

قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۳۸ می گوید که هرکس علنا در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام نماید، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد، ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید به حبس از ده روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. روزه خواری نیز ذیل این ماده قرار می گیرد.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با روزه خواری گفته بود: «اگر کسانی در ملاعام تظاهر به روزه خواری کنند، نیروی انتظامی می تواند با آن ها برخورد کند». در استان های مختلف کشور نیز شعب ویژه رسیدگی به جرایم هتک حرمت ماه رمضان تشکیل شده است.

مجازات و جریمه روزه خواری

هر ساله پیش از آغاز ماه رمضان در ایران، مقام‌های نیروی انتظامی و قضایی هشدار می‌دهند که با افرادی که در مکان‌های عمومی اقدام به «روزه‌خواری» کنند، برخورد خواهد شد.

سال گذشته « صادق نیارکی» دادستان عمومی و انقلاب قزوین از صدور و اجرای حکم «شلاق» و «جزای نقدی» برای ۲۰ نفر به اتهام «روزه‌خواری» خبر داد. این افراد جز ۹۰ نفری بودند که در ارتباط با « روزه خواری » در این استان پرونده داشتند. ۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ نیز یک مقام قضایی شهر شیراز از دستگیری ۵۰۰ نفر در این شهر به اتهام «روزه‌خواری» در ماه رمضان خبر داده و گفته بود که بیش از ۲۵۰۰ نفر از شهروندان شیرازی نیز در این خصوص تذکر شفاهی گرفته‌اند. سوم تیر ماه سال ۱۳۹۴ هم ۴۱ دختر و ۵۱ پسر در کافی‌شاپ هتل «شهریار» تبریز هنگامی که مشغول صرف غذا و نوشیدنی بودند، بازداشت شده بودند.

این ها تنها نمونه هایی معدود از این وضعیت نامطلوب و مردم آزارانه بود.

انتشارات بیشتر ...