Search

English

تداوم حبس و حصر معلمان؛ بازداشت هوشنگ کوشکی

«هوشنگ کوشکی» از معلمان لرستانی و از فعالان صنفی حقوق معلمان است که دوشنبه ۲۴ تیرماه در محل کار خود – مدرسه طالقانی در شهر معمولان در استان لرستان- توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل شد و تاکنون (پنجم مردادماه) خبری از او در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، این معلم معترض، حدود ساعت شش بعدازظهر، در حوزه تصحیح اوراق یکی از مدارس بخش معمولان بازداشت شد. به گزارش این خبرگزاری، ماموران امنیتی پس از بازداشت هوشنگ کوشکی، فیلم دوربین‌های مداربسته موجود در محل بازداشت را نیز ضبط کردند تا هیچ اثری نماند. 

این بازداشت وقتی رخ داد که او با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی خود از نامه مشهور به نامه ۱۴ نفر استقبال و حمایت کرده بود. نامه‌ای که ۱۴ تن از فعالان داخل کشور که بین آنان، چند معلم نیز هستند خواستار استعفای خامنه‌ای و برگزاری انتخابات آزاد زیر نظر سازمان‌های بین‌المللی شده بودند. انتشار این نامه برای امضا کنندگان آن تبعات جدی امنیتی در پی داشت. دو تن از بازداشت‌کنندگان – محمد نوری‌زاد و محمد مهدوی‌فر – بازداشت شدند (که محمد نوری‌زاد آزاد شد) و دو تن دیگر از معلمان امضاکننده – جواد لعل‌محمدی و محمدحسین سپهری – نیز تهدیدات جانی دریافت کردند.

هوشنگ کوشکی متولد سال ۱۳۵۲ در شهر معمولان است. او که معلم عربی است، مدت‌ها به علت انتقادات‌ بی‌پرده‌اش از وضعیت حاکم، در سیستم گزینش برای ارتقا به عنوان کادر رسمی ‌آموزش و پرورش رد می‌شد و چندین‌سال به عنوان حق‌التدریسی تدریس می‌کرد. «داریوش کوشکی» – برادر هوشنگ کوشکی – در گفتگویی با توانا درباره برادرش تایید می‌کند که به دفعات از طرف نیروهای امنیتی با هوشنگ کوشکی تماس گرفته شد و از او خواسته شد که از اعتراض و فعالیت برای برگزاری تجمعات صنفی دست بردارد.

تصویر یکی از پست‌های هوشنگ کوشکی در اینستاگرام شخصی‌اش

هوشنگ کوشکی خود نیز در اینستاگرام خود از تماس‌ نیروهای امنیتی و تهدید آنان پرده برداشته بود. داریوش کوشکی در توضیح بیشتر به توانا می‌گوید: « هوشنگ سال‌ها فعالیت کرده بود. ابتدا گرایش اصلاح‌طلبی داشت. اما بعد از آنان کنده شد و علنا مخالفت خود با تمامیت حاکمیت را ابراز کرد. خیلی از جوانان شهر او را قبول دارند؛ چون ساده و درست زندگی می‌کند. درواقع او در خود شهر معمولان فعال شناخته‌شده‌ایست اما آدم رسانه‌ای نبود. من از او خواستم به عنوان یک فعال فرهنگی در فضای مجازی هم فعالیت کند».

از آنجا که پس از بازداشت هوشنگ کوشکی و به مدت بیش از ۱۰ روز خبری از او در دست نیست، در توییتر هشتگ «هوشنگ کوشکی کجاست» به راه افتاده است و خیلی از فعالان توییتری خواستار آن شده‌اند که وضعیت هوشنگ کوشکی روشن شود. از جمله خود داریوش کوشکی در توییتر خود نوشته است: «با گذشت یک هفته از بازداشت برادرم هوشنگ‌کوشکی او کماکان در بازداشت اطلاعات سپاه خرم آباد است و هیچ تماسی با خانواده ام نداشته است».

در سال‌های اخیر معلمان ایرانی از جمله پیشروترین اصناف در احقاق حقوق خود هستند. نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی نیز فشاری سخت بر آنان وارد آورده‌اند و هم‌اکنون برخی از فعالان معلمان همچون «اسماعیل عبدی» دوره محکومیت خود در زندان را می‌گذرانند. معلمان ایرانی تاکنون موفق شده‌اند چندین تجمع صنفی گسترده در سطح کشوری برگزار کنند و این انسجام تشکیلاتی چشم نیروهای امنیتی را ترسانده است. 

انتشارات بیشتر ...