Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۱۸: بازجو و حفاظت محیط زیست و سوتی

بازجو چیست؟ بازجو کسی است که چیزهایی را که در پرونده یا ذهن خودش درست کرده، در زندگی و ذهن متهم می‌جوید. نوعی بیمار جنسی که زندگی خصوصی خود و خواهر و مادر و دختر متهم را جستجو می‌کند تا دلیل مخالفت متهم با حکومت را بفهمد. نوعی متجاوز به عنف که به جای مجازات‌شدن، مجازات می‌کند. آن‌که لنگه کفش دارد و از طریق کوبیدن آن به سر متهم سعی می‌کند حقیقت را توی سر او فرو کند. عامل سرایت مننژیت در کهریزک. نوعی رمان‌نویس که شخصیت اول رمانی که در ذهنش نوشته را به زور مجبور می‌کند داستان را پیش ببرد. کسی که می‌داند شما باید در گذشته چکار می‌کردید. مسئول حفظ رژیم از طریق لاغرکردن زندانیان سیاسی. کسی که ناموس مردم را ناموس خودش می‌داند و ناموس خودش را هم ناموس خودش می‌داند و هیچ کدام از این دو حالت برایش مهم نیست. زننده. عامل اصابت متهم به دیوار. یک بازجو را چطور بازجویی می‌کنند؟ «مثل سعید امامی». زن یک بازجو را چطور بازجویی می‌کنند: مثل زن سعید امامی. چه زمانی بازجو حقیقت را در مورد خودش می‌فهمد؟ زمانی که دارد کار واجبی را انجام می‌دهد. چرا نباید بازجو بشویم؟ چون نمی‌خواهیم بمیریم و دوست نداریم همکار سابق‌مان به زنمان بگوید فاحشه کثافت! حافظ چرا گفته «بازجوید روزگار وصل خویش»؟ حافظ چنین حرفی نگفته. این حرف را مولانا زده بدین معنی که: «برای رسیدن و وصل خویش به مقامات مهم بازجویی می‌کند.» و بازجویی در موضوع محیط زیست از موضوعات مهم است و اخیرا هشت نفر از حافظان محیط زیست احتمالا به اعدام محکوم قرار است بشوند. پس لازم است بدانی سازمان حفاظت محیط زیست کلا یعنی چی

سازمان حفاظت محیط زیست یعنی چی؟ سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی است که کارش تبدیل محیط زیست به توالت عمومی است. این سازمان کوشش می‌کند که با خشک‌کردن دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها دسترسی مردمی که دوست دارند هر جا دلشان می‌خواهد پی‌پی کنند را راحت و فراهم کند. این سازمان توسط تعدادی جاسوس که خبرهای دریاچه‌ها، کویرها، جنگل‌ها، شیرها، عقاب‌ها و تمساح‌ها و سوسمارها را به جاسوسان دشمن می‌دهند، مراکز مهم استراتژیکی را بررسی کرده و اطلاعات کافی راجع به یوزپلنگ، سوسک، عقرب معمولی، تپه، کوه، ابر، دریاچه، رودخانه را به استکبار جهانی می‌دهد. دادستان تهران گفته است هفت تن از فعالان محیط زیست جاسوس هستند. توضیح: کلا فعالان محیط زیست هشت نفر هستند، آقا لطفا چرند نگو. و حالا که به این‌جا رسیدیم باید بدانی چرند چیست و فرق آن با سوتی چیست؟

سوتی چیست؟ سوتی یک شیوه بیان و گویش است که در آن مسئول مملکت می‌خواهد حرف بزند، می‌گوزد. به خاطر همین برخی نام رادیو جمهوری اسلامی را «گوز ممتد» و استعمال آن را بدون بوگیر سخت و شاید غیرممکن دانسته‌اند. سوتی گاهی اوقات ساختارشکن ولی بدون تصمیم‌گیری قبلی است، مانند «رهبر جانگوز» که بدون فکرکردن اتفاق افتاده، و گاهی اوقات مدل خیابانی است، یعنی در اثر نبوغ بیش از حد زرتی ارسال می‌شود. در این‌جا شخص سوتی‌دهنده یا «مسوت» سال‌ها نبوغ به خرج داده و می‌گوید: «ابر به پایین نگاه می‌کند و می‌بارد.» لابد کویر هم از پایین به بالا نگاه می‌کند و می‌گوید: «برای چی این‌جا می‌باری برو بیست کیلومتر به سمت داشت.» در این نوع سوتی انواع خلاقیت ادبی وجود دارد و حیوانات و درخت‌ها و گیاهان و کوه و ابر حرف می‌زنند. این نوع ادبیات دو گونه است؛ در نوع اول مثلا می‌گوید: «موج ز خود رفته‌ای تیز خرامید و گفت / هستم اگر می‌روم گر نروم نیستم.» به این نوع ادبیات شعر و به آن یکی ادبیاتِ ابر به پایین نگاه می‌کند، ادبیات چیز شعر می‌گویند. چیز موضوعی مهم است که در سرنوشت بشر نقش زیادی دارد و حتی ممکن است موجب براندازی کل نظام شود، بنابراین باید بدانی براندازی چیست و فرقش با وراندازی چیست؟

 

کدخدای علی‌آباد سفلی

انتشارات بیشتر ...