Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۲۷: ابر و بلای آسمانی و طویله و کمپین

ابر چه باشد؟ ابر یک مقدار چیز سفید است که از پنبه و آب و سنگ و چیزهای دیگر تشکیل شده و وقتی آن را نگاه کنیم، او هم به ما نگاه می‌کند. از کسانی که با ابر و کرات دیگر رابطه خوبی دارند، یکی حسن روحانی است، یکی شازده کوچولو و یکی سیمین غانم. سیمین غانم از اون آسمون آبی خواسته و شب‌های مهتابی و می‌خواهد یک دسته گل به آب بدهد و آرزوهایش را به یک حباب بدهد، شازده کوچولو هم کارهای دیگری می‌کند که به ما ربطی ندارد، اما حسن روحانی تلاش می‌کند با ابرها گفتگو کند و با آن‌ها حرف می‌زند و معتقد است ابرها مثل ما آدمها قابل تربیت هستند، ولی اشتباهش این نیست که فکر می‌کند ابرها قابل تربیت هستند، اشتباهش این است که فکر می‌کند آدم‌ها قابل تربیت هستند، که این نکته اشتباه بزرگی است و اگر کسی چنین اشتباهی بکند ممکن است بلای آسمانی نازل شود. پس باید بدانیم بلای آسمانی چیست و اصولا چرا این‌جوری شد؟

بلای آسمانی چه باشد؟ بلای آسمانی بلایی است که خداوند متعال بر سر بندگان خوبش می‌آورد که به آن‌ها بگوید: ای الاغ‌ها! این‌قدر روی من حساب نکنید. البته گفتن کلمه الاغ‌ها از سوی یک خداوند متعال آن هم در جایی که خانواده نشسته است اصلا کار خوبی نیست. به همین دلیل خداوند همین الاغ‌ها را به صورت مودبانه در قرآن استفاده کرده است. مثلا گفته است «ا ل م» یعنی «ای لات مادر بیب» که نشان می‌دهد خداوند اصلا فمینیست نیست، یا «ا ل ر» یعنی «ای لش روزه‌خور» یا «ا ل م ص» یعنی «ای لواط‌کار مادر صگ» که همین نشان می‌دهد خدا به خاطر این‌که با حرف گاف ایرانی دشمنی داشته تلافی‌اش را سر سین در آورده. یا «کهیعص» در سوره مریم به این معنی که «کاف هر یاوه‌گوی عوضی که صداش در بیاد». حالا این حروف مقطعه را ول کنید. موضوع بلای آسمانی بود. بلای آسمانی بلایی است بزرگ که چون دولت‌های بی‌شعور (چون دولت دو نوع است: باشعور و بی‌شعور) نمی‌توانند آن را کنترل کنند به آن، بلای آسمانی می‌گویند که یعنی خیلی ما دولت بزرگی هستیم ولی این‌قدر بلای بزرگی بود که ما گند زدیم. مثال: ۲۵۰۰ سال قبل تخت جمشید ساخته شد و تا حالا حداقل ۷۰۰۰ بار باران معمولی و احتمالا ۷۰ بار سیل سنگین آمده ولی چون معماران آن شعور داشتند یک راه برای خروج سیل گذاشتند که این ساختمان به این خاطر هرگز از بین نمی‌رود، بنابراین شعور به عقل است نه به سن و سال و زمانه. نمونه بلاهای آسمانی: زلزله ۸ ریشتری در ایران با ۵۰ هزار کشته، زلزله ۸ ریشتری در ژاپن با سه کشته، سیل نیم ساعته در ایران ۴۴ کشته، سونامی فلان در بورکینافاسو ۱۱ کشته، برف یه مدت چهار روز در گیلان با ۴۰۰۰ کشته، برف به مدت چهل سال در سوئد باعث یخ‌زدن یک گربه شد که حکومت تغییر کرد و اکنون که فهمیدی ما در ایران زندگی می‌کنیم باید بدانی طویله چیست و با اتاق خواب چه فرقی دارد؟

طویله چه باشد؟ طویله محل زندگی چهارپایانی است که توسط انسان اهلی شده‌اند. گاهی اوقات ممالک مختلف مثل طویله می‌شوند، یعنی یک نفر در آن را قفل می‌کند، ولی ممکن است در باز باشد و حیوانات وحشی شما را بکشد، در این‌جا همه‌مان گاو یا گوسفند فرض شدیم، موجودات همان‌جا می‌رینند و می‌خورند و بع‌بع می‌کنند و ماغ می‌کشند و صاحبشان می‌آید پستان‌های آن‌ها را می‌مالد و شیر می‌دهند. یا با همدیگر سکس (به قول گاوها جفتگیری) می‌کنند و کسی نه اعتراضی می‌کند نه کمپینی راه می‌اندازد و نه چیزهای دیگر. پس بدان پسرم ایدک الله فی الدارین که کمپین چیست و با کارزار چه فرقی دارد؟

کمپین چه باشد؟ کمپین یا کارزار محلی است که در آن کار زیاد است. پسوند زار برای مکانی استفاده می‌شود که چیزی در آن زیاد باشد، مثل علف‌زار، گندمزار، خلنگ‌زار، لاله‌زار، در گذشته چون تنها کار مردم جنگیدن بود به محل جنگیدن کارزار می‌گفتند. و همچنین: مجادله، چالش، درگیری، بقول قمی‌ها چلنج. همچنین به کمپین‌های انتخاباتی هم در فارسی کارزار می‌گویند که البته ترجمه مزخرفی نیست، بلکه ترجمه خیلی مزخرفی است. گاهی اوقات به برخی از کارهای هماهنگ نیز کارزار می‌گویند: مثل کارزار آب یخ که چند سال قبل رایج شد و از حسن و حسین و منیژه و گلین تا ریکاردو و جرج بوش و همه بازیگران سینما و حتی بیل گیتس در این چالش شرکت کردند و یک سطل آب روی سرشان ریختند. خوشبختانه اوباما از این کارهای عنیف نکرد. کمپین یا کارزار معمولا دو بخش دارد، بخش‌های واقعی مثل تبلیغات برای چیزی و شوآف و خودنمایی برای کسی یا کسانی. پس بدان که کمپین هم حقیقی و هم مجازی است و هشتگ و خشتک در آن نقش داشته و یکی از اماکن یا پلتفرم‎‌های مهم برای کمپین، توییتر سلام علیها است، پس بدان توئیتر چیست و چه فایده‌ای دارد؟

 

کدخدای واقعی علی‌آباد

انتشارات بیشتر ...