Search

English

هنگامه شهیدی؛ روزنامه‌نگاری علیه فساد

هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار، عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی در امور زنان، فعال حقوق بشر، فعال حقوق زنان و حقوق مطبوعات، خبرنگار سیاسی و نویسنده است. او در حکمِ صادرشده توسط دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و همچنین خروج از کشور محکوم شده است.

روزنامه‌نگاری، فعالیت حقوق بشری

هنگامه شهیدی روزنامه‌نگاری را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرد. او اولین زن روزنامه‌نگار ایرانی است که وب‌سایتی به نام «هنگامه شهیدی دات‌کام» راه‌اندازی کرد. هنگامه شهیدی از جمله روزنامه‌‌نگاران زن ایرانی است که با جدیت مسائل حقوق بشری، به‌ ویژه حقوق زنان را دنبال می‌کند.

شهیدی عضو شبکه داوطلبان بین‌المللی سازمان دیده‌بان حقوق بشر و یکی از اعضای فدراسیون دانشجویان مدافع صلح و حقوق بشر است. او برای لغو قانون سنگسار بسیار تلاش کرده است. از جمله در تیرماه سال ۱۳۸۵ با ارسال نامه‌ای خواستار لغو مجازات سنگسار برای نازنین فتحی شد. در مردادماه سال ۱۳۸۵ نیز با ارسال نامه‌ای به هاشمی‌شاهرودی، رئیس قوه قضائیه وقت، از او خواست حکم سنگسار اشرف کلهر و ملکه قربانی و چند تن دیگر از زنان را لغو کند.

اولین زندان، اولین اعتصاب غذا، اولین حکم دادگاه

شهیدی در روز سه‌شنبه ۹ تیرماه سال ۱۳۸۸ در جریان حوادث پس از انتخابات، برای اولین بار بازداشت شد. اتهامات او شرکت در اجتماعات غیرقانونی، تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اهانت به ریاست جمهوری بود. از ابتدای آبان‌ماه همان سال، دست به اعتصاب غذا و دارو زد و پس از ۱۲۱ روز بازداشت، توانست با مهدی کروبی تماس تلفنی داشته باشد و در دهم آبان‌ماه سال ۱۳۸۸ با سپردن وثیقه ۹۰ میلیون تومانی آزاد شد. هنگامه شهیدی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۹ توسط دادگاه به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را درباره تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری و به اتهام اجتماع و اقدام علیه امنیت کشور به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام توهین به رئیس دولت به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرده بود، که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری تبدیل شد که حدود سه سال از آن حبس به اجرا درآمد.

پس از آزادی از زندان، از دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان بسیار انتقاد می‌کرد

دومین بازداشت پس از آزادی

خانواده هنگامه شهیدی روز شنبه ۲۱ اسفندماه سال ۱۳۹۵ در گفتگو با رسانه‌های خبری اعلام کردند که وی در تماس کوتاه تلفنی با خانواده از بازداشت خود در شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ اسفندماه سال ۱۳۹۵ در شهر مشهد و انتقال به تهران «با یک پرواز امنیتی» خبر داده است. وی با وجود داشتن بیماری قلبی، به خانواده خود گفته بود که در اعتراض به «رویه غیرقانونی محدود‌کردن روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی» در ایران از همان لحظه اول اعتصاب غذا خواهد کرد.

نامه سرگشاده به حسن روحانی

هنگامه شهیدی با تمام رنج‌هایی که طی این سال‌ها متحمل شده بود، به امیدِ تغییر و اصلاحات، در انتخابات شرکت کرد و به حسن روحانی رای داد اما نه تنها تغییری رخ نداد بلکه به شدت سرکوب‌ها افزوده شد. شهیدی در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، که روز ۲۴ اسفند‌ماه سال ۹۵ در صفحه اینستاگرام‌اش منتشر شد، نوشت: «شما قرار بود در روزهای پس از خفقان دوره احمدی‌نژاد راه نفس اصلاح‌طلبان باشید، نه این‌که مانند احمدی‌نژاد برای رسیدن به ریاست جمهوری نفس آن‌ها را نیز ببرید.» شهیدی پس از آزادی از زندان، از دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان بسیار انتقاد می‌کرد و آن‌ها را به ایستادن مقابل «حقوق ملت» متهم می‌کرد.

پس از شش ماه بازداشت موقت در انفرادی و ١٥ روز اعتصاب غذا، شامل هشت روز اعتصاب غذای خشک و هفت روز اعتصاب غذای تر، روز سه‌شنبه ۶ شهریورماه سال ۱۳۹۶، شهیدی با انتشار یک عکس خبر آزادی خود را اعلام کرد.

 پس از آزادی از زندان در تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۶. او پس از شش ماه بازداشت موقت در انفرادی و ۱۵ روز اعتصاب غذا آزاد شد.

 

 

ساخت کمپین علیه قوه قضائیه و شخص آملی‌لاریجانی

هنگامه شهیدی، پس از آزادی به فعالیت‌های خود ادامه داد و سکوت نکرد. وی با ساخت کمپین و مطالبه #گزارش_مدیریت۹ساله با انتقاد از عملکرد آملی‌لاریجانی به عنوان رئیس قوه قضائیه و دستگاه قضائی، او را به چالش کشید و به فساد و بی‌کفایتی در دستگاه قضائی متهم کرد.

بازداشت سوم

با ادامه فعالیت‌های افشاگرانه هنگامه شهیدی در فضای مجازی، تهدید و فشار بر او افزایش پیدا کرد. او در پی افزایش تهدیدها تصمیم گرفت به صورت مخفیانه و دور از خانواده زندگی کند؛ اما دادستانی تهران در تاریخ پنجم تیرماه سال ۱۳۹۷ از بازداشت وی در جزیره «کیش» خبر داد. بر اساس این گزارش، ماموران او را «در حالی که از ماسک برای مخفی‌ماندن، از دید ماموران استفاده می‌کرد» بازداشت کردند.

 دختر هنگامه شهیدی با انتشار این خبر در فضای مجازی گفت: «متاسفانه مادرم، علی‌رغم همه تلاش‌ها توسط نهادهای امنیتی صبح امروز بازداشت شد.»

۱۲ سال حبس، منع وکیل از انتشار علت حکم صادره!

وکیل هنگامه شهیدی، مصطفی ترک همدانی، در تاریخ ۱۱ آذر‌ماه سال ۱۳۹۷، از محکومیت موکل خود به بیش از ۱۲ سال زندان خبر داد. او با اعلام این‌که از بیان جزئیات و دلایل حکم صادره منع شده است، گفت: «خانم شهیدی توسط قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، علاوه بر محکوم‌شدن به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، به دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی همچنین خروج از کشور محکوم شده است.»

اکانت منتسب به هنگامه شهیدی در توییتر، پس از انتشار خبر حکم ۱۲ سال حبس او، اعلام کرد: «امروز حکم محکومیت #هنگامه_شهیدی به اتهام مطالبه #گزارش_مدیریت ۹ساله و انتقاد از عملکرد #آملی_لاریجانی صادر و ایشان به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال خواهد شد. حکم به سفارش #دادستان_تهران توسط #قاضی_صلواتی صادر شده است.»

انتشارات بیشتر ...