Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۱۹: براندازی و تجمع و عالم دینی و خط فقر

براندازی چیست؟ براندازی عملی است متفاوت با وراندازی، در وراندازی زیرچشمی نگاه می‌کنند بیینند به درد می‌خورد، نمی‌خورد، تا حدی به درد می‌خورد، و اگر با نگاه ریبه هم ورانداز کنند اشکالی ندارد. البته یک جور دیگر هم وراندازی انجام می‌شود که در آن شخص یواشکی نگاه می‌کند و ارزیابی می‌کند و بعد بر اساس این وراندازی براندازی می‌کند. براندازی شیوه‌های مختلف دارد: کودتای داخلی مثل کودتای قذافی یا حافظ اسد که به درد کشورهایی مثل ایران که مردم‌شان دهن‌لق هستند نمی‌خورد، چون موضوع را به زن و بچه و عمه و خاله می‌گویند و گند می‌زنند به برنامه‌ریزی. نوع دوم کودتای خارجی است که در آن یک رهبر ملی مثل مصدق و وزیرش فاطمی، که تخلف قانونی کردند، توسط شاه قانونی کشور برکنار می‌شود، ولی او حاضر نمی‌شود برود. به همین دلیل وزیر خارجه در دربار را قفل می‌زند و نخست وزیر از مردم درخواست می‌کند به کمک بیایند ولی هیچ کس نمی‌آید. در عوض پانصد نفر با کامیون به خیابان می‌روند و سه ساعت شعار می‌دهند و حکومت مردمی زرپی سقوط می‌کند و ملت تنبل اسمش را می‌گذارند کودتا که بعدا بگویند ما این‌قدر محکم بودیم که آمریکایی‌ها ما را کودتا کردند. نوع سوم براندازی از طریق انقلاب است که در آن مردم هی شعار می‌دهند مرگ بر رهبر و رهبر فکر می‌کند شوخی می‌کنند. معمولا این رهبران وقتی دارند کشته می‌شوند متوجه می‌شوند که مردم شوخی نمی‌کردند و جدی بوده. انواع براندازی از نظر حکومت در حال حاضر: به خیابان رفتن؛ رفتن روی پشت بام؛ آنتن ماهواره نصب‌کردن؛ دیدن؛ خواندن کتاب؛ تحصیل در رشته‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، حقوق سیاسی، تاریخ، علوم سیاسی و هر رشته‌ای غیر از دامداری؛ سیفون کشیدن بعد از توالت برای مخالفت با دولت؛ خاموش‌کردن تلویزیون؛ روشن‌کردن تلویزیون؛ مرتب‌کردن کتاب در کتابخانه؛ گوزیدن بدون مجوز وزارت کشور؛ بلند حرف‌زدن به شکلی که بخواهد افکار عمومی را تغییر دهد؛ یواش حرف‌زدن به شکلی که بخواهد اسرار دشمن را حفظ کند؛ حرف‌نزدن به قصد القاء این‌که آزادی در اسلام وجود ندارد؛ تلاش برای نشان‌دادن این‌که آزادی در اسلام وجود دارد و کارهایی که یک انسان می‌تواند بکند. براندازی معمولا با تجمع انجام می‌شود. پس لازم است بدانی تجمع چیست.

تجمع چیست؟ تجمع یعنی اجتماع‌کردن؛ جمع‌شدن عده‌ای برای جمع‌کردن همان عده؛ محل جمع‌شدن عده‌ای برای دستگیرشدن عده‌ای؛ اجتماع بیش از یک نفر. کاربرد جمله: عده‌ای در حال عبور از خیابان تجمع زنان را دیدند، بعد از چند دقیقه دیگر چیزی ندیدند. انواع تجمع: نوعی که در آن عده‌ای اجتماع می‌کنند و درخواست چیزی را می‌کنند و طبیعتا دستگیر می‌شوند. نوع دوم: تجمع بعد از دی 96 که در آن عده‌ای گرسنه که اصلا سیاسی هم نیستند، هر فحشی بلدند به رهبری می‌دهند. وسایل لازم برای تجمع: تعدادی متهم (لازم نیست این افراد در آغاز تجمع حتما متهم باشند، بعد از چند دقیقه خود بخود متهم می‌شوند)؛ تعدادی مقوا که روی آن‌ها چیزهایی خواسته شده است که دولت نمی‌دهد؛ مقداری مشت و لگد. تجمع زنان: در این نوع تجمع تعدادی زن حضور دارند که پس از یک ساعت دیگر حضور ندارند و تعدادی مرد حضور ندارند که بعدا حضور پیدا می‌کنند و آن زنان را تحویل زندان می‌دهند. در تجمعات اگر عالم دینی حضور داشته باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود. پس بدان ایدک الله فی الدارین که عالم دینی چیست؟

عالم دینی چیست؟ یک مرد با لباس بلند سراپا، که چند لایه است، و مقداری پارچه که به سرش بسته است و وقتی لباسش را می‌پوشد اگر 25 ساله هم باشد به نظر پنجاه ساله می‌رسد. کار عالم دینی این است که چون خدا با مردم عادی شخصا حرف نمی‌زند مردم باید سوالاتی را که از خدا دارند به عالم دینی بگویند و او از خدا بپرسد و به مردم جواب بدهد و پولش را از مردم بگیرد. عالم دینی جزء مشاغل کشدار به حساب می‌آید و مردم با واژه‌هایی مانند: مرتیکه، دیویس (اصلاح شود)، مفتخور، لاشخور، بوگندو، ایکبیری، …کش، ….کش و مامان قهوه‌ای از آنان نام می‌برند. ولتر، یکی از دانشمندان فرانسوی که علاقه ویژه‌ای به وصلت‌کردن با کشیش‌ها داشت، گفت: «اولین کشیش اولین حقه‌بازی بود که با اولین احمق ملاقات کرد.» حسین نوری‌همدانی، که از مجتهدین است، گفت: «وقتی عالم دینی از منزل بیرون می‌آید 70 هزار فرشته او را بدرقه می‌کنند.» حالا این‌که این فرشته‌ها عالم دینی را می‌شناسند یا نه و می‌دانند که عامل بالا رفتن خط فقر او ست، بر ما معلوم نیست. پس اول باید بدانی خط فقر چیست؟

خط فقر چیست؟ خط فقر خطی است که ما و آن‌ها را از هم جدا می‌کند. زیر خط فقر محل زندگی خانواده و دوستان ما. بالای خط فقر محل زندگی وکیل و وزیر و روحانی و پاسدار و حزب‌اللهی. پس اکنون باید بدانی وزیر چیست و چرا بالای خط فقر است؟

 

قلی‌خان عموی کدخدا

انتشارات بیشتر ...