Search

English

لغت‌نامه کدخدا، ۳۵: بهشت و بلا و بی‌خیال و جیک‌جیک و پوزبند

بهشت چه باشد؟ جنت یا بهشت برین، محلی باشد که در آن شیر و عسل و درخت و میوه و مردان و زنان زیبا وجود دارد؛ مثل اغلب سوپرمارکتهای موجود در همه جای دنیا، و مومنین و کسانی که به بهشت آمدند میتوانند به طور نامحدود از این امکانات استفاده کنند. احتمالا اگر خداوند به جای اعراب بهشت را برای ایرانیان میخواست خلق کند به آن‌ها قول میداد که اگر به بهشت بروند، برنزه میشوند، دندانشان لمینیت و دماغشان عمل میشود، با لیزر اپیلاسیون دائمی میشوند، دائم فشن‌شو برگزار میشود و هر روز در آن‌جا کنسرت شهرام شب‌پره و مهستی و هایده برگزار خواهد شد. تصور دوم: محلی که در آن نیکوکاران پس از مرگ همیشه در آن خواهند بود و در آن خوشبختانه نه گزینش وجود دارد و نه حراست، نه اطلاعات، نه نیروی انتظامی و نه بسیج. تصور سوم: «رفتن به جهنم با مریلین مونرو و سوفیا لورن و برنارد شاو و بیل کلینتون بسیار بهتر است، تا این‌که با پاپ و آیت‌الله خمینی و خامنه‌ای و بن‌لادن و حسن نصرالله و یک مشت بوگندوی کم‌عقل به بهشت بروی.» (کنفوسیوس مراکشی). بر اساس پژوهشهای بخش معرفتشناسی دانشگاه هاروارد: «قطعا روز قیامتی در کار نیست، اگر چنین روزی وجود داشت، این‌همه عالمان مسلمان و مسیحی و یهودی و بودایی و خداباوران دیگر سعی می‌کردند به بهشت بروند و این‌همه دروغ نمی‌گفتند و ظلم و جنایت نمی‌کردند. این‌که کسی بداند آخرتی در کار است ولی این‌همه ظلم و دروغ در وجودش باشد، غیرممکن است.» (جانعلی مایلستون). و در بهشت همه چیز باشد، و هیچ بلا در آن نازل نگردد. و اکنون بدان بلا چه باشد و چگونه نازل گردد.

بلا چه باشد؟ مصیبت، عزا، جمع: بلایا. مفرد آن، بلیه هم گفته شده. بلایا: چند بلا با هم؛ مثال: جامعه روحانیون، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. بلای طبیعی: سیل، زلزله، آتشفشان، گردباد، توفان. بلای غیرطبیعی: رهبر، قوه قضائیه، روحانیون، علمای اسلام به طور کلی، حزب‌الله، انصار حزب‌الله، مومنانی که اصرار دارند حتما به بهشت بروند. بلایای کوچک: دستاوردهای علمای اسلام، مثل زندان و بازداشت و احضار و قتل و درگیری و ضرب و شتم که از سوی نیروهای خودی صادر شود؛ آنچه عناصر خودی در حق عناصر نخودی و غیرخودی انجام دهند؛ آنچه از عناصر خودی صادر شود. در حال حاضر بقول مرحوم علیرضا رضایی «سیل از جمهوری اسلامی بلای طبیعی‌تری است.» و اکنون که به این‌جا رسیدیم باید بدانی که ایرانیان در برابر بلایا همواره از منش «بی‌خیالی» استفاده کرده و اکنون بر تو ست که بدانی بی‌خیال که باشد و بی‌خیالی چه باشد؟

بی‌خیال چه باشد؟ بی خیال: آسوده باش؛ ولش کن؛ وللش؛ راحت باش؛ تکان نخور خسته میشوی؛ خیالی نیست؛ جای نگرانی وجود ندارد؛ مشکلی نیست (فرهنگ اصطلاحات شیرازی). کاربرد در جمله: «بیخیال، مشکلی نیست، فوقش ما رو میزنن، ما میگیم اونا رو زدیم.» نوعی تکیه کلام که معمولا ایرانیان در شرایط خطر و بحران از آن استفاده میکنند. این اصطلاح در شرایط مختلف کاربرد دارد؛ در رانندگی: «خیالی نیست، میریم شمال، اگر ماشین خراب شد یک کاریاش میکنیم.»؛ در عشق: «جاتم اصلا خالی نیست، اصلا هم خیالی نیست.»؛ در مشکلات مالی: «خیالی نیست، یه کاریاش می‌کنیم، فوقش نداریم میریم حبس.»؛ در سیاست: «خیالی نیست، اوضاع که تا صد سال دیگه اینجوری نمی‌مونه»؛ در فوتبال: «هنوز پنج دقیقه وقت داریم، خیالی نیست، سه تا گل رو میزنیم.»؛ در تحصیل: «بیخیال، فوقش قبول نمیشم، میخونم تا سال بعد.»؛ در بیمارستان: «خیالی نیست، فوقش میمیریم، اون دنیا یه کاریش میکنیم.». علل استفاده از اصطلاح بی‌خیال: داشتن نفت زیاد، داشتن انواع منابع و معادن، توجه زیاد به شعر و نداشتن فرصت کافی برای استفاده از عقل، داشتن تاریخ طولانی و امکان تکرار اشتباه در آینده. حکایات و امثال: «بی خیال باش تا کامروا شوی»، «خدا روزی آدم بیخیال رو میگذاره لب تاقچه»، «بی‌خیال فرش، برو تو با کفش»، «به گنجیشکه گفتن جیک‌جیک مستونت بود، فکر زمستونت بود؟ گفت: بیخیال! داداش، هنوز هم نیست.» و حال که بدین جا رسیدیم بدان جیک‌جیک چه باشد و از کجا آمده است؟

جیک‌جیک چه باشد؟ جیک‌جیک همانا صدای گنجشک باشد که به دنبال هم رفته. ایرانیان به کلام مبهم و نامعلوم جیک‌جیک می‌گفتند: «ددمنشمندیمانانه» (ر.ک: جنتی). اولین بار وقتی اولین سوتی را جنتی 7 هزار سال قبل داد به آن جیک‌جیک گفتند. در انگلیسی به جیک‌جیک توئیت گفته می‌شود و توئیتر در واقع پلتفرمی است برای معنی‌دارکردن اظهارات جنتی در ۱۴۰ تا ۲۸۰ کاراکتر. و اکنون که کار به جنتی رسید، بهتر است بدانی پوزبند چیست و به چه کار آید؟

پوزبند چه باشد؟ پوزبند همانا وسیلهای باشد مناسب برای کاهش اظهارات مشکوک و نظرات انحرافی. برای حفظ وحدت از آن استفاده میشود. امام خمینی در تحریر الوسیله استفاده از این وسیله را جزء لوازم‌التحریر ضروری دانسته و برای حفظ وحدت در مجلس و اصولا در میان جهانیان بر استفاده از آن اصرار زیادی داشتند. و اصولا گفته شده که در هر انقلاب فرهنگی استفاده از پوزبند ضروری است. پس اکنون بدان انقلاب فرهنگی چیست و چه باشد.

 

کدخدای علی‌آباد و حومه

انتشارات بیشتر ...