Search

English

جنگ یک نظام علیه اینترنت

در میانه آذر ۱۳۹۸ بسر می‌بریم و علی‌رغم گذشت یکی دو هفته از روزهای پرتب‌وتاب اواخر آبان و اوائل آذر این سال، اینترنت گوشی‌های همراه در برخی از استان‌ها همچنان وصل نشده است. به عنوان نمونه می‌توان از سیستان و بلوچستان نام برد که در این شرایط بسر می‌برد.

شاید کمتر کسی باور می‌کرد که نظام جمهوری اسلامی، در شرایط امنیتی حاضر باشد اینترنت کشور را به طور کلی قطع کند. ولی واقعیت این است که جمهوری اسلامی در روزهای تظاهرات سراسری چنین کرد و ایران را در شوک فرو برد و دنیا را حیرت‌زده کرد. واقعیت این بود که یک نظام به جنگ اینترنت رفته بود؛ تنها برای اینکه مانع گردش آزاد اطلاعات شود.

این پدیده علی‌رغم ضربه‌های سنگینی که به اقتصاد کشور زد، مورد خوشایند مقامات امنیتی و شبه‌امنیتی قرار گرفت. چنانکه «علی فدوی» جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند روز پس از سرکوب سنگین و کشتار مردم معترض، اینترنت را «مجرای خباثت‌های آمریکا» دانست و گفت: «ترامپ و پومپئو وحشت کردند که ما اینترنت را قطع کردیم چون اینترنت مجرای خباثت‌ها و شرارت‌هایی بود که آنها می‌خواستند انجام دهند».

«شکرالله بهرامی» – رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح – نیز از قطعی اینترنت تمجید کرد و با «اراذل»خواندن معترضان گفت: «مسئولان تلاش بسیاری کردند تا ارتباط اینترنت قطع نشود، اما در نهایت دیدند که این‌طور نمی‌شود و مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. حال دشمنان ما عزا گرفته‌اند که چرا مدتی است اینترنت قطع شده و نتوانستند کاری انجام دهند».

احمد خاتمی – امام جمعه تهران –  نیز در نماز جمعه دوم آذر از قطعی اینترنت ستایش کرد و با تشبیه اینترنت به «لانه زنبور» خواستار ایجاد «اینترنت ملی» شد و گفت: «از تدبیرهای ستودنی در این ماجرا قطع اینترنت بود؛ اگر مسئولین می‌خواهند اهمیت کار را درک کنند ببیند دشمن و شبکه‌های خارجی چقدر ناراحت‌اند از این اتفاق؛ این یعنی لانه زنبور را شناسایی کردند؛ از آن‌ها درخواست می‌کنم، پیا‌مرسان های داخلی را تقویت کنند و اینترنت بومی را هر چه زودتر راه‌اندازی کنند؛ اگر در این کار کوتاهی کنید در پیشگاه خدا جوابی نخواهید داشت. تقاضا دارم اینترنت را باز باز نکنید. دیدید که به مردم جنایت یاد می‌دادند».

قطعی اینترنت در کشور، بسیاری از ایرانیان را در شوک فرو برد

دشمنی با اینترنت و گردش آزاد اطلاعات بعضا به جاهای خنده‌دار و مضحک نیز می‌رسد. به عنوان نمونه «تورج کاظمی» – رئیس پلیس فتا – در تمجید از قطعی اینترنت گفت: «با توجه به قطعی اینترنت و عدم دسترسی مجرمان فضای مجازی، آمار حاصله از جرائم مجازی به شدت کاهش یافته است»! شاید بهترین پاسخ به این سخن مضحک را یکی از کاربران توییتر داد که گفته بود: «راهکار های خوبی داره کشف میشه برای بهتر کردن مملکت، برای کاهش طلاق هم جلو ازدواج رو بگیرن خیلی آمار طلاق میاد پایین!»

یا یکی دیگر از دیدنی‌های جالب‌توجه این بود که «یاسر جبرائیلی» – از فعالان هوادار جمهوری اسلامی – در توییتر خود نوشت که شبکه‌های اجتماعی خارجی باید برای همیشه مسدود شوند! تصور کنید که در توییتر بنویسید که توییتر باید در یک کشور برای همیشه مسدود شود! کاربری هم در پاسخ به چنین درخواستی نوشت: «بنده هم پیشنهاد میکنم خود آقای جبرائیلی رو مسدود (بلاک) کنیم، تا حداقل به ایشان کمکی کرده باشیم»!

در سال ۱۳۹۱ خامنه‌ای گفته بود: «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم،رئیس فضای مجازی کشور میشدم!». فارغ از درک عقیم او از فضای مجازی که گمان می‌برد یک اداره است که رییس و کارمند دارد، به نظر می‌رسد خامنه‌ای تمایل شدیدی به کنترل فضای مجازی دارد. به‌نظر می‌رسد که او که در کنترل فضای مجازی موفق نیست، تصمیم گرفته است اساسا وقتی کارد به استخوانش می‌رسد، کل اینترنت را قطع کند!

انتشارات بیشتر ...