Search

English

قطعی اینترنت؛ زندگی در شرایط جنگی 

«در جلسه اتاق بازرگانی، مدیر بازرگانی شرکت پتروشیمی ایران اعلام کرد ما در صادرات دچار مشکل شدیم و الان خبر نداریم که محموله‌های ما کجاست، وضعیت کشتی‌ها چگونه است. اگر امروز و فردا اینترنت وصل شود شاید بتوان تا حدودی خسارتی که به وجه بین المللی وارد شده را جبران کرد، اما اگر این وضعیت طولانی شود، به طور حتم دیر خواهد شد».

این روایتی‌ست که «علی کلاهی» عضو اتاق بازرگانی تهران و عضو هیئت مدیره پارک فناوری ایران امروز در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، از یک هفته قطعی اینترنت در ایران بازگو می‌کند. به گفته او وابستگی اقتصاد به اینترنت بارز است و کسب و کار و فعالیت اقتصادی بدون آن تقریبا محال است. پرپیداست وقتی شرکت پتروشیمی ایران با چنین مشکلی در طول قطعی اینترنت مواجه شده است، زندگی بدون اینترنت بر مردم عادی نیز چه دشوارتر و سخت‌تر شده است.

سید رضی حاجی آقامیری عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران در گفتگویی از خسارات جبران‌ناپذیر قطعی اینترنت به اقتصاد کشور گفت و این یک هفته را از جنگ ایران و عراق نیز بدتر دانست: « تا قبل از این ماجرا که اینترنت به این صورت قطع شود چنین پدیده ای را تجربه نکرده بودیم. در واقع حتی به آن فکر هم نکرده بودیم. ما تجربه های تلخی مثل جنگ داشته ایم و شرایط اضطراری را درک کرده ایم اما وقتی در شرایط صلح و در زمانی که حاکمیت ثبات دارد این اتفاق می افتد باید اذعان کرد که ناتوانی در تبادل اطلاعات در حوزه اقتصاد شرایط جنگی به وجود می آورد».

«رحمت‌الله رفیعی» – رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی – درباره قطعی اینترنت و تاثیر آن بر مسافرت‌ها می‌گوید: «سفر که فقط جنبه تفریحی ندارد. ما درباره رفتن مردم به «آنتالیا» صحبت نمی‌کنیم. مردم گاهی هم سفر‌های فوری، کاری یا درمانی دارند….دسترسی آژانس‌های مسافرتی و مردم به بلیط پرواز‌های خارجی، کاملا قطع شده است. البته آژانس‌ها به خاطر شبکه اینترنت داخلی (اینترانت) امکان خرید و فروش بلیت قطار و یا هواپیما در مسیر‌های داخلی را دارند، اما خیلی از مردم چنین دسترسی را نیز ندارند».

نت‌بلاکس، میزان دسترسی به اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند

اینکه قطعی اینترنت دقیقا چه حجم از ضرر مالی به اقتصاد ایران وارد کرده است را می‌توان از پاسخ «نت بلاکس» – سایتی که به میزان دسترسی به اینترنت در جهان نظارت می‌کند – به صدای آمریکا دریافت. بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد که بر اساس پاسخ نت بلاکس هر روز اختلال در اینترنت در کنار اعمال فیلترینگ، حدود ۶۱ میلیون دلار هزینه روی دست اقتصاد ایران می گذارد. توضیحات تفصیلی‌تر را می‌توانید در اینجا بخوانید.

تصمیم به قطعی اینترنت در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ شورای امنیت جمهوری اسلامی گرفته شد که رییس‌جمهور – اکنون حسن روحانی – رییس آن است. در واقع فردی که قول داده بود دولت متبوعش هیچ‌گاه اینترنت را فیلتر نکند، در پی اعتراضات سراسری، فیلتر که هیچ، کل اینترنت را قطع کرد! «محمد جواد کولیوند» – عضو شورای امنیت جمهوری اسلامی – درباره این تصمیم شورای امنیت و در دفاع از آن گفت: «بحث امنیت در اولویت کشور قرار دارد و از هر موضوع دیگری مهم‌تر است. اگر لازم باشد باید همه چیز فدا شود تا مردم در فضایی امن زندگی کنند». این در حالی‌ست که به گفته «رضا معینی» – مسئول بخش فارسی سازمان گزارشگران بدون مرز – «آزادی اطلاع‌رسانی» یکی از حقوق بنیادین بشر است و شورای حقوق بشر سازمان ملل از سال ۲۰۱۶ به این حق رسمیت داده است. 

با قطعی اینترنت، بحث «اینترنت ملی» اوج گرفت و نهادهای تبلیغاتی نظام سعی کردند آن را تبلیغ و ترویج کنند. اگرچه صداوسیمای جمهوری اسلامی تلاش کرد از «اینترنت ملی» روایتی جذاب ارائه دهد ولی این پدیده حتی در میان وابستگان جمهوری اسلامی نیز با ناباوری و انتقاد روبروست. به عنوان نمونه، «محمدجواد آذری جهرمی» – وزیر ارتباطات – در گفتگو با ایسنا در روزهای قطعی اینترنت در ایران گفت: «قطع اینترنت ضررهای فراوانی برای مردم و نظام داشته دارد…چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد…شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست و قطع اینترنت به کارکردهای  شبکه ملی اطلاعات ضربه می‌زند».

انتشارات بیشتر ...