Search

English

آخوند حکومتی

«احمد خاتمی» – امام جمعه موقت تهران – در نماز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در تهران، به تعبیر «آخوند حکومتی» اشاره کرد و آن را موجب «افتخار» دانست. او که درباره دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر جمهوری‌اسلامی صحبت می‌کرد در بخشی از سخنان خود گفت: «صلابت امام خامنه ای مدظله العالی در دیدار با نخست وزیر ژاپن اوج عزت تشیع بود ما افتخار می‌کنیم سرباز این آقا باشیم.ما افتخار می کنیم سرباز نائب امام زمان (عج) و آخوند حکومتی هستیم چرا که تنها گذاشتن نائب امام زمان تنها گذاشتن امام زمان (عج) است».

فارغ از محتوای بحث، تن‌دادن احمد خاتمی به تعبیر آخوند حکومتی جالب‌توجه بود. این بحث از این روی جالب‌توجه است که خود احمد خاتمی در سال ۱۳۹۳ در سخنانی، دو تعبیر «حکومت آخوندی» و «آخوند حکومتی» را «تعابیری اغواگرانه» و «نادرست» دانست. او اذعان کرد که در زمان حکومت پهلوی، آخوند حکومتی به روحانیونی گفته می‌شد که رابطه نزدیکی با حکومت داشتند. او درباره کسانی که در این زمان از تعبیر آخوند حکومتی استفاده می‌کنند، گفته بود: «افرادی که این تعبیر را به کار می‌برند می‌خواهند با جنگ روانی میان روحانیت و نظام، انقلاب و رهبری فاصله بیندازند اما غافل از آنکه روحانیت بصیر همچنان در صحنه و همراه با ولایت هستند».

اما باز چند سال قبل‌تر از این سخنان احمد خاتمی، شخص علی خامنه‌ای نیز در سفر مشهور خود در سال ۱۳۸۹ به قم، به تعبیر آخوند حکومتی اشاره کرده بود و به آن حمله کرده بود. او مفهوم آخوند حکومتی را مانند مفهوم حکومت آخوندی، «دو مفهوم غلط انحرافی» دانست و گفته بود: «بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دو عنوان و دو مفهوم غلط انحرافی به وسیله کسانی که، هم با روحانیت بد بودند و هم با انقلاب دشمن بودند، در ذهنها مطرح شد… یکی طرح مسئله حکومت آخوندی… دیگری موضوع آخوند حکومتی است».

Image result for ‫خامنه‌ای‬‎

خامنه‌ای مفهوم «آخوند حکومتی» را «غلط و انحرافی» می‌داند. 

پس از این سخنرانی بود که مجله «حوزه» نیز در تفسیر این سخنان علی خامنه‌آی، نسبت آخوند حکومتی دادن به روحانیون هوادار نظام جمهوری‌اسلامی را ابتکار «ضد انقلاب» برای بدنام‌کردن «روحانیون و عالمان وظیفه‌شناس» دانست: «پس از انقلاب اسلامی و تشکیل نظامِ جمهوری اسلامی، شماری، بویژه کسانی با بیگانگان سر و سرّی داشتند… با “آخوند حکومتی” خواندن و قلمداد کردن روحانیان و عالمانِ وظیفه شناس، آنان را از چشم مردم بیندازند و کار از روی وظیفه شناسی آنان را کار ضد ارزشی و برای رسیدن به حطام دنیا بنمایانند و با این جنگ روانی، روحانیان و عالمان وظیفه شناس و خدمتگزار را از همراهی با نظام اسلامی باز دارند».

با توجه به این سابقه و پیشینه، اینکه احمد خاتمی نسبت آخوند حکومتی را موجب افتخار دانسته است نشانگر یک نکته است و آن اینکه فضای جامعه داغ و جدلی شده است و این نیز خود از دو قطبی‌شدن جامعه‌ای خبر می‌دهد که اکثریت آنان به شهادت جنبش‌های اعتراضی و اعتراضات صنفی، از حکومت روحانی‌سالار جمهوری‌اسلامی، تجربه ناخوشایندی دارند. به عبارت دیگر، احمد خاتمی بر آن است که حال که از استفاده از این مفهوم کوتاه نمی‌أیید، پس بدانید اصلا ما افتخار می‌کنیم آخوند حکومتی باشیم!

از جمله نشانه‌های دو قطبی‌شدن جامعه ایران از جمله در قتل روحانیون خودنمایی می‌کند که آخرین نمونه‌های آن در سال ۱۳۹۸ در کازرون و همدان رخ دادند. قتل‌هایی که انگیزه‌های فراشخصی دارند و آشکارا از نفرتی بر می‌خیزند که برخی از مردم، از حکومت روحانیون دارند؛ اگرچه این خود جای پرسش جدی‌ست که آیا نفس لباس روحانیت پوشیدن، یک آخوند را، تبدیل به آخوند حکومتی و وابسته به جمهوری‌اسلامی می‌کند؟

انتشارات بیشتر ...