Search

English

دهکده‌ جهان‌نمای کُردکوی و درازنو

کردکوی، شهری در غرب استان گلستان است. جاذبه‌های دیدنی و گردشگری استان گلستان بسیار است. استانی زیبا با مردمانی خونگرم. مرکز استان گلستان، شهر گرگان است. گلستان نام جدید سرزمینی تاریخی است که در طول تاریخ و تا قرن هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز قرن دهم به نام «استرآباد» و در نوشته‌های دوره‌های اولیه‌ اسلامی، «جرجان» نام داشته است.

این استان از سال ۱۳۱۶ گرگان نامیده شده است. استان گلستان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود اما از آن زمان به بعد به صورت استانی مستقل در آمد. مردمان این منطقه به زبان (گویش) مازندرانی سخن می‌گویند. شهرستان کردکوی در ۲۹ کیلومتری گرگان واقع شده است. جمعیت کردکوی در سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۹هزار و ۳۵۲ نفر بوده است. فردوسی در افسانه‌های «شاهنامه» بنای این شهر را به فریدون، پسر آبتین، نسبت می‌دهد. در آن‌جا از منطقه‌ای به نام «تمیشه» سخن می‌گوید که حدود جغرافیایی آن بر اساس بسیاری از کتاب‌های تاریخی از قسمت «جُرْکُلْباد» واقع در اراضی نوکنده شروع می‌شود و تا جنوب منطقه‌ شهرستان کردکوی و قسمت غربی روستای بالاجاده یعنی منطقه‌ «بن کلاته» محدود می‌شود.

این منطقه امروز در محدوده‌ جغرافیایی شهرستان کردکوی با مرکزیت شهری کردکوی در استان گلستان است. فردوسی در شاهنامه می‌گوید:

فریدون فرخ تمیشه بکرد / نشست اندر آن نامور بیشه کرد

امروز اسامی گرشاسبی و گشتاسبی که نام‌های ایران باستان است نیز در این شهر به نسبت زیاد شنیده می‌شوند. آثار باستانی فراوانی در این شهر و اطراف آن وجود دارند که از آن جمله می‌توان به میل رادکان کردکوی، جاده‌ شاه‌ عباسی، دیوار و شهر تمیشه اشاره کرد. «میل رادکان» یا گنبد رادکان در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری کردکوی و در یک منطقه‌ کوهستانی-‌جنگلی قرار گرفته است. کتیبه‌ای که زیر گنبد دیده می‌شود ساخت این بنا را سال ۴۰۷ هجری قمری نشان می‌دهد.

دهکده‌ ییلاقی «درازنو»، روستای ییلاقی «یزدان‌محله»، پارک جنگلی کردکوی، آبشار هفت طبقه و آبشار دوآب یا همان «دِاُو» نیز از دیگر مکان‌های دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند. روستای جهان‌نما در دهستان چهارکوه قرار گرفته است که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۹ نفر بوده است. بر دهکده‌ جهان‌نما سکوت مطلق حاکم است و اگر روزی از اینترنت، تلویزیون، ماهواره و تلفن همراه و مناسبات شهری به تنگ آمدید دهکده‌ ییلاقی جهان‌نما پذیرای شما است و می‌توانید با آرامش و آسایش زمان بگذرانید.

آن‌گونه که باستان‌شناسان می‌گویند تا کنون در شهرستان کردکوی ۵۹ اثر تاریخی و فرهنگی از هزاره‌های قبل از میلاد تا سده‌های میانی اسلام شناسایی شده است که از این تعداد ۲۸ مورد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در این‌جا چندین غار از جمله غار یخچال، غار گنج‌خانه و غار جهان‌نما وجود دارد. دهکده‌ «درازنو» در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده‌ سورم‌سرا مکان دیدنی دیگری است که گردشگران بسیاری را از شهرستان‌های استان گلستان و دیگر نقاط ایران به خود جلب می‌کند. گردشگران در هر چهار فصل سال از این دهکده دیدن می‌کنند. این دهکده با قرارگرفتن در رأس قله‌ البرز دارای تنوع گل و گیاه بسیار است و جنگل انبوه و سرسبز آن چشم‌نواز است؛ وجود آبشارهای زیبا و چشمه‌های فراوان به چشم‌نوازی منطقه افزوده است. مردم این دهکده از قدیم‌الایام برای خود خانه‌های چوبی و کاهگلی ساخته‌اند که در تابستان بتوانند در آن ماوا بگیرند. کشاورزی در شهرستان کردکوی رکن اصلی اقتصاد منطقه را تشکیل می‌دهد و از محصولات مهم کشاورزی می‌توان به پنبه، گندم، برنج و سویا اشاره کرد. از صنایع دستی این شهرستان می‌توان به حصیربافی، نمدزنی، بافتن چادرشب محلی و جوراب پشمی اشاره کرد.

انتشارات بیشتر ...