Search

English

حسن روحانی و بحران کرونا

تاملی بر ادعای حسن روحانی درباره زمان ورود کرونا به ایران

طی چند ماه اخیر روشن شده است که حسن روحانی در جایگاه رییس‌ قوه مجریه در جمهوری اسلامی در مواقع بحرانی عادت دارد جا خالی بدهد و بگوید خبر نداشته است. در آخرین نمونه او در چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ در یک سخنرانی گفت در ۳۰ بهمن ۹۸ بود که او و دولتش دریافتند که کرونا وارد ایران شده است. او دقیقا چنین گفت: «مردم عزیز ایران … ما ۳۰ بهمن فهمیدیم کرونا آمده است … وقتی تست‌های قم در تهران آزمایش و مشخص شد نتیجه کرونا مثبت است، یک روز در اعلام آن تاخیر نکردیم. می‌توانستیم بعد از انتخابات اعلام کنیم ولی ما با مردم صادقانه صحبت کردیم.»

ولی آیا او راست می‌گوید؟

در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ – یعنی ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ – بود که سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی اعلام وضعیت اضطراری کرد. در حالیکه در روزهای پیش از آن نیز انتقادها از پروازهای متعدد از ایران به چین و بالعکس افزایش یافته بود، بالاخره در ۱۱ بهمن ۹۸ جمهوری اسلامی اعلام کرد که پروازها بین ایران و چین لغو شده است؛ ولی سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در ۱۳ بهمن خبر داد که «علی‌رغم تمام هشدارها» پروازها بین ایران و چین هنوز لغو نشده است.

در همان روز سفیر چین در ایران نیز در توییتر خود از دیدار با مدیرعامل هواپیمایی ماهان نوشت و اینکه همکاری ماهان با چین ادامه خواهد داشت! چنانکه علی‌رغم ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر لغو پرواز به چین از ۱۱ بهمن، بر اساس بررسی‌های اختصاصی رادیو فردا، هواپیمایی ماهان از ۱۶ بهمن تا چهارم اسفند، دست‌کم ۵۵ پرواز به چهار شهر چین، به صورت رفت‌وبرگشت داشته است!

در همان ۱۰ بهمن ۹۸ دکتر «محمدحسین صومی» – رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز – از قرنطینه دو زن چینی در تبریز سخن گفت که به گفته او علائم کرونا داشتند. ولی این خبر بلافاصله از سوی وزارت بهداشت دولت حسن روحانی تکذیب شد.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز در ۱۰ بهمن از دو زن چینی مبتلا به کرونا در تبریز سخن گفت؛ وزارت بهداشت تکذیب کرد!

نکته دیگر در اینجا سخنان «احمد امیرآبادی فراهانی» – نماینده قم در مجلس شورای اسلامی – است که در ۵ اسفند اعلام کرد تاکنون ۵۰ نفر در قم جان باخته‌اند و ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند. طبیعی‌ست که این ۵۰ نفر در طی چند روز پیش از ۵ اسفند جان باخته بودند و این به این معناست که قم دست کم به مدت یک ماه با مسئله کرونا درگیر بوده است. در حالی که حسن روحانی – به عنوان رییس قوه مجریه و رییس شورای عالی امنیت ملی – مدعی‌ست تازه در ۳۰ بهمن خبردار شدند که کرونا وارد ایران شده  است!

امیرآبادی فراهانی در ۵ اسفند گفت: «در جلسه غیرعلنی از وزیر بهداشت درخواست کردم که قم را قرنطینه کند و حتی با وی دعوا کردم که چرا به مردم دروغ می‌گویید، زیرا شرایط این‌گونه که به نمایندگان می‌گویید نیست و وضعیت قم بحرانی‌تر از این صحبت‌ها است. همچنین به وزیر بهداشت گفتم شما که فرمانده عملیات نام گرفته‌اید، در قم حاضر شوید و از آنجا فرماندهی کنید.»

بماند که حتی پس از اعلام رسمی ورود کرونا هم این مسئله از طرف دولت حسن روحانی جدی گرفته نشد چنانکه در ۶ اسفند یعنی یک هفته پس از اینکه خود حکومت اعلام کرد که در ایران کرونا هست، حسن روحانی طی یک سخنرانی گفت از شنبه – یعنی ۱۰ اسفند – «همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود» در حالیکه وزیر بهداشت دولت رسما گفت نقطه اوج بیماری تازه در فروردین ۱۳۹۹ خواهد بود.

خبرگزاری «ایران اینترنشنال» نیز در اواخر اسفند ۱۳۹۸ اعلام کرد به مجموعه شواهدی دست یافته است که ثابت می‌کند ادعای حسن روحانی – مبنی بر اینکه او ۳۰ بهمن فهمید کرونا آمده است – دروغ است. این خبرگزاری تاکید کرد که حکومت از اواخر دی‌ماه از ورود کرونا به ایران اطلاع داشته است. اسناد موردنظر ایران اینترنشنال شامل «نمونه‌برداری‌های ژنتیک، مشخصات بیماران بستری‌شده در بیمارستان مسیح دانشوری، محتوای جلسات معاونان وزارت بهداشت در مورد چگونگی مقابله با کرونا و جلسه شورای سیاستگذاری سلامت در حوادث و بلایا» است.

ولی آنچه میخ آخر بود بر تابوت اثبات دروغ حسن روحانی، اظهارات صریح «حسن قاضی‌زاده هاشمی» – وزیر سابق بهداشت – در پستی در اینستاگرام شخصی بود. او دوم فروردین در اینستاگرام خود از آگاهی نسبت به حضور کرونا در ایران از «اواخر آذرماه» نوشت و تاکید کرد که: « امیدوارم مردم عزیز باور کننند که با شیوه‌های موجود، این میهمان خود خوانده به این زودی‌ها رفع مزاحمت نمی‌کند و همچنان قربانی خواهد گرفت، پس لازم است توصیه‌های بهداشتی را بسیار بسیار جدی بگیرند.»

قاضی‌زاده هاشمی گفت از اواخر آذر به دولت درباره کرونا هشدار داده بود

وزیر سابق بهداشت در دولت حسن روحانی در توضیح بیش‌تر گفت: «من از اوایل دی و بلکه اواخر آذر ماه نگرانی و همچنین نظرات و پیشنهاداتم را به سمع و نظر مسئولین ارشد کشور، از جمله رییس جمهور و پیش از همه به اطلاع برخی مدیران در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسانده‌ام و برای هر نوع خدمتی رسما اعلام آمادگی کرده‌ام. البته ناچارم عرض کنم که اکثر تلاش‌هایم تاکنون کم‌ثمر بوده است.»

گفته وزیر سابق بهداشت ثابت می‌کند حسن روحانی دست‌کم از اوایل دی‌ماه از خطر کرونا آگاه بوده است، ولی خود روحانی می‌گوید از ۳۰ بهمن خبردار شده است کرونا وارد کشور شده است. رییس‌جمهوری که یا از آنچه در کشور می‌گذرد خبر ندارد یا دروغ می‌گوید؛ هر کدام که باشد ضررش برای مردم یکی‌ست؛ بحرانی که سلامت ملت ایران را تهدید می‌کند.

انتشارات بیشتر ...