Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۲۴: نسل جوان و آخیش و آدینه و آفتاب‌پرست

نسل جوان چیست؟ شامل جوانانی است که بین 19 تا 39 سال قرار دارند. البته شصت سال قبل، جوانان از هفده سالگی مستقل می‌شدند و برای خودشان شخصیتی داشتند، چهل سال قبل هم از بیست سالگی این استقلال را پیدا کردند و هر جوانی خودش را موظف می‌دید در هجده تا 25 سالگی (برای دختران هجده تا 22 سالگی) عاشق یکی بشود و بعد برای هم نامه بنویسند و خواستگاری و از این چیزها. در حال حاضر همه کارهایی که یک زوج با همدیگر می‌کنند: از جمله حرف‌زدن، فحش‌دادن، دعواکردن، حسودبازی، دوربین مخفی گذاشتن، زندگی مشترک در یک خانه، مهمانی رفتن با هم، سکس و حتی گذاشتن عکس دونفره در اینستاگرام و لایک‌کردن همدیگر و ریدن به روح جد و آباد همدیگر را دخترها و پسرها می‌توانند بدون برگزاری عقد شرعی انجام بدهند و به همین دلیل پسرها در سن پنجاه سالگی و دخترها در سن 45 سالگی از پدر و مادر مستقل می‌شوند و به این فکر می‌افتند که مسیر زندگی شان را کم‌کم مشخص کنند. نسل جوان در ایران گروهی از جوانان هستند که وظیفه‌شان برآوردن اهداف مسئولان محترم است. مثلا جوانان اصلاح‌طب به ایرانی برای همه ایرانیان غیر از اصلاح‌طلبان، که عددی نیستند، فکر می‌کنند یا جوانان ارزشی و ولایی به همه جوانان فکر می‌کنند و آن‌ها اصولا معتقدند جوانان غیرارزشی وجود ندارند. سردار نقدی هم فکر می‌کند که: «نسل جوان به صف ایستاده‌اند، آن‌ها با التماس و خواهش تمایل دارند به جبهه‌های مقاومت اعزام شوند.» البته حق هم دارند، جبهه‌های مقاومت در لبنان و سوریه و عراق است و فکر کنید بروید به کشوری که هم دیسکو و بار دارد، و به جای این‌که پول بدهید، پول بگیرید. رئیس دفتر خامنه‌ای هم گفته: «جوانانی که می‌گویند از دست رفتیم بدانند که اشتباه می‌کنند.» با گفتن این جمله زندگی ازدست‌رفته جوانان حل شد و مشکلات‌شان به حد کم‌تر از صفر رسید. و همه‌شان گفتند «آخیش! راحت شدیم.» و اکنون باید بدانی آخیش چیست و چه فرقی با آخ دارد و سوراخ و آخ با هم چه نسبتی دارند.

آخیش چیست؟ آخیش صدا یا نام‌آوای شهروند درجه دومی است که به سرنوشت تلخ و محتوم شهروند درجه یک واکنش نشان می‌دهد. این صدا در اخراج، دستگیری، زمین‌خوردن، بازداشت‌شدن، رسوایی، افشاشدن آن کار دیگر شهروندان درجه یک توسط شهروندان درجه دوم به گوش می‌رسد: زندانی‌شدن قاضی مرتضوی، صدور حکم سلمان خدادادی، دستگیری بقایی و غیره. در سینمای صامت همین اتفاق می‌افتد، گرچه قهرمان فیلم به زمین می‌خورد و دردش می‌گیرد ولی تماشاگر ناخودآگاه می‌خندد. افکت صوتی مردم در هنگام شنیدن اخبار استعفا یا برکناری بعضی از مسئولان. عمل «آخیش» با یک تصویر یا خبر آغاز میشود و سپس دل آدم خنک شده و زیر لب لبخند میزند. آخ: به انگلیسی «آوچ»، به عربی «الآخ»، به اسپانیایی «اوه»، به ایتالیایی «اوهی» و به کرمانی «زهر مار» گفته میشود. صدای که بر اثر مشاهده تغییرات سیاسی از عامه مردم به گوش میرسد. اثر صوتی اولیه ناشی از گفتگو با خشونت‌طلبان. صدایی که بر اثر برخورد غیرمنطقی تولید میشود. مترادف: اوخ، اوف، آی، وای، دده م یاندی. (ترجمه: ابوی اینجانب سوخته شد.) در بسیاری موارد این اتفاق بر اثر مشاهده وقایع نماز جمعه یا آدینه رخ می‌دهد و اکنون بدان ایدک الله فی الدارین که نماز جمعه یا آدینه چیست.

آدینه چیست؟ روز آخر هفته ایرانیان و مسلمانان، روزی که بیست سی هزار نفر در یک شهر ده میلیونی در جایی که هیچ ربطی به نماز ندارد، جمع میشوند و یک امام جمعه در حالی که اسلحه در دست دارد، به آنان یاد میدهد که اسلام دین صلح و تسلیم است. بعد عدهای از جمعیت با موتور و وانت به جاهایی که اسلام را به خطر میاندازد حمله میکنند و ثابت میکنند که اسلام زنده است. بقیه مردم در این کشورها روزهای جمعه مهمانی میروند و میزنند و میرقصند و پشت سر آن‌هایی که به نماز جمعه رفتهاند حرف میزنند. خطبه نماز جمعه: در نماز جمعه دو خطبه خوانده میشود در یکی مردم به اخلاق خوب و حسنه سفارش میشوند و در دومی اوضاع سیاسی و دشمن تحلیل میشود و گند زده میشود به خطبه اول. صلوات و تکبیر: برای ابراز موافقت با چیزی که قرار است با آن موافقت شود، امام جمعه صدایش را به شکل خاصی میکشد و همه صلوات میفرستند یا تکبیر میگویند. دلایل وجودی نماز جمعه: در گذشته نماز جمعه محل دیدار مسلمانان با همدیگر و تصمیم‌گیری در جامعه اسلامی بود، اما بر اثر گذشت زمان و تکراری‌شدن جمهوری اسلامی و این‌که تصمیم‌گیری اصولا به مردم ربطی ندارد، فعلا نماز جمعه یک تفریح خانوادگی برای افرادی است که جز اختلاس و رشوه‌گیری و دعاکردن برای رهبر و نگاه‌کردن به برنامه‌های صدا و سیما و تجاوز به شاگردان کلاس قرآن هیچ تفریح دیگری ندارند. از نماز جمعه به عنوان یکی از نمونه‌های مشترک حیات وحش در حال انقراض نام برده شده است. مواردی مانند فیل سفید و آفتاب‌پرست رنگین‌کمانی یا آناکوندای 24 متری 72 چرخ. و اکنون باید بدانی آفتاب‌پرست چیست و چرا می‌مالد و می‌خارد و می‌خورد و عوض می‌کند.

آفتاب‌پرست چیست؟ نوعی مارمولک که مارمولک بودن مارمولک را داشته ولی مارمولک هم نیست. (این جمله از امام خمینی نیست.). آفتاب‌پرست نوعی مارمولک است که بر اثر تجربیات چهل‌ساله، ماله‌کشی، صاف‌کاری، سرفه همزمان با گوزیدن زدن و دادن بوی بد در لحظه خروج از آسانسور را به عنوان تکنیک‌های مختلف وردار و ورمال یاد گرفته است. موجودی که دائما مشغول هماهنگ‌کردن خود با مسئولان ذی‌ربط است. چاکر. غلام. نوکر وابسته. همبسته. در خدمت. غلامعلی حداد عادل. و حال که نام غلامعلی حداد عادل آمد باید بدانی فساد چیست، فساد سیاسی و فساد مالی چیست، قهوه خوب را کجا می‌فروشند، چرا آجیل عید این همه گران است و پول آجیل یا رشوه چیست؟

 

کدخدای علی‌آباد علیا

انتشارات بیشتر ...