Search

English

سازمان تبلیغات باید پاتوق طلبه‌های خط‌شکن شود

این از برکات انقلاب اسلامی برای روحانیت خواب‌زده شیعه است که در حالی که مردم ایران بابت ایدئولوژی آن انقلاب روز به روز بیش‌تر خُرد می‌شوند، مدیر کل جوان سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در نشستی با عنوان «هم‌اندیشی مبلغان جوان شهرستان‌های شهریار، قدس و ملارد»، خواهان آن شود که کل کشور جوان‌گرایی را به ‌سبک مورد پسند رهبر جمهوری اسلامی پیش ببرد و از جمله سازمان متبوع او با تکیه بر پول نفت به پاتوق طلاب جوان، انقلابی و به ‌قول او خط‌شکن بدل شود. او تاکید دارد که «طلبه‌های جوان و پرانگیزه» باید حس کنند این‌جا پاتوق آنان است و می‌توانند ایده‌های خط‌شکنانه خود را درباره تبلیغ، رفع مشکلات شهر و هر چیزی که مربوط به فرهنگ است در سازمان عملی کنند.

حجت‌الاسلام سهرابی، که به بهانه سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در اداره تبلیغات اسلامی شهریار سخن می‌گفت، مدعی شد که جوان‌گرایی در کل حاکمیت از آن‌ رو اهمیت دارد که جوانان در نگاه خمینی و جانشین او موتور محرک نهضت اسلامی و جامعه اسلامی به ‌شمار می‌آیند. با تمام ستایش‌های ظاهری نظام اسلامی و کارگزارانش از جوانان و جوان‌گرایی، عملا این واژگان در ایدئولوژی شیعی آنان بدین ‌معنا ست که انرژی و شور نسل جوان را ابزار تزریق نیرو به بنای نه‌چندان محکم ایدئولوژیک خود قرار دهند. در همین راستا، علی‌اصغر سهرابی که به ‌تازگی و در دی ماه سال ۹۷ به ‌سمت ریاست کل این نهاد تبلیغی-حکومتی در پایتخت نائل شده است، تاکید دارد که آرمان‌خواهی، تحول‌طلبی و نوجویی نیروی جوان کشور باید در راستای حفظ جمهوری اسلامی به‌ کار گرفته شود. سهرابی همچنین گلایه کرده است که این فلسفه جوان‌گرایی در نهضت انقلاب اسلامی و جامعه مطلوب نظام اسلامی مدتی است به فراموشی سپرده شده و به ‌همین ‌خاطر آنچه او در تعبیری ناپخته و نامأنوس «جامعه اداری» نامیده، به ‌سوی پیرشدن و ناکارآمدی سوق پیدا کرده است.

سهرابی تاکید دارد آرمان‌خواهی، تحول‌طلبی و نوجویی نیروی جوان کشور باید در راستای حفظ جمهوری اسلامی باشد

در همین جلسه مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، مبلغان حاضر در جلسه را خطاب قرار داده و از اهمیت کار آنان ستایش کرده است. سهرابی مبلغان این سازمان را به فرماندهان جنگ در نبرد فرهنگی ضد غرب تشبیه کرده که «باید کار را جلو ببرند.» او آرزو کرده است که روزی سازمان تبلیغات به جایی برسد تا تمام توان و حمایت خود را به این به ‌اصطلاح فرماندهان حاضر در صحنه جنگ نرم اختصاص دهد. بدین‌ ترتیب گویا این روحانی جوان با وجود بودجه‌های نجومی سازمان متبوعش از نحوه کارکرد و هزینه‌کرد این ارقام چندان راضی به ‌نظر نمی‌رسد.

نیروی جوان در بیان مدیران معمم و مکلای جمهوری اسلامی به‌ معنای فرادست‌نشاندن آقازاده‌ها و پشتیبان‌سازی برای آنان از سوی جوانانی است که بدون امید به آتیه‌ای از زندگی شرافتمندانه و تخصص‌مدار با اشتغال در انبوه موسسات وابسته به هزارفامیل سفره انقلاب اسلامی خواه‌ناخواه به مماشات یا گاه حمایت از ساخت کلی حاکم بر کشور روی آورند. از همین‌ رو ست که سهرابی پافشاری دارد که باید نگاه نظام اسلامی تغییر یابد و از جمعیت جوان پرشمار ایران بیش‌ترین بهره‌برداری (یا در واقع سوءاستفاده) در جهت بیمه نظام تبعیض کنونی را انجام دهد. محمد قمی که خود از مرداد سال ۹۷ به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی در آمده است، در حکم انتصاب سهرابی تاکید مرتبطی دارد بر «اهتمام ویژه در به‌میدان‌آوردن جریان‌های دانشجویی و طلبگی و اتصال وثیق به سرمایه‌های انسانی، علمی و تبلیغی حوزه‌های علمیه قم و تهران» و بی‌ جهت نیست که سهرابی جوان‌گرایی را ضرورت گریزناپذیر و اصولی در وضع فعلی نظام اسلامی برای «تغییر ریلی» می‌داند که علی خامنه‌ای در مسیر انقلاب در حال انجام‌دادن آن است و همه دیگران نیز در این آغاز و انجام می‌بایست از او پیروی کنند. سهرابی خواهان پایبندی به جوان‌گرایی مد نظر رهبر کنونی و ایستادن پای هزینه‌های آن شده است؛ بنابراین است که روحانیان جوان (در قیاس با سن احمد جنتی) همراه با نسل دهه هفتاد مدیران نظام طبق قاعده رانت‌خواری در جمهوری اسلامی (nepotism) به بدنه مدیریتی کشور وارد شوند و انبوه نسل بی ‌آینده جوان کشور نیز در رقابتی نامبارک به خدمت پوست‌اندازی سفره انقلاب در آیند.

 

منابع مرتبط

توهم توسعه؛ رویای الگوی پایه اسلامی ایرانی – عرفان کسرایی

بودجه ۹۷ سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خوهران

توسعه دفتر نهاد نمایندگی ولی ‌فقیه در دانشگاه‌ها

کلاس درس حوزوی یا کلاس درس مدارس؛ پول‌ها برای کجا خرج می‌شوند؟

انتشارات بیشتر ...