Search

English

از جیب ملت ایران؛ به کام حماس و جهاداسلامی

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری چین گزارش داد که جمهوری‌اسلامی در خرداد ۹۸ به مناسبت «روز قدس»، ۶۵۱ میلیون دلار به عنوان «کمک مالی» در اختیار خانواده‌های فلسطینی قرار داده است؛ خانواده‌هایی که در جریان درگیری‌های نظامی با اسراییل کشته شده‌اند.

بنا به اطلاعاتی که خبرگزاری فرانسه داده است، این مبلغ در ۳۰ می ۲۰۱۹ در جریان یک کنفرانس در شمال غزه به مسئولان سازمان‌های حماس و جهاد اسلامی سپرده شده است و خانواده‌هایی که از این مبلغ بهره برده‌اند، از جمله کسانی هستند که به علت مشکلات مالی تشکیلات خودگردان فلسطین، با کاهش دستمزد روبرو شده‌اند.

در این کنفرانس، «علی شمخانی» – دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران – به صورت ویدئویی شرکت کرد و در آن از «وظیفه شرعی» جمهوری‌اسلامی برای «دفاع از مقاومت مردم فلسطین» علی‌رغم «همه فشارهای سیاسی و اقتصادی» سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «محمود عباس» – ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین – حقوق خانواده‌های اعضای حماس و جهاد اسلامی را که در جنگ با اسراییل کشته‌اند، قطع کرده است. اما با این حال جمهوری‌اسلامی به کمک این دو سازمان آمده است.

اگرچه کمک جمهوری‌اسلامی به سازمان‌های تروریستی و ضداسراییلی در منطقه غزه، سابقه‌ای طولانی دارد اما آنچه این کمک قابل‌توجه را در این مقطع خاص برجسته کرده است، مشکلات مالی جمهوری‌اسلامی و تحریم نفتی دولت ترامپ روی جمهوری‌اسلامی‌ست که خرید رسمی نفت از ایران را تقریبا نزدیک به صفر رسانده است و حکومت جمهوری‌اسلامی به صورت رسمی اعلام کرده است که به فکر دورزدن تحریم‌ها خواهد بود تا بتواند همچنان نفت بفروشد.

Image result for ‫علی مطهری + غزه‬‎

گروه‌های اسراییل‌ستیز فلسطینی در ایران حامیان دولتی پروپاقرصی دارند از جمله علی مطهری

جمهوری‌اسلامی هرگاه پول داشته است به گروه‌های دشمن اسراییل در غزه یاری مالی و نظامی رسانده است. در سال ۱۳۸۹ سندی از مجموعه اسناد افشاشده توسط وبسایت‌ ویکی‌لیکس به صراحت می‌گفت که جمهوری اسلامی ماهانه ۲۵ میلیون دلار به حماس کمک می‌کند.

البته این کمک‌ها پس از شروع انقلاب مردمی در سوریه و حمایت حماس از آن کاهش یافت اما هیچ‌گاه قطع نشد. در خرداد ۹۶ نیز رسانه‌ها گزارش دادند که جمهوری‌اسلامی پس از دو هفته مذاکرات فشرده با حماس، قول داده است سطح کمک‌ها را به پیش از جنگ سوریه بازگرداند. حتی در سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی در منطقه غزه برای زندانیان فلسطینی آزاد‌شده از اسراییل، آپارتمان ساخت!

در این گزارش که پیش از این در آموزشکده توانا تهیه شده است، سعی شده است به طور تفصیلی به مقایسه رویکرد جمهوری‌اسلامی به غزه و خرمشهر پرداخته شود.

این حجم از کمک‌ها به گروه‌های مستقر در غزه از چشم مردم ایران نهان نمانده است. در سال ۸۸ شعاری که بسیار چشمگیر بود شعار «نه غزه نه لبنان / جانم فدای ایران» بود و نکته جالب اینکه با وجود آنکه از شعارهای سال ۸۸ در دی‌ماه ۹۶ اثری نبود، اما این شعار از سال ۸۸ در دی‌ماه ۹۶ نیز شنیده شد. شعاری که در بالاترین سطح نیز واکنش مقامات جمهوری‌اسلامی را برانگیخته بود.

از جمله «علی‌اکبر ولایتی» – مشاور خامنه‌ای در مسائل بین‌المللی، سردهندگان این شعار را «مزدور» دانست و در سال ۹۷ گفت: نگران این هیاهوها نباشید که عده‌ای از روی جهالت وسیله‌ای می ‌شوند در دست مزدوران که علیه آرمان‌های مقدس این کشور و این نظام حرف‌هایی بزنند؛ عدم درک درست از تحولات عالم در شعار «نه غزه و نه لبنان» نهفته است. می‌شود کسی در خانه‌ای بنشیند و بگوید اگر خانه همسایه آتش گرفت به ما ارتباطی ندارد».

انتشارات بیشتر ...