Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۲۱: وکیل تسخیری و دادگاه و رئیس جمهور و رفراندوم و روز جهانی زن و سپاه

وکیل تسخیری چیست؟ وکیل تسخیری وکیلی است که قبلا توسط قاضی تسخیر شده است، وکیل با نصب در محل، وکیل زورکی. وکیل الدوله: وکیلی که دولت تعیین کند. تسخیر: رام‌کردن، مطیع‌کردن، به خدمت قاضی درآوردن، مغلوب‌کردن، مقهورکردن، کلا مفعول کردن، به کار بی‌مزد واداشتن و حرف مفت و رایگان از او شنیدن. وکیل تسخیری چهار نوع است: یک- وکیلی که قاضی او را تسخیر می‌کند و به جای وکیل متهم نصب می‌کند (وکیل متهم الان زندانی است)؛ دو- وکیلی که قاضی با او تماشاگران را تسخیر می‌کند که اگر پرسیدند پس وکیلش کو؟ بگوید: ایناهاش، این آقا سبیلوئه؛ سه- وکیلی که همراه با قاضی، متهم و دادگاه را مسخره می‌کند؛ چهار- وکیلی که متهم از او خوشش نمی‌آید. وکیل تسخیری را معمولا دادگاه تعیین می‌کند و پس باید بدانی دادگاه چیست و چرا می‎‌گیرند یا می‌زنند یا غیره.

دادگاه چیست؟ محل دادن، محل داد، محل دادزدن و دادکشیدن، محل بابک داد و سیف‌الله داد، محلی که با چکش داد می‌دهند و از درد داد می‌زنند و بر سر متهم داد می‌کشند و اگر لازم باشد دادگاه متهم را به عقب می‌اندازند که ممکن است شدیدتر داد بزند. در مواقع حساس دادگاه را به کهریزک می‌اندازند که کسی داد نکشد و داد نزند. عدل و داد در جمهوری اسلامی: حرف مفت. دادار: کسی که کارش دادن داد است ولی فعلا کار دارد و فقط می‌گیرد و داد نمی‌دهد، کاری هم از دست رئیس جمهور بر نمی‌آید. حال که بدین جا رسیدیم باید بدانی که رئیس جمهور کیست و چه کار می‌کند؟

رئیس جمهور چیست؟ رئیس قوه مجریه که اگر آدم خوب و یا نسبتا خوبی باشد، قدرت هیچ کاری ندارد و اگر آدم عوضی و کثافتی باشد همه کار می‌تواند بکند. کسی که با تعدادی اعضای خانواده و دوستان قدیمی‌اش کابینه تشکیل می‌دهد و همه دور یک میز بزرگ می‌نشینند و چند ساعت حرف می‌زنند و اتفاق خاصی نمی‌افتد. پدر تعدادی آقازاده و همسر یک زن که دماغ یا عینکش در عکس معلوم است. انتخابات ریاست جمهوری: زمانی است که کشور مثل اروپا می‌شود و همه آواز می‌خوانند و دموکراسی و آزادی وجود دارد و همه قول می‌دهند. پس از انتخابات ریاست جمهوری: لطفا با صدای بلند حرف نزنید. رئیس جمهور در نظام‌های جمهوری وجود دارد که در ایران هم مثلا بعد از رفراندوم سال 1358 حکومت جمهوری اسلامی است و اکنون باید بدانی رفراندوم چیست و چرا قبلا شد و الان نمی‌شود؟

رفراندوم چیست؟ رفراندوم یا همه‌پرسی نوعی نظرخواهی رسمی است که از مردم سوال می‌کنند که فلان چیز را می‌خواهند یا نه؟ وقتی مردم گفتند آره خفقان می‌گیرند و در خانه می‌نشینند و تا صد سال دیگر اگر خودشان را به هزار قطعه مساوی هم تقسیم کنند دیگر رفراندوم نمی‌شود و آن چیزهای برجسته را لولو برده و دیگر هم پس نمی‌دهد. جمله قصار: «چهل سال قبل پرسیدیم، دیگه نمی‌پرسیم. برو جلو بوق بزن.» برای چی وقتی آدم جلو رفت باید بوق بزند؟ برای این‌که احساس عقب‌رفتن پیدا نکند. سوال: «چرا جمهوری اسلامی می‌گوید همه طرفدار حکومت هستند ولی با رفراندوم مخالف است؟» چون دلش می‌خواهد و زورش می‌رسد و آدمی که زورش می‌رسد احتیاج به دلیل ندارد. جمله قصار خمینی در ضرورت برگزاری رفراندوم: «اجداد ما چه حقی داشتند که برای ما تصمیم گرفته و نظام شاهنشاهی درست کردند.» پس حالا چی کار کنیم؟ امام خمینی: «لکن همه باید خفه شوند. من توی دهن رفراندوم بعدی می‌زنم. من ملت تعیین می‌کنم با همین شورای نگهبان که بعدا درست شد.» نظر جمهوری اسلامی درباره رفراندوم چیست؟ جمهوری اسلامی: رفراندوم باید در فلسطین و اسرائیل برگزارشود. البته معمولا مسائلی مانند حکومت، که ملی است، نیاز به رفراندوم دارد و چیزهایی مانند روز جهانی زن که بین‌المللی است نیاز به رفراندوم ندارد. پس اکنون باید بدانی روز جهانی زن چیست و چه زمانی باید باشد؟

روزجهانی زن چیست؟ روز جهانی زن روزی است که همه یادمان می‌افتد این موجوداتی که موی بلند دارند و صدای‌شان از ما نازک‌تر است و حقوق کم‌تری از مردان می‌گیرد و بچه به دنیا می‌آورند وجود دارند و مردان تنها ساکنان کره زمین نیستند. در این روز ما به بقیه نشان می‌دهیم که چقدر برخلاف چیزی که بقیه فکر می‌کنند به زنان احترام می‌گذاریم و زنان در این روز دروغ‌های زیبایی می‌شنوند که تو مثل گلی، مثل مرواریدی، تو از همه برتری، تو رو خدا نرو، از فردا قول می‌دیم و از این جور چیزها. و از فردا دوباره همان آش را زنان درست می‌کنند و ما آن را توی همان کاسه می‌خوریم. سوال: آیا زنان باید با مردان برابر باشند؟ جواب: بله، چون چند وقت پیش روز زن بود. سوال: آیا زنان از مردان باهوش‌ترند؟ جواب: بله، خیلی، چون چند وقت پیش روز زن بود. سوال: آیا نیاز به روزی به نام مرد هم وجود دارد؟ جواب: اصلا، 364 روز روز مرد است. بیش از این لازم نیست. سوال: آیا روز زن مثل روز مادر و والنتاین است؟ پاسخ: نه خیر، اصلا، روز زن یک روز سیاسی است و لوس‌بازی‌هایی که بعدا به آن اضافه شده قبلا وجود نداشت. سوال: چرا کمونیست‌ها با روز جهانی زن مخالف بودند؟ پاسخ: کمونیست‌ها خودشان بانیان روز جهان زن بودند و لوییس زیتس، زن سوسیالیست آلمانی و کلارا زتکین، سوسیالیست بودند و مراسم روز زن از کشورهای کمونیستی شروع شد و بعدا به همه جا رفت، اما در جمهوری اسلامی همه، از رهبر تا سپاه، از آن خوششان نمی‌آید. پس باید بدانی که سپاه چیست و چرا؟

سپاه پاسداران چیست؟ یک نهاد انقلابی که در آن کارهای مختلفی انجام می‌شود از جمله برگزاری انتخابات، اداره کارخانجات صنایع غذایی، تولید موشک، اداره وزارت خارجه، نظارت بر روحانیون و مراجع تقلید، اداره باغ وحش، احداث مدرسه در لبنان، سودان، نیجریه، مالاوی، موگادیشو، جزایر بالی، مثلث برمودا، کشت پنبه و گندم و بقیه محصولات غذایی و میوه‌جات و کمپوت‌سازی، اداره امام زمان، ساخت امامزاده و بناهای تاریخی شیعه، تولید کتاب، اداره صدا و سیما و قوه قضائیه، مبارزه با بدحجابی، شلوار تنگ و قلیان، مبارزه با خالکوبی و تتو به هر نحو، مبارزه با رنگ موی اِن هشت و اکستنشن مو و های‌لایت (جز در ماه محرم)، کنترل فیسبوک و اینستاگرام و توئیتر با اعمال شاقه، نظارت بر فوتبال، اداره تیم تراکتورسازی، فکرکردن به جای امامان جمعه، تولید روایت و بازنویسی تاریخ شیعه و تاریخ انقلاب، تولید امام مقوایی و هزاران کار دیگر، جز فعالیت نظامی و مبارزه با دشمنان واقعی کشور. شباهت آمریکای جهانخوار با سپاه پاسداران چیست؟ در هر دو تا کارکنان با دمپایی و بدون جوراب و با پیژاما سر کار می‌روند. تفاوت سپاه پاسداران با آمریکا: حکومت آمریکا هر چهار سال عوض می‌شود، ولی سپاه هر چهار سال یک بار دولت را عوض می‌کند. خود سپاه را هم رهبر هدایت می‌کند که یک طلبه است. حال که بدین جا رسیدیم باید بدانی طلبه به طور کلی چیست و چه می‌کند.

 

پدر کدخدای علی‌آباد

انتشارات بیشتر ...